Vedci spozorovali záhadné objekty v strede našej galaxie. Obiehajú okolo čiernej diery

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 22 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Mliečna cesta, naša galaxia, ukrýva tajomstvá

Galaxia, ktorá je našim domovom, vo svojom srdci ukrýva supermasívnu čiernu dieru Sagittarius A*. Práve ona je dôvodom, prečo vznikol zhluk miliárd slnečných sústav, ktoré obiehajú okolo nej. Táto čierna diera má hmotnosť ako vyše 4 milióny našich Sĺnk. Vedci ju už dlhé roky pozorujú, pretože v jej blízkosti sa ukrývajú záhadné objekty. O výskume, ktorý odhaľuje viac, sa môžete dočítať v časopise Nature.

Na región v strede Mliečnej cesty astronómovia hľadia už dlho, dúfajúc, že sa niečo viac dozvedia o tom, ako sa správa časopriestor a hmota pod vplyvom tak neuveriteľne silnej gravitácie. Čo popri tom našli sú dve hviezdy, ktoré obiehajú okolo Sagittarius A*. Nedávno však našli sériu ďalších objektov, ktoré sa správajú nevysvetliteľne.

čierna diera
Prvá fotografia čiernej diery (Sagittarius A*) v histórii; Zdroj: bbc.com

Prvý objekt bol pomenovaný G1. V roku 2005 ho objavil tým vedený Andreou Ghez. Neskôr, v roku 2014, bol v blízkosti čiernej diery spozorovaný druhý objekt, ktorý dostal meno G2.

Pôvodne si astronómovia mysleli, že G1 a G2 sú zhluky plynu. Táto teória však bola vyvrátená, keď sa objekty priblížili ku Sagittarius A* tak blízko, že ak by šlo o plyn a nie o pevné teleso, gravitácia by ich pohlitila. Takto to vysvetlila samotná Andrea Ghez:

„V čase najbližšieho preletu mal G2 zvláštne vlastnosti. Už sme niečo podobné videli a nevyzeralo to zvláštne, až kým sa objekt nepriblížil k čiernej diere tak blízko, že bol natiahnutý a jeho plynné časti boli odtrhnuté. Z priemerne neškodného objektu, ktorým bol vo veľkej vzdialenosti od čiernej diery, sa premenil na niečo s iným roztriešteným tvarom pri nízkej orbite a stratil svoju vonkajšiu vrstvu, no teraz sa opäť zmenšuje.“

Ďalšie objekty a vysvetlenie

Dodnes bolo v blízkosti Sagittarius A* objavených šesť podobných objektov (G1 – G6). Astronómovia ich pozorujú aj naďalej, pretože sú zvedaví, čo sa s nimi stane. „… materiál pohltený čiernou dierou sa zahreje a vychrlí množstvo radiácie, kým zmizne za horizont udalostí.“ Dúfajú, že im to pomôže lepšie porozumieť nielen čiernym dieram.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Čo sú teda záhadné objekty zač? Vysvetlenie ponúka Andrea Ghez, ktorá je so svojimi kolegami presvedčená, že ide o binárne hviezdy, ktoré boli zlúčené do jedného veľkého telesa kvôli silnej gravitačnej sile Sagittarius A*. „Učíme sa, ako vyvíjajú galaxie a čierne diery,“ dodala vedkyňa ku svojmu výskumu.

Zdroj: nature.com, universetoday.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -