Google je tvorca najväčších zbytočností v Androide

Nenechajte si ujsť

Google je najväčší tvorca nevyžiadaného bloatware pre Android

Keď sa majitelia smartfónov so systémom Android dostanú k iOS od Apple, často sú nemilo prekvapení. Zisťujú totiž, že ich často nenávidená kalifornská značka má v skutočnosti vynikajúco vyladený systém, ktorý netrpí oneskorenými reakciami, dizajnovými či grafickými nedostatkami a celkovo pôsobí kompaktne a vyvážene. O bloatware sa v súvislosti s Apple často nehovorí.

Android bol svojho času vskutku eklektickým systémom, pretože jeho open-source povaha dala príležitosť výrobcom, aby vyvíjali vlastné prostredia, funkcie a aplikácie. Samozrejme, že keď Apple optimalizuje iOS na niekoľko smartfónov, je to podstatne jednoduchšie, než optimalizovať operačný systém na tisícky a tisícky rôznych produktov – od mobilov cez tablety, televízory, projektory či dokonca chladničky. Tím stojaci za Androidom sa však k tomuto veľkému cieľu podujal – a s úspechom.

Viacerí väčší výrobcovia, ako Samsung či Xiaomi, začali pre svoje zariadenia vyvíjať vlastné robustné nadstavby, ktoré Android esteticky i funkčne vyladili. A telefóny bez nadstavieb, ako Pixel či modely značky Moto, prichádzajú v podstate s čistým Androidom. Motorola pridáva skôr funkcie, než apky.

Lenže aj tento čistý Android obsahuje množstvo predinštalovaných aplikácií, ktoré voláme bloatware. Nie je to práve pozitívne označenie. Prekvapujúco je najviac tohto bloatvéru produkuje spoločnosť, ktorá stojí za samotným Androidom – Google. Ako je to možné?

Google a Android nie sú to isté

Vedzte, že Google a Android nie sú jedno a to isté. Google je najväčší vývojár pre platformu Android, avšak tá je open-source projekt. Do platformy investuje nespočetne veľa ďalších spoločností.

Google si ale drží najvýznamnejšiu pozíciu v rozhodovaní o smerovaní Androidu. Napríklad vynakladá veľké prostriedky na to, aby bol jeho obchod s aplikáciami Play tým hlavným a jediným. A aby bolo možné jeho obchod s aplikáciami využívať, musí používateľ akceptovať celý balíček ďalších služieb od Google.

Čím bol Android populárnejší, tým chcel mať Google väčšiu moc

Silou systému Android je, že je zadarmo a ponúka vývojárom možnosť vytvoriť vlastný operačný systém bez toho, aby začínali od nuly. Vďaka tomu dnes Android môže bežať od hodiniek po gigantické televízory a rôzne iné druhy elektroniky.

Lenže, ako rástla popularita Androidu, rástol aj záujem Google o kontrolu nad systémom. Samozrejme, že v pozadí sú peniaze. Používanie služieb od Google prináša firme finančný osoh. Počnúc obyčajným zobrazovaním reklám až po samotné predplatné služieb Google. Totiž, čím viac Google buduje vašu závislosť na jeho službách, tým skôr vás pozitívne motivuje ku kúpe jeho produktov.

Mnohí si už dnes predplácajú 2 TB cloud Google One, pretože ich e-maily, fotky a dokumenty v Disku presahovali kapacitu bezplatného účtu. A vďaka neustálej dostupnosti svojich dát týchto necelých desať eur mesačne platia radi.

Ponuka Google aplikácií v operačnom systéme Android
Ponuka Google aplikácií v operačnom systéme Android

Apky od Google nie sú nutne tie najlepšie

Google dnes do všetkých zariadení so systémom Android inštaluje najviac bloatware spomedzi všetkých spoločností angažovaných do tejto platformy. Zdá sa to byť prirodzené, lenže vyššie zmienený vzťah medzi Androidom a Google vnáša do veci nové svetlo.

Google agresívne a účinne nahradilo aj základné funkcie systému Android. Podľa niektorých je teraz používanie rôznych smartfónov s Androidom sterilne rovnaké, a tak sa z trhu vytráca rôznorodosť a inovatívnosť.

Riešenia od Google pritom nemusia byť nutne najlepšie. Napríklad Samsung ponúka v rámci svojej nadstavby One UI vynikajúci internetový prehliadač Samsung Internet, slovom vynikajúci Kalendár či správcu súborov Moje súbory. Microsoft má rokmi overenú apku Outlook na e-maily či kancelársky balíček Office 365.  A tisíce ďalších spoločností ponúkajú vlastné alternatívy k natívnym funkciám Androidu, ktoré často prekonávajú preinštalované riešenia od Google.

Google apky sú aj tam, kde nie sú potrebné

Telefóny nie sú jediné zariadenia, ktoré trpia prebytkom služieb od Google. Napríklad XREAL Beam Pro, oveľa dostupnejšia alternatíva k Apple Vision Pro, tiež beží na Androide. Pri prvom spustení zariadenia sa vám zobrazí veľké množstvo aplikácií Google, na používanie ktorých ste si pravdepodobne nekúpili okuliare pre AR. Zahlcujú spúšťač a pamäť, až pokiaľ sa neponoríte do nastavení a nezakážete ich.

Dá sa Google vyhnúť?

Napriek tomu, že integrácia služieb Google do útrob Androidu sa zdá byť totálna, v skutočnosti má používateľ ešte vždy na výber. Keď si neželá používať služby od Google, stačí ich jednoducho nenastaviť a potom v nastaveniach tieto apky zablokovať.

Dodajme, že samotný systém Android dokáže bez problémov fungovať aj s aplikáciami tretích strán, dokonca umožňuje inštaláciu aplikácií z alternatívnych obchodov, ako Galaxy Store, Huawei AppGallery, či priamo z internetového prehliadača.

Obmedziť používanie služieb od Google je pre väčšinu ľudí iba ťažko prijateľné. Ak by ale takúto zmenu spravili, priaznivé zmeny by zahŕňali zlepšenie dostupnosti pamäte, výkonu zariadenia či lepšiu výdrž batérie. Je však otázne, či tieto zlepšenia stoja za stratu výhod, ktoré Google poskytuje.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -