Google predstavil Netflix pre hry – V čom nová streamovacia služba prekonala všetky ostatné?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Predstavte si svet, v ktorom nepotrebujete výkonný počítač alebo najnovšiu hernú konzolu. Aby ste si spravili svoju prácu alebo zahrali náročnú hru, budete potrebovať len displej a internetové pripojenie. Nuž, vyzerá to tak, že budúcnosť je tu. Spoločnosť Google totižto na svojom podujatí GDC 2019 predstavila vlastný produkt, ktorý funguje ako streamovacia služba! Je to Netflix pre hry?

Google konzola Stadia

Nápad to nový nie je. Ľudia a technologickí nadšenci o niečom takomto snívajú už dlhé roky. Napríklad aj my sme vám dávnejšie priniesli článok o Cloud computingu, v ktorom sme si povedali, ako blízko táto budúcnosť je. Google je jedna z prvých spoločností, ktorá tento nápad realizuje pre širokú verejnosť so sľubom, ktorý znie až príliš dobre. S Google Stadia nám postačí, keď si v internetovom prehliadači Chrome otvoríme novú kartu s hrou – po čom budeme cez túto službu „čerpať“ výkon, ktorý je väčší ako PS4 Pro a Xbox One X dokopy.

Aby sme si to teda upresnili – Google Stadia nie je herná konzola. Je to streamovacia služba, ktorá nám dovolí hrať najnovšie hry na nevýkonných zariadeniach. Spoločnosť sľubuje, že Stadia bude ihneď po spustení podporovať počítače, laptopy, tablety a dokonca aj smartfóny. Zariadenie bude po spustení služby komunikovať so serverom Google, ktorý sa postará o samotný beh hry. Toto dátové centrum následne cez internet pošle v priamom čase obraz.

Jediné, čo potrebujete, je rýchly internet s malou odozvou. To by vo väčšine miest s optickým pripojením nemal byť problém. Môžeme si to predstaviť tak, že naše zariadenie s Google Stadia bude monitorom, ktorý bude s počítačom spoločnosti komunikovať bezdrôtovo a na veľkú diaľku. Postačí nám na to rýchlosť 15Mbps a odozva menšia ako 40ms. Norma toho, čo nám Stadia s týmito požiadavkami poskytne, by mala byť 4K / 60 fps.

google konzola stadia
Zdroj: slashgear.com

Veľa vecí ohľadom Google Stadia je stále neznámych. Nevieme, či sa bude cena tejto služby platiť formou predplatného, alebo zacvakáme za každú hru, prípadne čistý čas, ktorý v službe strávime. Verejne prístupná by však mala byť už tento rok, no zo začiatku len v USA, Kanade a Spojenom kráľovstve.

Čo na to vravíte? Myslíte, že služby ako Google Stadia, NVIDIA GeForce NOW či PlayStation Now sí budúcnosť, pomocou ktorej budeme raz nielen hrať hry, ale aj pracovať? Vaše názory nám zanechajte v komentároch!

Zdroj: screenrant.com, Google GDC 2019, techradar.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -