Internetová katastrofa, ktorá mala milióny obetí: Prečo mal Google výpadok?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Keď nejde internet, je to ešte horšie, ako keby nešla voda. Mnohí z nás sa v dnešnej dobe spoliehajú na to, že služby, ktoré každodenne používame, jednoducho nemôžu vypadnúť. Minulý víkend sa to však predsa len stalo, keď prestala fungovať veľká časť služieb Google. Ako je vôbec možné, že takáto gigantická spoločnosť mala problém so servermi a čo sa vlastne stalo? Toto je oficiálne vysvetlenie toho, prečo mal Google výpadok!

google logo
Zdroj: theverge.com

Prečo mal Google výpadok?

Vysvetlenie sa dozvedáme z blogu Inside Google Cloud, na ktorom zamestnanci firmy bližšie komunikujú o dianí za oponou. Benjamin Treynor Sloss bol tým, kto nám vysvetlil, čo sa vlastne udialoešte predtým však poskytol ospravedlnenie v mene spoločnosti:

„Pre všetkých, ktorých incident ovplyvnil: ospravedlňujem sa. Je našou misiou, aby boli služby Google dostupné každému na svete, a keď sa nám ten cieľ nevydarí – ako tomu bolo včera – berieme to veľmi vážne. Zvyšok tohto dokumentu v skratke vysvetľuje, čo sa stalo a čo s tým urobíme.

Sundar Pichai
Zdroj: vox.com

Čo sa teda stalo?

Nedeľný výpadok podľa všetkého spôsobila jednoduchá chyba. Google mal naplánovaný malý test zmien istých konfigurácií malého počtu serverov. Tie sa však omylom aplikovali na omnoho väčšie množstvo serverov naprieč viacerými regiónmi. „… to spôsobilo, že tieto regióny používali menej ako polovicu svojej dostupnej kapacity siete,“ vysvetľuje firma.

Google teda omylom znížil kapacitu siete istých serverov vo viacerých oblastiach, kvôli čomu sa dáta snažili pomestiť do iných serverov – tie už však toto množstvo neutiahli. Sieť sa upchala, no ďalej pracovala podľa protokolu. Ten zaručil, že prestali fungovať služby, ktoré si vyžadovali prenos objemných dát a miesto toho sa uprednostnili tie s menšou záťažou na systém.

google vypadok mapa
Zdroj: mojandroid.sk

 Dopad

„Tímy inžinierov Google problém objavili behom sekúnd, no diagnóza a oprava trvala dlhšie než pôvodne plánovaných pár minút,“ opísal situáciu blogpost. Kvôli tomu na YouTube behom hodiny klesol počet zhliadnutí o 2,5%, čo pri ohromnom počte používateľov tejto platformy znamená milióny. 1% ľudí malo problém s Gmailom, čo znamená, že nemohlo byť odoslaných niekoľko miliónov e-mailov.

Najväčší dopad mal výpadok Google na ich cloudové úložiská (-30%), čo dáva zmysel, keďže systém v kritickom stave uprednostňoval menej objemné akcie.

google vypadok
Zdroj: engadget.com

Tímy zamestnancov teraz usilovne pracujú na tom, aby presne zistili, čo sa stalo a aké faktory zohrali úlohu vo výpadku a pomalej oprave. Oznam od Google je uzatvorený týmito slovami: „Keď niečo pokazíme, ako tomu bolo v nedeľu, motivuje nás to, aby sme sa z naučili čo najviac môžeme, a aby sme služby Google ešte vylepšili, urýchlili a zvýšili ich spoľahlivosť.“

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Zasiahol vás nejak výpadok Google počas nedele? Pokiaľ áno, tak ako? Napíšte nám do komentárov!

Zdroj: cloud.google.com, mojandroid.sk

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -