Definitívny koniec: Google pozastavil ďalšiu službu. Platilo za ňu mnoho Slovákov

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Čoskoro prídete o prístup ku tejto Google službe

Google aktuálne upratuje svoje portfólio digitálnych služieb. Ešte dávnejšie sme avizovali koniec Google Podcastov, ktorý sa nezadržateľne blíži. Technologickému gigantovi sa síce veci väčšinou daria, predsa len vlastnia operačný systém Android, platformu Google Play, najpopulárnejší internetový prehliadač na svete a taktiež rozšírenú sieť na internetovú reklamu. No teraz si uvedomili svoj ďalší prešľap. Ako informoval portál 9to5Google, museli zrušiť ďalšiu službu.

V súčasnosti spoločnosť poskytuje vlastné pravidelné predplatné Google One. Vďaka rôznym úrovniam s cenou od 1,99 eura mesačne až po 21,99 eura mesačne a vyššie ponúka softvérový gigant používateľom rôzne výhody. Mimo väčšieho úložiska pre Fotky, Disk a Gmail dostanete pri voľbe drahších predplatných aj isté bonusové funkcionality.

Existujúce benefity Google One

Napríklad od predplatného Premium 2 TB za 9,99 eura mesačne získate vylepšené funkcie Google Workspace. Tie napríklad ponúkajú dodatočné funkcionality pre videohovory Meet a Google Kalendár.

Pri úrovni predplatného AI Premium 2 TB za 21,99 eura mesačne (2-mesačná skúšobná doba zadarmo) získa používateľ navyše prístup ku pokročilému modelu umelej inteligencie Gemini Advanced 1.0 Ultra. Samotnú AI vám Google navyše integruje do všetkých obľúbených online nástrojov, ako napríklad Gmail, Dokumenty, Tabuľky a podobne. Tu vám značne uľahčí prácu s dátami.

google-android
Zdroj: Unsplash, Freepik

O tomto benefite ste pravdepodobne nevedeli

Je tu však aj benefit, o ktorom ste takmer určite netušili. VPN od Googlu je dostupná pre všetkých používateľov s predplatným už od 1,99 eura mesačne. Službu si môžete kedykoľvek zapnúť prostredníctvom dedikovanej aplikácie Google One pre iOS, Android, Windows a Mac.

VPN je skratka anglického názvu, ktorý označuje virtuálnu privátnu sieť. V skratke ide o protokol na vytvorenie internetového pripojenia prostredníctvom privátnej siete. Okrem bezpečnosti a anonymity ponúka VPN aj možnosť „oklamať“ internetový prehliadač o tom, v akej lokalite sa nachádzate. To sa zíde napríklad ak chcete na Netflixe pozerať seriál alebo film, ktorý je dostupný len v krajinách mimo Slovenska.

Ešte predtým, než sa začnete tešiť, treba podotknúť, že túto funkcionalitu (teda voľba krajiny, z ktorej bude maskované vaše pripojenie) VPN od Googlu neposkytovala. A teraz už žiaľ nebude poskytovať vôbec žiadne funkcionality. Spoločnosť totiž pristúpila k úplnému ukončeniu tejto služby a čoskoro ju definitívne odstráni z benefitov predplatného Google One.

google logo
Zdroj: Wikimedia / Google

Ľudia ju nepoužívali

Google ruší svoju VPN preto, lebo „ľudia ju jednoducho nepoužívali.“ Ako uvádza 9to5Google, jej ukončenie dovolí tímu „alokovať svoje prostriedky na iné funkcie Google One.“

Digitálna služba prestane fungovať niekedy v nasledujúcich mesiacoch. Google neposkytol presný dátum. Prístup k nej si zachovajú len majitelia telefónov Pixel 7 a novších, ktorý spoločnosť garantovala 5 rokov podpory VPN služieb.

Chystané novinky od Googlu

Predplatné Google One však čakajú v blízkej budúcnosti aj pozitívne zmeny. Napríklad už od 15. mája budú mať všetci dostupné AI nástroje na úpravu fotografií od Googlu. Nájdete ich zabudované priamo v aplikácii Fotky Google.

Bez ohľadu na značku alebo operačný systém vášho telefónu alebo tabletu budete môcť využívať trojicu vychytávok:

  • Photo Unblur (zaostrenie fotky) – inteligentne doostrí rozmazané fotografie;
  • Magic Eraser (magická guma) – umožňuje vymazať neželané objekty zo záberu;
  • Portrait Light (portrétové svetlo) – dokáže dodatočne upraviť svetelnosť a uhol sveta.

Používatelia taktiež každý mesiac dostanú prístup ku 10 použitím nástroja Magic Editor zadarmo.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -