HBO Max oficiálne prichádza do Európy. Vieme, kedy streamovacia služba nahradí HBO GO

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Ak hľadáte HBO Max – Skúste HBO GO. Tak znie oficiálna fráza, ktorú dostanete po vyhľadaní HBO Max na Slovensku. HBO GO je jediná streamovacia služba od HBO v SR. Naša alternatíva však ponúka diametrálne menšie množstvo obsahu, než aké je prístupné pre americký trh.

V hre o najlepšiu streamovaciu službu sa nachádzajú platformy ako Netflix, Disney+ či Amazon Prime Video, no HBO Max už koncom tohto roka podnikne radikálny krok. Všetko odštartuje snímka Wonder Woman 1984, ktorá sa zároveň s vydaním v amerických kinách dostane do digitálnej distribúcie práve na tejto platforme. Ale tá ozajstná revolúcia príde až v roku 2021.

HBO GO
Zdroj: tomsguide.com

WarnerMedia mení kinopriemysel

Spoločnosť WarnerMedia sa rozhodla učiniť krok, ktorý zmení kinematografiu a kinopriemysel ďaleko za hranice roku 2021. Ako sme vás už stihli informovať, štúdio Warner Bros. vydá všetky svoje budúcoročné filmy na platformu HBO Max, opäť v rovnaký deň ako pôjdu do kín v Spojených štátoch.

Tam budú dostupné po dobu jedného mesiaca, zatiaľ čo distribúcia v kinách bude pokračovať o niečo dlhšie. Celkovo 17 titulov sa tak dostane na internet vrátane filmov Duna, Matrix 4, Godzilla vs. Kong, The Suicide Squad, V zajatí démonov 3 a ďalšie. Celý zoznam nájdete rozpísaný v tomto článku. Pozeráme sa na jediné očividné východisko zo situácie, v ktorej sa svet aktuálne nachádza.

Kinopriemysel to nepochybne zasiahne tvrdou ranou, no vydanie filmov v kinách sa nedá presúvať donekonečna. Pre filmový rok 2021 je to nevyhnutným krokom, zároveň sa model hybridnej distribúcie otestuje a len čas ukáže, či bude pokračovať aj nasledujúce roky. HBO Max sa tak budúci rok stane monopolom a titul „streamovací gigant“ už nebude patriť Netflixu.

Konkurenčné platformy vrátane Disney+ budú na HBO Max prikrátke, aj keby sa rozhodli ísť rovnakou cestou. Práve Disney+ skúsilo niečo podobné s filmom Mulan, avšak za mastný príplatok $34.99, k čomu treba pripočítať ešte cenu mesačného predplatného. Úsmevné je, že pár hodín po veľkom oznámení od WarnerMedia ponúkli Mulan zadarmo, respektíve za cenu predplatného.

HBO Max
Zdroj: HBO Max

HBO Max na Slovensku

Ale vráťme sa späť na Slovensko, kde je zatiaľ jedinou alternatívou služba HBO GO. To sa už čoskoro zmení. Počas udalosti Web Summit oznámil riaditeľ HBO Max Global Andy Forssell informáciu o tom, že streamovacia služba plánuje expandovať do Južnej Ameriky a Európy už v druhej polovici roku 2021. To bude prebiehať vylepšením aktuálnych služieb HBO v Európe na HBO Max, teda na Slovensku nahradí službu HBO GO.

Okrem vyššie spomenutých filmov od Warner Bros. sa tak dočkáme neuveriteľnej knižnice obsahu, ktorá je aktuálne dostupná v Spojených štátoch. Súčasťou obsahu je napríklad sitkom Priatelia, ktorý už budúci rok dostane špeciálnu epizódu. Opomenúť nemôžeme ani príchod režisérskej verzie Zack Snyder’s Justice League niekedy v prvej polovici 2021.

Forssell prezradil, že konečným cieľom je expandovať s HBO Max do 190 krajín po celom svete. Otáznik zatiaľ vysí nad Spojeným kráľovstvom, kde HBO neponúka žiadne služby. Namiesto toho televízia predáva práva na vysielanie britským vysielateľom, menovite Sky, ktorí na obrazovky ďalej prinášajú tituly ako napríklad Game of Thrones.

No už teraz sa môžeme pripraviť na rozdiel v cene mesačného predplatného. Zatiaľ čo za HBO GO platíme na Slovensku 5,99 eur mesačne, v Amerike stojí HBO Max 14,99 dolárov na mesiac. No treba si uvedomiť, že okrem obrovskej knižnice obsahu toho HBO Max ponúka omnoho viac. Wonder Woman 1984 bude prvým titulom v 4K Ultra HD kvalite a ďalšie budú len pribúdať.

HBO Max
Zdroj: decider.com

(R)evolúcia kinopriemyslu

Toto je situácia, do ktorej nás dostala globálna pandémia ochorenia COVID-19. Kiná na Slovensku sa síce už 10. decembra otvárajú, no tie najväčšie v Spojených štátoch vrátane Los Angeles a New Yorku stále ostávajú zatvorené. Nie je zaručené, že sa budúci rok otvoria, a preto WarnerMedia učinilo takýto radikálny krok.

Fanúšikovia kinematografie a filmového zážitku v kine budú mať možnosť sledovať tituly od Warner Bros. na veľkom plátne, no stále je tu veľké percento divákov, ktorí ich budú sledovať online. Pre kinárov to bude nepochybne ťažký rok, a to sme ešte nespomenuli pirátov, ktorí si nezaplatia ani za HBO Max. Dohoda medzi Warner Bros. a HBO zatiaľ neplatí pre rok 2022, no všetko ukáže len vývoj situácie vo svete. Jedno je isté, čaká nás (r)evolúcia kinopriemyslu.

My kinárom držíme palce a veríme, že si budeme môcť filmy v zdraví pozrieť aj na veľkom plátne. Všetko má svoje pre a proti, no určite ide o neľahký krok.

Zdroj: siliconrepublic.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -