Budúce Huawei smartfóny by už nemali zahŕňať operačný systém Android. Aký systém ho nahradí?

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Spoločnosť Huawei dostala v roku 2020 zabrať a po zákazoch sa rozhodli odhaliť novinku – vlastný operačný systém HarmonyOS. Pôvodne sa objavil v zariadeniach, ako sú inteligentné reproduktory či televízory, no teraz sa zdá, že ho technologický gigant z Číny prenesie aj do smartfónov.

Odkedy nemá Huawei plný prístup k systému Android, bolo len otázkou času, kedy nám predstaví vlastný operačný systém. Informáciu potvrdil aj výkonný riaditeľ spoločnosti Huawei pre oblasť spotrebného tovaru Richard Yu počas konferencie pre vývojárov spoločnosti pri odhalení druhej verzie HarmonyOS.

Huawei HarmonyOS
Zdroj: ogtn.com

HarmonyOS bude nový operačný systém v Huawei smartfónoch

Novú verziu pripravovaného operačného systému pre smartfóny budú mať vývojári k  dispozícii už v decembri. Yu taktiež poznamenal, že prvý smartfón obsahujúci HarmonyOS by mohol zasiahnuť trh v roku 2021.

Prvým mobilným zariadením s HarmonyOS bude pravdepodobne Huawei P50, no je šanca, že sa spoločnosť rozhodne otestovať operačný systém na zariadeniach s nižším profilom. Má to však jeden háčik. Operačný systém bude dostupný len pre čínsky trh a o globálnom vypustení nepadla zatiaľ žiadna mienka.

Okrem toho Huawei uviedol na trh program OpenHarmony, ktorý vývojárom umožní vziať otvorenú verziu HarmonyOS a upraviť ju podľa vlastných predstáv. Spočiatku však bude OpenHarmony obmedzený na zariadeniach s nízkym výkonom – iba 128 MB RAM. To sa má do apríla 2021 zmeniť, kedy to budú už zariadenia s výkonom 4 GB.

Huawei HarmonyOS
Zdroj: newsbreak.com

Čo vieme o HarmonyOS?

Vývoj operačného systému započal ešte v roku 2012, kedy Huawei začal pracovať na alternatívnom systéme pre prípad, že mu odoprú možnosť využívať Windows alebo Android. Žeby už v tom čase tušili, čo príde?

HarmonyOS bude kompatibilný s aplikáciami z rôznych platforiem. Operačný systém bude vďaka linuxovému jadru podporovať programy pre Linux, aplikácie pre Android a webové HTML5 aplikácie.

Pôvodný názov bol HongmengOS, čo v preklade z čínštiny znamená „svet pred vznikom vesmíru„. Nakoniec sa však rozhodli pre univerzálny názov, ktorý určite prekladať nemusíme. Finálna verzia HarmonyOS 3.0 dorazí budúci rok. Ďalšie informácie by sa mali dostaviť už v blízkej budúcnosti.

Čo hovoríte na operačný systém HarmonyOS, ktorý dorazí do Huawei smartfónov už budúci rok? O vaše názory sa s nami nezabudnite podeliť dole v komentároch. 

Zdroj: huaweicentral.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -