Halloweensky Špeciál 2018 #3 – Psychologická dráma pod rúškom hororu? | The Haunting of Hill House RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 21 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Dej tohto seriálu z dielne Netflixu sa odohráva okolo 7-člennej rodiny Craineových, ktorí v minulosti bývali v záhadnom starom dome zvanom Hill House. V jednu osudnú noc po čudnej smrti matky vezme vystrašený otec rodiny všetkých svojich päť detí narýchlo preč z domu a už nikdy sa tam nevráti. Navyše, deťom o smrti ich mamy odmietne čokoľvek povedať. Po 26 rokoch ich za podivných okolností spojí tragédia a musia konečne začať čeliť svojim démonom, ako aj zlu v Hill House, ktoré s nimi zďaleka neskončilo. Čo ich čaká za tajomnými dverami?

the haunting of hill house recenzia
Zdroj: screenrant.com

The Haunting of Hill House RECENZIA

Príbeh seriálu z produkcie Netflixu sa začína a odohráva v roku 2018. Našim hlavným a jediným záujmom sú už odrastení súrodenci, o ktorých si rýchlo vytvoríme vlastný názor. Otec a päť detí, ktoré v nízkom veku zažili smrť svojej matky. Ako vieme, horor je aj o nepríjemnosti. Už v prvej epizóde (celkovo je ich desať) jej zažívame celkom dosť. Čo sa mne páči najviac je, že pramení takmer exkluzívne len z postáv. Toto totižto nie je tradičný seriálový príbeh.

Ani jeden z piatich súrodencov, „hlavných“ postáv, nie je dajako očarujúcim človekom. Už z povrchného hľadiska a jednoduchých dialógov spoznávame, že každý má svoje viac aj menej zjavné chyby. To spôsobuje, že nikto vám nepríde vyslovene sympatický alebo ideálny. Na oplátku však vďaka tomu a ustanovenej tragickej udalosti z detstva s nimi máme súcit. Vyzerajú ako reálni ľudia. Ľudia, ktorých aj napriek všetkému stále naháňajú duchovia, ktorí im nedajú pokoja.

the haunting of hill house recenzia
Zdroj: pogdesign.co.uk

Hororová stránka seriálu

The Haunting of Hill House je prezentovaný Netflixom hlavne ako hororový seriál. To teda určite je. Ak ste však typ človeka, ktorý si myslí, že strašidelné sú len ľakačky a krv, tu len stratíte čas. Tvorca Mike Flanagan správne stavil na atmosféru, ktorá sa naprieč sériou pomaly tiahne, krúti a vytvára celkovo temný nádych. Keď potom po dlhšej dobe v kútiku obrazovky zahliadnete čoby len nehybný obrys postavy, zastaví sa vám srdce. Všetko je to však len klamstvo. Povrch, pod ktorým sa ukrýva tá pravá podstata príbehu.

Seriál by som totižto osobne aj po zhode s názormi ostatných opísal skôr ako temnú rodinnú drámu, ktorej prifarbenie sú duchovia, tragédia a zrútená psychika. Je to o vzťahoch medzi postavami. O ich oddelených názoroch a prednostiach. A hlavne o tom, ako sa znova musia začať tolerovať, aby odhalili pravdu o smrti svojej matky a zachránili tým samých seba.

the haunting of hill house recenzia
Zdroj: ihorror.com

Nelineárne rozprávanie

Seriál je, povedal by som, extrémne jedinečný, a to hneď z viacerých ohľadov. Najviac však vyčnieva spôsob rozprávania a usporiadanie udalostí, ktoré vytvárajú jeden mysteriózne ucelený príbeh. V jednom momente sledujete, ako práca jednej z našich postáv užiera psychiku. Hneď nato sa zasa ocitneme v roku 1992 a pozeráme sa na spokojnú rodinu, ktorú znepokojuje pocit z prázdneho domu. A sledujeme, ako táto spokojnosť pomaly zhnije a premení sa na absolútne zdesenie.

Popri tom sa ešte aj samotné udalosti súčasnosti a minulosti prekrývajú. Pokojne sa stane, že v jednej epizóde sledujeme na prvý pohľad nepatrný a nepodstatný čin. Až o niekoľko častí neskôr sa pritom dozvieme, čo mu predchádzalo a akú hrôzu vlastne spôsobil. Vytvára to otázky. Z toho vzniká strašidelný príbeh, ktorý nebudete chcieť vypnúť.

the haunting of hill house recenzia
Zdroj: imdb.com

Fantastické obsadenie a výber hercov

Kvôli príbehu teda musel Netflix zohnať dvoch hercov na každú postavu. Pre päť súrodencov to bol jeden v ešte predpubertálnom veku, druhý už v strednom veku. Dospelé verzie našich postáv, ktoré strašia duchovia z detstva, si zahrali Michiel Huisman, Elizabeth Reaser, Oliver Jackson-Cohen, Kate Siegel a Victoria Pedretii. Ich chémia, kvôli ktorej vedia zahrať nenávisť a strach, je úžasná. Ešte úžasnejší sú však ich maloletí kolegovia, ktorí sú im až neuveriteľne podobní.

V rovnakom poradí sa predstavili detskí herci Paxton Singleton, Lulu Wilson, Julian Hilliard, Mckenna Grace a Violet McGraw. Na svoj vek (nikto z nich nemá ani 14 rokov) sa naozaj úžasne predviedli a myslím si, že práve týmto seriálom si zaistili svoju úspešnú kariéru. Stále však ostávajú dvaja členovia rodiny, teda mama a otec. Spokojný zamilovaný pár si zahrali herci Carla Gugino a Henry Thomas, pričom zlomeného vdovca po 26 rokoch v príbehu stvárnil Timothy Hutton. Opäť nemám okrem chvály na rozdávanie nič. Tento seriál by bez skvelého obsadenia nebol nič – vďaka nemu je však všetkým.

the haunting of hill house recenzia
Zdroj: elle.com

Zhrnutie

The Haunting of Hill House je jedným z najlepších hororových seriálov vôbec a nepochybne jedným z najkvalitnejších výtvorov Netflixu. Originálny príbeh inšpirovaný knihou, mrazivé momenty, temná atmosféra, dramatické chvíle, dokonalé obsadenie – dráma s dospelými témami ešte nikdy nebola tak strašidelná a unikátna. Technickým spracovaním sa inšpiroval filmom Osvietenie a aj keď je občas príliš pomalý, tak nielen vystraší, ale aj vyvolá hlboké a silné emócie. Z týchto dôvodov dostáva seriál The Haunting of Hill House hodnotenie 8,5/10.

Zdroj: csfd.cz

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Len pomalé tempo a záhadné finále sú negatívami v príbehu plnom drámy, hororu, duchov, lásky, smrti, psychológie a skvelých hereckých výkonov.Halloweensky Špeciál 2018 #3 - Psychologická dráma pod rúškom hororu? | The Haunting of Hill House RECENZIA