Final Fantasy XVI dáva posledné slovo vo veľkolepom launch traileri

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Finálna fantázia sa vracia

Séria od Square Enix čoskoro oslávi štyri dekády svojej existencie, počas ktorej stihla niekoľkokrát aktualizovať svoju tvár. Niekedy úspešne, inokedy menej, no zakaždým vyvolala ošiaľ fanúšikov i zanietených hráčov. Bude tomu tak aj tentokrát? Dokáže Final Fantasy XVI so svojím temnejším stredovekom zaujať masy a ponúknuť kvalitný JRPG zážitok? Launch trailer tvrdí, že áno.

Príchod nového prírastku do finálnej fantázie bol v podstate len otázkou času. Omnoho zaujímavejšie však bolo zamýšľať sa, ako bude pokračovanie vyzerať. Kedysi totiž šlo o milé taktické RPG počiny videné zvrchu alebo zboku. Následne sa séria presunula do tretieho rozmeru, avšak stále si udržiavala bojovanie na ťahy, absenciu plnohodnotného dabingu a old-school prístup k celej látke

S príchodom nového milénia autori v podstate dotiahli koncept ťahových bojov do úplného maxima a bolo zrejmé, že sa bude musieť (skôr či neskôr) aktualizovať. Práve s prechodom do dvadsiateho prvého storočia však začala kvalita Final Fantasy hier stúpať i klesať ako na horskej dráhe. Niektoré projekty boli výborné, iné preleteli pod radarom a ani tí najskalnejší sa k ním príliš často nevracajú.

Najrozporuplnejšie prijatým dielom však zostáva pätnástka, ktorá bola rozdelená do viacerých médií, rozšírení a prišla s otvoreným svetom. Ten ponúkal obrovské množstvo možností, kvantum dynamických stretov, avšak pôsobil roztrhane, pretože sa na ňom podpísal dlhoročný vývoj. Najmä záverečná časť príbehu bola nadmieru skratkovitá, čo mnohým prekážalo.

Final Fantasy XVI bude lineárnejší a menej taktický

Šestnásty diel ságy takisto vznikal pomerne dlho. Koncepty sa datujú až do roku 2015, teda ešte do doby, kedy nebol na svete ani titul Final Fantasy XV. Tvorcovia však s najväčšou pravdepodobnosťou po spálení sa na otvorenom svete zaradili spiatočku. Už od počiatku bolo avizované, že táto časť bude komornejšia, nebudeme v nej ovládať spolubojovníkov (na rozdiel od remaku sedmičky). Niečo podobné v praxi znamená, že taktický prvok sa stane takmer neexistujúcim.

Pozornosť bude pritom venovať výstavbe sveta, explorácii stredne veľkých oblastí a aj súbojovému systému. Práve posledné zmienené pôsobí nadmieru dobre, kde je dôležité zmieniť, že túto zložku chvália aj zahraničné portály. Tým boli poskytnuté ranné kópie a mohli si vyskúšať titul priamo v akcii.

Launch trailer, ktorý sa ukázal na akcii PlayStation Showcase, v sebe miesi emócie, gameplay pasáže a aj načrtáva príbeh, ktorý nakoniec vyznieva pomerne veľkolepo. Ono vo všeobecnosti bola doterajšia kampaň pomerne skromná a akoby sa vyhýbala epike, avšak záverečná ukážka nesúca podtitul Salvation to musela vynahradiť aj tomu najviac skeptickému spomedzi hráčov.

Predstavenie Final Fantasy XVI 2
Zdroj: fr.ebeneinfo.com

Kedy sa dočkáme spásy?

Final Fantasy XVI so svojou naratívnou líniou a zapamätateľnými postavičkami v podstate klope na dvere. Vychádza už za pár týždňov a aby sme boli celkom presní, dočkáme sa ho 22. júna 2023. Aktuálne ide o záležitosť dostupnú výhradne na konzolách PlayStation 5. Ak ste ale PC hráči (pri Xboxe ťažko hádať), nezúfajte. Podľa prehlásení Sony i samotných autorov ide o časovú exkluzivitu.

Rovnakú politiku Final Fantasy hry aplikovali aj v prípade veľkých remakov siedmeho dielu, ktoré sprvoti vychádzajú na konzoly japonskej firmy. Až následne sa rozširujú medzi počítačových hráčov. Dĺžku exkluzivity ale aktuálne nevieme odhadnúť. Väčšinou trvá jeden rok, no môže to byť aj menej. Pokojne však i dlhšie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Čo aktuálne hovoríte na Final Fantasy XVI? Myslíte, že pôjde o kvalitné JRPG, ktoré ukojí smäd miliónov hráčov? Alebo sa bude jednať skôr o sklamanie? Pokojne sa podeľte o svoje domnienky a názory prostredníctvom dostupných komentárov.

Zdroj: YouTube.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -