Ste fanúšikmi found footage hororov? Prinášame vám rebríček tých najlepších, ktoré boli doteraz natočené

Nenechajte si ujsť

Zoltán Hegyi
Zoltán Hegyi
Som mladý chalan, ktorý od narodenia miluje filmový svet. Na filmoch som vyrastal a chcem na nich aj zostarnúť. Verím, že každý si musí ísť za svojim snom a preto si aj ja teraz idem za tým svojim.

Found footage horory, ktoré sa nám vryli hlboko do pamäte

Existuje mnoho spôsobov, ako natočiť film. Nič nie je ale tak nízkonákladové, ako žáner found footage. Je to spôsob natáčania, ktorý sa odohráva priamo v deji filmu. Jeden z hrdinov má po ruke kameru, na ktorú všetko natáča. Týmto spôsobom sa za posledné roky nakrútilo hneď niekoľko filmov. Tomuto žánru ale viac-menej dominujú found footage horory.

Snímky ako Paranormal Activity či Blair Witch sú známe prevažne vďaka ich netradičnému spôsobu natáčania. My vám teraz prinášame rebríček toho najlepšieho, čo nám tento hororový žáner priniesol. Nájde sa tam aj váš favorit?

7. Záhada Blair Witch (1999)

Zdroj: fandango.com

Stará mestská legenda privedie do lesa troch študentov, ktorí sa snažia natočiť filmový dokument o údajnom kanibalizme blízko mestečka Burkittsville. Po nejakom čase si začínajú všímať divné veci, ktoré ich donútia si myslieť, že nie sú sami. Aby toho nebolo málo, tak sa dokonca stratili. Dokážu sa z tohto lesa dostať živí a zdraví von?

Záhada Blair Witch v roku 1999 otriasla filmovým žánrom. Táto snímka sa ukázala ako unikát tej doby. Filmu pomáha aj to, že postavy si dialógy sami vymýšľali a nemali žiaden scenár. Kto by povedal, že horor, ktorý vám ani neukáže zápornú postavu a navyše je natočený na lacnú kameru, bude mať celosvetový úspech?

6. [REC] (2007)

found footage horory
Zdroj: itsjustawesome.com

Mladá reportérka si vybrala najhoršiu nočnú v živote. Po tom, čo sa spolu s jej kameramanom ocitnú na hasičskej stanici, aby spravili reportáž o hrdinoch bez plášťa, sa z ničoho nič spustí alarm. Samozrejme, že si táto dvojica nemohla nechať nič ujsť a vyrazila s nimi. Behom chvíle sa však ocitne na zlej strane dverí, keď sa ocitne spolu s ďalšími ľuďmi zamknutá v budove, ktorá je plná nakazených ľudí. Ako jej noc nakoniec dopadne?

Nikto by si nemyslel, že práve španielska tvorba prinesie horor, ktorý sa nám vryje hlboko do pamäti. Pocit zúfalstva v tesných priestoroch budovy dodáva filmu jedinečný zážitok, ktorý nedokázali zopakovať ani americkí bratia. Tí sa pokúšali spraviť remake pod názvom Karanténa. Ako ale iste viete, veľmi sa im teda nevydaril.

5. Cloverfield: Monštrum (2008)

Zdroj: screenrant

Noc sa dá stráviť aj krajšie, než len utekaním pred niečím, čo ani neviete identifikovať. Film Cloverfield: Monštrum nám ukazuje New York, ktorý je zasiahnutý obrovským monštrom. Dokázal nám režisér Matt Reeves priniesť na plátna kín skutočný pocit strachu?

4. Paranormal Activity (2009)

found footage horory
Zdroj: fanart.tv

Found footage horory vznikajú celkom často. No žiaden nie je tak známy a úspešný, ako séria Paranormal Activity. Po tom, čo sa Katie nasťahuje k priateľovi, tak sa pripomenie starý známy našej hrdinky. Démonické strašenie môže začať. Dokáže táto milostná dvojica vyviaznuť z tohto problému živá?

Séria neponúka len zaujímavé zábery a strašidelné sekvencie. Každou časťou sa odhaľuje stále zaujímavejší a komplikovanejší príbeh, ktorý nie je tak jednoduchý, ako sa na prvý pohľad zdá. Uvidíme, čo nám odhalí najnovšia časť tentokrát.

3. Grave Encounters (2011)

found footage horory
Zdroj: grave-encounters.wikia.com

Zamknime sa na noc na opustenej psychiatrii, veď čo by sa mohlo stať. Presne tento nápad dostala skupinka mladých reportérov, ktorí sa snažia odhaliť divné udalosti v opustenej budove bývalej liečebne. Rýchlo ale zistia, že z obyčajnej reportáže sa lusknutím prstov stane boj o holý život s veľkými prekvapeniami. Ako to nakoniec dopadne?

2. Zlo (2012)

Zlo
Zdroj: kinema.sk

Ani slovenská filmová scéna nemôže zaostávať za týmto trendom. Dej sa točí okolo troch kamarátov, ktorí sa chcú na YouTube zviditeľniť paranormálnymi videami. Keď však nájdu skutočné zlo v dome ich nového zákazníka, tak hneď prehodnotia svoju profesiu. Dočkal sa horor Petra Bebjaka úspechu?

Slovensko nemá príliš veľa hororov, no tento sa dá považovať za jeden z lepších, ktoré sme vyprodukovali. Film samozrejme nemal vysoké náklady, čiže akýkoľvek dopad pre film znamenal automaticky finančný úspech.

1. Odobrať z priateľov (2015)

Unfriended
Zdroj: waitforit.rakuten.tv

Čo by sa mohlo zvrtnúť počas volania na Skype? Nič, teda pokiaľ by práve tento osudný deň, keď si spolužiaci volajú, nebolo výročie smrti dievčaťa, ktoré šikanovali. Keď sa z ničoho nič do konverzácie pripojí neznámy volajúci, tak naši hrdinovia veľmi rýchlo pochopia, že o čo sa jedná. Začína sa strašidelná hra, ktorá bude mať vražedné následky.

Ste spokojní s našim rebríčkom? Samozrejme sa nejedná o všetky found footage horory, ktoré boli natočené. My sme vybrali len tie, ktoré naozaj stoja za pozretie. Keď sa ale situácia vo svete zlepší, tak sme si istí, že túto zbierku hororov čoskoro obohatia ďalšie tituly. Na to si ale budeme musieť len počkať.

Videli ste všetky tieto horory? Máte radi found footage žáner? Napíšte nám to do komentárov!

Zdroj: cinemablend.com

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -