Francúzsko si vytvára flotilu vojenských satelitov. Koľko miliárd € ich budú stáť?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Francúzsko vytvára flotilu vojenských satelitov

Informácia, že Francúzsko vytvára flotilu vojenských satelitov, je len dôkazom toho, kam až ľudstvo pokročilo. Priestor blízkeho vesmíru sa stal tak dostupným a voľným, že ho treba začať násilím obraňovať. Satelity sú jednými z kľúčových vynálezov, ktoré sa starajú o súčasné fungovanie a vývoj moderného svetana čo si chce dať pozor práve francúzska armáda. Okrem toho, že sú užitočné, by ich totižto nepriateľ mohol zneužiť.

Satelity sú jasným terčom, ak by nastala vojna. Takáto vojna by už nebola len o hrubej sile, ale o získavaní informácií, kybernetických hackerských útokoch a zostreľovaní satelitov. Prakticky by to bola moderná verzia odrezania nepriateľského toku informácií napríklad okupáciou prístavu či prerezaním telegrafných spojení.

Emmanuel Macron
Zdroj: tellerreport.com

Od komunikácie po ničivé lasery

Plány na realizáciu aktívnej snahy pre obranu svojich satelitov boli oznámené už v polovici júla. Aj keď to mnohí nebrali vážne, teraz sa zdá, že prejav prezidenta Emmanuela Macrona bol predsa len stopercentne vážny. A už sa na tom pracuje.

Francúzska ministerka obrany Florence Parly oznámila, že vláda presunie 700 miliónov eur z armádneho rozpočtu do rozpočtu pre vesmírnu obranu (cítim sa ako vedecko-fantastický spisovateľ). Toto je celkom podstatná informácia, ktorou vláda jasne chcela upokojiť francúzskych občanov. Peniaze na ambiciózny projekt teda nebudú vyčlenené zvlášť, ale presunuté z armádneho rozpočtu, ktorého objem sa tým pádom nezmení. Zmení sa len to, kam potečie.

francúzska armáda vojna vojaci
Zdroj: en.delfi.lt

A ak by peniaze naozaj tiekli, Francúzi by potrebovali naozaj veľké potrubie. Plán je totižto taký, že do roku 2025 sa na vývoj vesmírnej obrany minie 4,3 miliardy eur. Tieto peniaze budú využité hlavne na vylepšenie siete francúzskych armádnych komunikačných satelitov s názvom Syracuse, ktoré má pod palcom námorníctvo.

Podstatná zmena príde potom, keď sa dokončia vylepšenia už existujúcich a fungujúcich satelitov. Ich nasledujúca generácia bude vybavená špičkovými kamerami, ktoré identifikujú potenciálne bezpečnostné hrozby. No a potom, ako odhalilo ministerstvo obrany, príde generácia satelitov vybavených samopalmi a lasermi, ktoré dokážu zničiť nepriateľské satelity, ak to bude potrebné. Vesmírnu vojnu si neprajem, ale na nočnej oblohe bude celkom pekná. Aspoň že tak.

Francúzsko vytvára flotilu vojenských satelitov
Zdroj: astronews.ru

Aktívna obrana

Francúzske ministerstvo obrany prekonáva samé seba, a to odhalením posledných plánov. Vo finálnej fáze chcú mať možnosť na orbitu vystreliť roje nano satelitov, ktoré dokážu obrániť strategické objekty. A ak dôjde k poškodeniu týchto strategických objektov, resp. vojenských satelitov, armáda chce výrazne zlepšiť rýchlosť ich náhrady či opravy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Tieto systémy by mali byť vyvinuté a pripravené na použitie do roku 2030, informuje francúzsky magazín Le Point. To je celkom ambiciózny cieľ časového rozmedzia. Rýchlosť implementácie systémov je podporovaná francúzskou túžbou po sebaobrane. Ministerka obrany prehlásila, že „aktívna obrana nie je ofenzívnou stratégiou; je sebaobranou.“

Zdroj: theverge.com, taskandpurpose.com, lepoint.fr

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -