Netflix ako nový vlastník Formuly 1? O vysielaní pretekov by radi porozmýšľali

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Streamovací gigant Netflix sa čoraz viac ponára do sveta kráľovnej motoršportu, Formuly 1. Na konte majú tri úspešné série dokumentárneho seriálu Formula 1: Drive to Survive, ktorý je skvelým štartovacím mostíkom pre všetkých budúcich divákov a fanúšikov. Štvrtá séria je oficiálne potvrdená, klasicky sa jej dočkáme pred štartom budúcoročnej sezóny.

Úspešnou novinkou vrátane slovenských rebríčkov je dokument Schumacher, ktorý posvietil na kariéru a osobný život sedemnásobného majstra sveta. Netflix dokonca nakrúti film o fiktívnom pilotovi Formuly 1, ktorý je prinútený stať sa únikovým šoférom pre mafiu. Obsadený bol herec John Boyega (Star Wars: Vzostup Skywalkera) a legendárny Robert De Niro (The Irishman).

Michael Schumacher
Zdroj: motorsportmagazine.com

Formula 1 vysielaná na Netflixe?

Netflix je pre celý kolotoč Formuly 1 výhodným prínosom, vzhľadom na to, koľko nových fanúšikov k športu dostal. Naopak, platforma vidí potenciálne zárobky vo všetkom, čo je s F1 spojené. Preto sú otvorení diskusiám ohľadom toho, že by vysielali priame prenosy pretekov na Netflixe. Streamovacie služby sa čoraz viac zaujímajú o živé vysielanie športových podujatí, ktoré vyfúknu tradičným televíznym kanálom. Podobne, ako Amazon nedávno získal exkluzívne práva na futbal a tenis.

Športy sa zdajú ako lukratívny prídavok k filmom a seriálom, pričom špekulácie o zmene vysielateľa Formuly 1 už existujú. Bolo by teda logickým krokom, aby sa z britskej televíznej siete Sky Sports presunula F1 pod záštitu Netflixu? Ešte zaujímavejším je postoj Netflixu k vysielaniu spravodajstva alebo športových prenosov. Sú skeptickí ohľadom toho, či by výsledný produkt bol dostatočne dobrý. Preto potrebujú úplnú kontrolu nad akýmkoľvek obsahom, ktorý produkuje. Znamená to, že streamovací gigant rozmýšľa nad odkúpením celej Formuly 1?

formula 1 sport1 sport2
Zdroj: formula1.com

Nemecký server Der Spiegel vyspovedal hlavného výkonného riaditeľa Netflixu, Reeda Hastingsa. Ten tvrdí, že spravodajstvo je svojou povahou politické a v jednotlivých krajinách sa veľmi líši.

„Je ťažké produkovať spravodajstvo ako globálne pôsobiaca spoločnosť bez toho, aby ste si narobili nepriateľov. Je to oveľa jednoduchšie pre ostatných, ktorí sa starajú iba o regionálny trh. Okrem toho robíme zábavu a nie žurnalistiku, ktorá by mala mať určité štandardy a dodržiavať etické zásady. Ruky preč dávame aj od živého športu.“

Liberty Media vs. Netflix

Rozhovor nabral na obrátkach v momente, kedy Hastings načrtol možnosť vysielania športových prenosov. Aby k tomu došlo, Netflix by musel vlastniť celú platformu. Podobne, ako Liberty Media aktuálne vlastní Formulu 1. Zároveň doplnil, že pokiaľ by bola F1 opäť na predaj, Netflix by kúpu seriózne zvážil. Skupinu Formula One Group naposledy odkúpila mediálna spoločnosť Liberty Media v roku 2017 za 4,6 miliardy amerických dolárov.

„Pred niekoľkými rokmi boli predané [komerčné] práva na Formulu 1. V tom čase sme neboli medzi uchádzačmi, dnes by sme o tom premýšľali.“

Vedeli by ste si predstaviť, že by sa Formula 1 vysielala na Netflixe? Vaše názory nám napíšte do komentárov!

Zdroj: motorsport.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -