Henrieta Aponyiová: “Na Slovensku sa cosplayom neuživíte!” | ROZHOVOR

Nenechajte si ujsť

Američania rozhýbali svoju vesmírnu armádu Space Force. Na čo presne ju trénujú?

K čomu bude slúžiť americká armáda Space Force? Dňa 19. februára 2019 bol ohlásený oficiálny vznik novej zložky amerických ozbrojených síl – Space Force. Ako...

Otvorenie kín: Aké budú podmienky, kedy sa kinosály otvoria a aké filmy uvidíme?

Koronavírus odstavil filmový priemysel Pandémia nového koronavírusu zužuje svet už niekoľko mesiacov, no pomaly ale isto sa dostávame do starých zabehnutých koľají. Jedným z najväčších...

Tenet Trailer #2 – Pripravte sa na zvrátenie tretej svetovej vojny v epose režiséra Christophera Nolana

Christopher Nolan späť vo vodách sci-fi Tenet Trailer #2 - Vizionársky režisér Christopher Nolan sa radí medzi elitu aktuálnej generácie filmárov. Na svojom konte má...

Diváci zvolili: Toto je najlepší originálny seriál od Netflixu. Porazil aj Stranger Things a Zaklínača

Netflix ako priekopník vo svojej brandži Streamovacia služba Netflix sa ešte pred začiatkom celosvetovej pandémie mohla tešiť viac ako stotisícke aktívnych predplatiteľov. Počas prvých troch mesiacov tohto...
Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 19 rokov, som študentom vysokej školy a verím, že tvorením sa dá zmeniť svet k lepšiemu. // Moje TOP tri najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky.

Ako ste určite nemohli prehliadnuť, uplynulý víkend sme strávili na Orange MSR v e-sportoch 2018 v Bratislave. Program bohatý na zábavy zaručil, že táto komunitná akcia opäť nesklamala. Ako tomu už však pri podobných podujatiach býva, vôbec tou najlepšou časťou sú samotní ľudia, ktorí sa tam objavia.

Okrem toho, že sme sa stretli aj s mnohými z vás, sme si so sebou na horúce sedadlo vzali dve obľúbené osobnosti. Jednou z nich je všetkým fanúšikov sveta cosplayu dobre známa Henrieta Aponyiová (Heňka z Koliby). Tá nám niečo málo porozprávala o sebe, o cosplayi na Slovensku či o svojich zážitkoch spojených s výrobou kostýmu. Čo presne nám teda prezradila?

Henrieta Aponyiová
Zdroj: Archív Henrieta Aponyiová

Henrieta Aponyiová – ROZHOVOR

Na začiatok by som ťa chcel poprosiť, aby si sa našim čitateľom predstavila a povedala, čomu sa venuješ.

Ahojte! Volám sa Henrieta Aponyiová, ale skorej ma asi budete poznať pod nickom henka.z.koliby. Venovala som sa cosplayu, stále sa mu venujem, ale už nie tak veľa ako napríklad make-upu alebo špeciálnym efektom.

Ako dlho sa venuješ cosplayu a čo všetko ťa do tejto komunity vlastne priviedlo?

Cosplayu sa aktívne venujem asi 5 rokov, ale začalo sa to pred siedmimi rokmi. Bolo to tak, že ja som ako malá hrozne rada pozerala anime, rozprávky, horory a tieto všetky veci, a tak som sa raz rozhodla zavítať na Anime Show v Bratislave. Spravila som si taký veľmi, veľmi zlý cosplay (teda myslela som si, že to bol cosplay) a tam to nejak začalo. Potom som si povedala, že urobím ďalšiu postavu a ďalšiu a vtedy ma to nejak chytilo, a ostalo mi to vlastne až do dneška.

Henrieta Aponyiová
Zdroj: Archív Henrieta Aponyiová

Pamätáš si ešte na svoj prvý cosplay? O akú postavu išlo?

Úplne prvý, nazvime to cosplay, bol z anime Hetalia a bola to Čína. Tam v tom anime je vlastne každá postavička nejaká krajina a ja som bola za Čínu, lebo sa na mňa najviac podobala.

Vieme, že v tomto svete sa stretávaš s častými “nestíhačkami” a dokončovaním na poslednú chvíľu. Za aký najkratší čas sa ti teda podarilo vyrobiť nejaký cosplay?

No, ono záleží aký. Ak je to primitívny cosplay, tak ho viem spraviť aj za deň. Takže fakt záleží od jeho náročnosti. Takže ale najkratší (taký, že na ňom aj bolo čo robiť) mi trval asi dva týždne. 

Henrieta Aponyiová
Zdroj: Archív Henrieta Aponyiová

Cosplaye idú určite hlboko do peňaženky. Dá sa tým u nás na Slovensku uživiť?

Vôbec. Vôbec sa tým u nás nedá živiť, dá sa tým možno privyrobiť možno len tak na jedlo. Občas nás síce niekam zobrali, napríklad šaškovať do kina a podobne, ale na Slovensku je to fakt len hobby. Nie je tu teda šanca sa tým živiť, maximálne si jemne privyrobiť.

Vrátili sa ti už peniaze vložené do cosplayu?

Nie, nevrátili.

Dokázala si sa prostredníctvom cosplayu dostať aj mimo Slovenska?

Čo sa u nás dajú vyhrať postupy na väčšie súťaže do zahraničia, to nie, o to som sa vlastne nikdy nejak nezaujímala. Ale šla som už sama s cosplayom napríklad do Viedne alebo do Česka. Ale tak, že by som niečo vyhrala a postúpila, to nie. 

Henrieta Aponyiová
Zdroj: instagram.com

A keď si teda šla do Viedne či Česka, bola si aj v súťaži, alebo si sa prišla len pozerať?

Do Viedne som išla aj súťažiť, ale v Česku som len pozerala cosplaye ostatných.

Okrem výroby kostýmov sa teda venuješ aj maskérstvu/make-upu. Baví ťa táto časť výroby cosplayu najviac?

Áno. V podstate cosplay ma priviedol k tomu, že tam vlastne zisťuješ, čo ťa najviac baví. Či už teda šitie, armor, roleplay. Make-up ma pri tom najviac chytil a preto som tie cosplaye viedla viac k tomu maskérstvu. To mi vlastne zostalo a chcela by som sa tomu venovať viacej.

Často je ťa vidieť v cosplayi postavy Jinx z League of Legends. Prečo práve ona, čo ťa na nej najviac zaujalo?

No najviac ma predovšetkým zaujal dizajn, farby, všetko okolo toho, a hlavne to, že je totálne uje**ná! Proste milujem šialené postavy, ktoré si robia čo chcú, ktoré všetko ničia a majú všetko v pi**. Takže tie celkovo milujem najviac. Mala som preto aj Harley Quinn a podobné iné šialenosti. Ale Jinx mi tak ostala, lebo nejak mi prirástla k srdiečku, stále hrám LoLko a aj sa mi za ňu dobre hrá, takže všetko sa to tak nejak spojilo.

Henrieta Aponyiová
Zdroj: instagram.com

Nakoniec by som sa ťa chcel opýtať na tvoju najvtipnejšiu historku spojenú s výrobou cosplayu alebo s jeho predvádzaním.

Tak to budem musieť rozmýšľať. Napríklad som si orezávala zbraň, akurát na Jinx, a raz som si bodla orezávačom do nohy. Trošku zamrzelo, ale nejak som to prežila. Rezala som teda ďalej a hneď vedľa toho som sa bodla druhýkrát. Povedala som si, že to je fajn, veď to predsa zrastie. O polroka mi ale mama vraví, “To si si mala dať zašiť!”, čo som si samozrejme vtedy nedala. Takže doteraz tam mám také dve veľké jazvy.

Alebo som si napríklad lepila podprsenku sekundovým lepidlom na telo, to bolo celkom vtipné, potom som mala pľuzgiere. Neviem, či je to vtipné, ale ja sa na tom doteraz smejem. Aj lepidlo na topánky som už mala na prsiach. Okrem toho mám samozrejme všelijaké príhody s ľuďmi, ale napríklad na pódiu sa mi ešte nijaký trapas nestal.

Henrieta Aponyiová
Zdroj: instagram.com

Super, my ti ďakujeme za krátky rozhovor. Na záver nám ešte povedz, kde ťa nájdeme, ak sa ťa nebudeme vedieť nabažiť!

No ja si veľmi rada urobím promo! Takže ak ma budete chcieť vidieť, čo určite budete chcieť, tak môžete ísť na môj Instagram @henka.z.koliby. Tam som asi najviac aktívna. Na Facebooku som ako Hong-chan, ale tam už nie som veľmi aktívna. Môžete si ma teda pozrieť na Instagramíku, prípadne si odo mňa objednať nejaký make-up. ;)

Mohlo by sa ti páčiť

2 komentáre

Pridaj komentár

Najnovší obsah

iPhone jailbreak v roku 2020 sa stal realitou. Tím kóderov spravil nemysliteľné a premohol Apple

Tím kóderov unc0ver vydal jailbreak na iPhone pre rok 2020 Jailbreak pre iPhone sa stal realitou aj v roku 2020. Apple odjakživa bojuje proti kóderom...

Netflix ruší účty používateľom, ktorí si za službu platia. Čo robiť, aby ste o účet neprišli?

Netflix ruší účty neaktívnym používateľom Keď má služba skoro 200 miliónov predplatiteľov, je jasné, že sa medzi nimi nachádzajú aj neaktívni používatelia. Streamovacia platforma Netflix...

Vražda upevňuje vzťahy v novej romantickej komédii od Netflixu | The Lovebirds RECENZIA

The Lovebirds RECENZIA The Lovebirds RECENZIA - Čistokrvné komédie sú v kinách už len raritou. Preto sa presunuli na streamovacie služby. Netflix nám prináša najnovší...

Najnovšia aktualizácia Doom Eternal prinesie do hry jednu veľkú zmenu

Doom Eternal je už teraz bezpochyby jednou z najlepších hier roku 2020. Hra pokračuje v príbehu 8 mesiacov po Doom 2016. Tentokrát hráči prevezmú...

Šialeným YouTuberom sa podarilo vyrobiť skutočnú Iron Man rukavicu. Pozrite sa na ňu v akcii

Skutočná Iron Man rukavica v akcii na videu YouTube kanál Hacksmith sa venuje tvorbe vecí, o ktorých sme si mysleli, že nie sú ozajstné. Zakaždým...