Hannibal = kanibal; Kto to je a v ktorých snímkach sme sa s ním mohli stretnúť?

Nenechajte si ujsť

Kto je kultový Hannibal Lecter a kde ste sa s ním mohli stretnúť?

Väčšine z nás pri počutí slova Hannibal napadne len jedno, kanibal. Postavu Hannibala môžeme označiť za jednu z najznámejších, nadčasových a kultových postáv. Stretneme sa s ním v knižnej, filmovej a aj seriálovej sfére. Hannibal je masový vrah, kanibal a zároveň uznávaný súdny psychológ. Vďaka svojim schopnostiam pomáha FBI pri vytváraní psychologických profilov nebezpečných vrahov.

Hannibalovi sa podarilo zapísať sa do dejín a presláviť sa nielen medzi staršími divákmi, ale aj tými mladšími. Jednoducho, každá generácia si príde na svoje. V tomto článku vám ponúkame kompletný zoznam filmov a seriálov, v ktorých sa objavila postava Hannibala.

Anthony Hopkins
Zdroj: bizzarium.com

Červený drak – knižná predloha

Doctor Hannibal Lecter je fiktívna postava vytvorená na základe knižnej predlohy. Postava Hannibala sa po prvýkrát objavila v románe Červený drak, ktorý bol v roku 1981 napísaný americkým spisovateľom Thomasom Harrisom. Červený drak je prvou časťou štvordielnej knižnej série o Hannibalovi Lecterovi a získala si až dve filmové spracovania.

Agentovi FBI Willovi Grahamovi sa podarí dostať obávaného kanibala do väzenia. O pár rokov neskôr sa snaží vypátrať masového vraha, ktorý brutálnym a premysleným spôsobom vraždí nevinné rodiny, ktoré následne zohaví. Potrebuje s týmto zložitým prípadom pomôcť, preto sa rozhodne ísť za už zavretým Hannibalom Lecterom a požiada ho o radu. Musí riskovať bezpečnosť vlastnej rodiny, aby sa mu podarilo vypátrať vyčíňajúceho vraha.

Lovec ľudí (1986)

Film Lovec ľudí  z roku 1986 je prvým filmovým spracovaním knihy Červený drak, s ktorým sme sa mohli stretnúť na obrazovkách. Je to americký kriminálny thriller, ktorý natočil režisér Michael Mann. Doktora Hannibala Lectera si zahral škótsky herec Brian Cox. Úlohu agenta Willa Grahama zahral herec William Petersen. Toto elegantné a pohodové spracovanie je v našich končinách menej známe, no určite nestojí za zahodenie.

Hannibal
Zdroj: imdb.com

Červený drak (2002)

V roku 2002 bol román Červený drak úspešne sfilmovaný americkým filmovým režisérom Brettom Ratnerom. Hoci bol film natočený až ako štvrtý v poradí, z dejového hľadiska sme sa rozhodli dať ho na druhé miesto. Film má bohaté herecké obsadenie. Zahralo si v ňom množstvo hereckých legiend.

Hannibala si zahral svetoznámy herec Anthony Hopkins. Rolu agenta FBI Willa Grahama si zahral Edward Norton. Vo filme sa stretnete aj s anglickým hercom Ralphom Fiennesom, ktorého mnohí poznáte ako Lorda Voldemorta z Harryho Pottera.

Žánrovo zaraďujeme tento film ako krimi drámu, niektorí ho označujú aj ako hororový thriller. Film zožal veľký úspech a obsahuje skvelé herecké výkony. Pochmúrna až hororová atmosféra nás prevádza celým filmom. Napínavý film končí prekvapivým zvratom. Určite vám túto kvalitne spracovanú snímku odporúčame pozrieť.

Hannibal
Zdroj: imdb.com

Mlčanie jahniat (1991)

Áno, aj táto filmová legenda je natočená podľa knižnej predlohy. V roku 1991 bola uvedená ako prvá filmová adaptácia svetoznámeho románu Mlčanie jahniat. Tento americký thriller režírovaný Jonathanom Demmem získal až 5 Oscarov, a to za najlepší film, najlepšiu réžiu, najlepšieho herca v hlavnej úlohe, najlepšiu herečku v hlavnej úlohe a najlepší adaptovaný scenár. Je to hotový filmový skvost.

Budúca agentka FBI Clarice Starlingová (Jodie Foster) sa snaží vypátrať sériového vraha Buffalo Billa. Od svojho nadriadeného dostane príkaz ísť sa poradiť do väzenia s obávaným kanibalom, ale aj bývalým súdnym psychiatrom doktorom Hannibalom Lecterom (Anthony Hopkins). Začnú spolu spolupracovať na prípade a podarí sa im vybudovať zvláštny, blízky vzťah. Vďaka Hannibalovej pomoci sa jej podarí úspešne vyriešiť zauzlený prípad.

Hannibal
Zdroj: imdb.com

Hannibal (2001)

Film Hannibal je kriminálny thriller Universal Studios, ktorý režíroval Ridley Scott. Film bol natáčaný v Amerike, Británii a Taliansku. Hannibal volne nadväzuje na film Mlčanie jahniat. Narozdiel od ostatných dielov, tento je najviac zameraný priamo na doktora Hannibala Lectera, ktorého opäť stvárnil legendárny Anthony Hopkins. Agentku Starlingovú si v tejto časti zahrala Julianne Moore. Tejto snímke sa nepodarilo získať toľko úspechov ako tým predošlým, no napriek tomu sa stala obľúbenou a veľmi významnou.

Po úspešnom úteku z väzenia sa Hannibal rozhodol cestovať po svete, až sa nakoniec rozhodol usídliť v talianskej Florencii. Hannibal je rafinovaný vrah a užíva si konzumovanie ľudského mäsa. Je veľmi inteligentný a tentokrát sa postavil do role uznávaného znalca umenia. Za dlhé roky si vybudoval množstvo nepriateľov. Napriek jeho maskovaniu si ho mnoho ľudí nedokáže vymazať z pamäte, túžia po pomste. Podarí sa im v tejto časti dolapiť obávaného kanibala?

Hannibal
Zdroj: imdb.com

Hannibal: Zrodenie zla (2007)

Film Hannibal: Zrodenie zla je dramatický hororový thriller, ktorý režíroval Peter Webber. Túto snímku označujú jej autori za oveľa viac európsku. Napriek tomu, že bol natočený ako posledný, vracia sa späť do minulosti. Film vám ukáže, ako sa zrodil Hannibal. Odzrkadľuje život Hannibala Lectera od mladistvého veku a odhaľuje zárodky jeho psychickej poruchy. Postavu Hannibala Lectera v tejto snímke prebral francúzsky herec Gaspard Ulliel.

Hannibal
Zdroj: cinemaview.sk

Hannibal (2013 – 2015)

Americký televízny seriál Hannibal takisto vychádza z románu Červený drak. Prvá a druhá séria vychádza z knihy a filmu Hannibal: Zrodenie zla. Premiéra seriálu bola v roku 2013 na americkej stanici NBC. Tvorca seriálu je americký televízny scenárista a producent Bryan Fuller. O réžiu sa postaral David Slade. Seriál má 3 série a každá z nich má 13 epizód. V hlavných úlohách si zahrali herci Hugh Dancy (Will Graham) a Mads Mikkelsen (Hannibal Lecter). Seriál sa stal veľmi populárnym a obľúbeným po celom svete.

Mads Mikkelsen
zdroj: bbc.com

Ktorý z menovaných filmov o Hannibalovi máte najradšej? Na váš názor sa tešíme v komentároch. 

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -