Ako dopadla klasická rozprávka v hororovom podaní? | Gretel & Hansel RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Vzniká nová vesmírna reality šou, ktorej víťaz poletí priamo na Medzinárodnú vesmírnu stanicu

Vesmírna reality šou Space Hero Vyzerá to tak, že herec Tom Cruise nebude jedinou televíznou hviezdou, ktorá poletí mimo planéty Zem. Po úspešnej ceste lode...

Trailer na WandaVision nám ukazuje poriadny náhľad do seriálu a sľubuje skoré vydanie

Trailer na seriál WandaVision Marvel vypustil prvý riadny trailer na chystaný seriál WandaVision. Vedeli sme, že ten príde na službu Disney+, nebol však vôbec istý...

Nemohli ste prísť na náš X-Men kvíz? Teraz máte možnosť skúsiť si, ako by ste obstáli

Pri príležitosti vydania dlho očakávaného filmu Noví mutanti a pri 57. výročí vydania prvého komiksu o X-Menoch sme si pre vás v spolupráci s...

Amidamaru, do meče! Legendárne anime Kráľ šamanov sa po 18 rokoch vracia na obrazovky

Nový Kráľ šamanov odhaľuje ukážku Ako sme vás informovali ešte počas júna, legendárne anime Kráľ šamanov chystá návrat na obrazovky. Príbeh spočiatku vznikol ako manga séria autora Hiroyuki...
Oliver Kohár
Oliver Kohár
Večný študent kinematografie... aj jej obskúrnych zákutí.

Gretel & Hansel RECENZIA

Gretel & Hansel RECENZIA – Temnejšie verzie klasických rozprávok sú v dnešnej kinematografii pomerne bežným javom. Väčšinou sú mierené na mladších divákov, avšak režisér Oz Perkins nám prináša verziu klasickej rozprávky, ktorá je aj napriek svojmu hodnoteniu PG-13 veľmi znepokojivým filmom, ktorý nebude pre každého.

Oz Perkins je jedným zo súčasných najtalentovanejších hororových režisérov. Zároveň sa jedná o tvorcu, ktorého filmy sú veľmi frustrujúce. Perkins je majstrom hororovej atmosféry, avšak obsah jeho filmov za ňou trošku zaostáva. Jeho predošlé dva filmy February a I Am the Pretty Thing That Lives in the House sú toho príkladom. Ako si teda poradil s jeho najnovším filmom?

Gretel & Hansel
Zdroj: imdb.com

“Kde bolo, tam bolo…”

… za siedmimi horami a siedmimi dolinami, bola raz jedna dedina. V tejto dedine žili so svojou mamou Gretel a jej mladší brat Hansel. Jedného pochmúrneho dňa boli Gretel a Hansel nútení opustiť teplo domova a vydať sa na cestu do hlbokého lesa.

V hlbinách prastarého lesa plného magických bytostí nenájdu pokoj a veselé zvieratká. Po dlhej ceste im postaršia dáma ponúkne vo svojej chalúpke nocľah a stôl plný dobrôt. Spočiatku sa to nič netušiacim súrodencom javí ako šťastie. Čoskoro si však uvedomia, že narazili na zhmotnenie čistého zla.

Gretel & Hansel
Zdroj: imdb.com

Rozprávka pre dospelých

Klasickú rozprávku Gretel & Hansel v našich končinách každý pozná ako Janko a Marienka. Dvaja súrodenci, ktorých v perníkovej chalúpke uväzní bosorka. Ako je už známe, väčšina najznámejších rozprávok má aj napriek svojej hravosti veľmi temný, ba až hororový pôvod. Práve túto stránku tejto slávnej rozprávky sa snažil režisér Oz Perkins rozvinúť.

Pri tomto “rozvíjaní” sa mu podarilo vytvoriť veľmi zaujímavý fantazijný svet. Svet, aký sme ešte vo filme nevideli. Ako som už spomínal, Oz Perkins je majstrom hororovej atmosféry a Gretel & Hansel nie je výnimkou. Film má veľmi špecifickú personalitu, ktorú je cítiť z každého záberu. Perkinsov rukopis dostáva s fantazijnými prvkami nový rozmer.

Film je vizuálne prekrásnym umeleckým dielom. Pomerne neznámy kameraman Galo Olivares by si zaslúžil oscarovú nomináciu. Tej sa bohužiaľ pri cielenej zvláštnosti tohoto filmu nedočká. Zábery sú skutočne pastvou pre oči. Kompozície a práca so svetlom a farbami sú obdivuhodné.

Gretel & Hansel
Zdroj: imdb.com

Vizuálnu stránku pekne doplňuje nečakane použitá elektronická hudba. Áno, v príbehoch z fantazijného prostredia sme zvyknutí skôr na inštrumentálny soundtrack. Hudobný skladateľ Rob zložil pre film minimalistický syntetizátorový soundtrack, ktorý v spojení s obrazmi dodáva filmu tú spomínanú a špecifickú personalitu.

Oz Perkins je späť vo “forme”

Výborná audiovizuálna stránka tohoto diela je samozrejme výsledkom precíznej réžie. Tá udala všetkým komponentom, ktoré ju tvoria, jasný smer. Práve toto sú, ako je to už u Perkinsa zvykom, zďaleka najsilnejšie aspekty Gretel & Hansel. Film má taktiež zaujímavé obsadenie.

V roli Gretel, ktorá je zároveň náš rozprávač, vidíme Sophiu Lillis. Tú môžeme poznať z oboch častí hororu To. Jej brata Hansela si zahral Samuel Leakey a v úlohe bosorky sa objavila charizmatická Alice Krige. Sophie Lillis predviedla slušný herecký výkon, avšak jej filmový brat Samuel Leakey s ňou bohužiaľ neudržal krok. Alice Krige je ako bosorka zapamätateľná a znepokojivá.

Gretel & Hansel
Zdroj: imdb.com

Za spomenutie stoja aj kostýmy a dizajn prostredia. Produkcia filmu je aj napriek viditeľne nižšiemu rozpočtu veľmi kvalitná. Kostýmy nie sú zrovna realistické, ale veľmi štylizované. Dotvárajú postavy a originálny filmový svet. Čo sa prostredia týka, už len samotná “chalúpka” je pôsobivým umeleckým dielom.

Obsahová stránka filmu bohužiaľ trochu zaostáva. Film neponúka žiadne výrazné témy, ani originálny príbeh. Pri silnej štylizácii, ktorá je sama o sebe famózna, občas stráca kontakt s divákom. Štýl bohužiaľ prevládol nad obsahom.

Zhrnutie

Gretel & Hansel je podmanivým audiovizuálnym umeleckým dielom, avšak chýba mu šťavnatejší obsah a výraznejšia téma. Filmu by možno pomohlo hodnotenie R, ktoré by mu dodalo istú údernosť. Aj napriek slabšej obsahovej stránke sa stále jedná o veľmi originálne dielo, ktoré si pravdepodobne nájde svojich kultových nasledovníkov.

Ak vám nevadí, že tento film je “len” ukážkou úžasnej hororovej atmosféry a krásnych obrázkov, smelo do toho. Avšak pre bežného diváka sa môže jednať o veľké sklamanie. Oz Perkins je originálny a sľubný umelec, ktorý má svoje majstrovské dielo ešte len pred sebou. Gretel & Hansel ním bohužiaľ nebude. 7/10.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Vieme, kedy uvidíme nový seriál zo sveta Game of Thrones s názvom House of the Dragon

Pravdepodobne vieme, kedy uvidíme House of the Dragon House of the Dragon bude slúžiť ako prequelová séria k úspešnému hitu od HBO, Game of Thrones....

POTVRDENÉ: Vieme, kedy sa Tom Cruise a Doug Liman vydajú do vesmíru natočiť niečo nevídané

Hviezda akčných filmov sa nám pripomína už dlhé roky, vrátane nezabudnuteľných zážitkov pri filmoch z franšízy Mission: Impossible. V nej sa Tom Cruise preukázal...

Pokračovanie historickej drámy Umučenie Krista má byť najväčším filmom, aký sme kedy videli

Film Umučenie Krista 2, ktorý je vhodne pomenovaný Vzkriesenie, sa naozaj stáva realitou. Herec James Caviezel sa taktiež vracia v hlavnej úlohe postavy Ježiša Krista. O...

Kto bude nový Tony Montana? Prerábka filmu Scarface si možno našla svojho predstaviteľa

Scarface remake s novým Montanom Štúdio Universal Pictures sa snaží o Scarface remake už nejaký čas. Vystriedalo sa pri ňom viacero tvorcov, avšak táto veľmi...

Nakrúti režisér Christopher Nolan pokračovanie filmu Tenet? Hlavný protagonista sa vyjadril

Nový špionážny thriller režiséra Christophera Nolana (Interstellar, Počiatok) to v kinách nemá jednoduché. Tenet vyšiel počas celosvetovej pandémie, čo znamená zatvorené kinosály v mnohých...