10 hereckých hviezd, ktoré sa preslávili až v strednom veku! Niektorí si počkali až do 50-ky

Nenechajte si ujsť

Ondrej Surmai
Ondrej Surmai
May the Dark Side be with you, Anakin!

V Hollywoode dostane herec len niekoľko šancí na to, aby sa dokázal presadiť. A niekedy si na tú šancu skrátka musia počkať. A podobne sú na tom aj títo herci, ktorí sa preslávili až v strednom veku. Ich minulosť je tým pádom zahalená rúškom tajomstva a platí to aj pre niekoľko skvelých herečiek. Tie dokonca zvrátili mýtus o tom, že kariéra herečky v Hollywoode končí po 40-ke. Príbehy týchto hereckých hviezd sú na toľko zaujímavé, že sme sa rozhodli venovať im tento článok a to hlavne z rešpektu k ich odvahe a vášni pre herectvo. Nevzdali to totiž ani vtedy, keď už mali mladosť dávno za sebou.

1. Steve Carell vo veku 43 rokov

herci ktorí sa preslávili v strednom veku
Zdroj: indiewire.com

V súčasnosti patrí Steve Carell medzi najuznávanejších hercov a komikov v brandži. V roku 2005 bol však pomerne neznámy. Všetko však zmenil remake úspešného britského sitkomu The Office, v preklade známy ako Kancl. V ňom si Steve zahral hlavnú postavu bláznivého a často nenávideného, no svojím spôsobom sympatického šéfa Michaela Scotta. Jeho herecké schopnosti boli majstrovské a dodnes je táto rola tá najlepšia v jeho kariére. A to aj napriek tomu, že si zahral v úspešných filmoch ako sú 40 rokov panic, Bláznivá hlúpa láska či Evan všemohúci.

2. Melissa McCarthy vo veku 41 rokov

herci ktorí sa preslávili v strednom veku
Zdroj: variety.com

Ak ste videli aspoň pár dielov kultového seriálu Ženy z rodu Gilmorovcov, určite si spomínate aj na sympatickú kuchárku menom Sookie. Tú si zahrala dnes už slávna a na Oscara nominovaná komička Melissa McCarthy. Napriek úspešnosti seriálu tá pravá sláva na Melissu ešte len čakala. Možnosť dostať sa medzi populárne herečky dostala vďaka kasovému trháku Bridesmaids (Dámska jazda). Práve za výkon v tejto cenenej komédii si získala nomináciu na cenu Akadémie a práve tento moment zmenil celú jej kariéru. Ešte predtým si však prešla rôznymi fázami života, pri ktorých mnohokrát zvažovala, že s herectvom nadobro skoncuje.

3. Samuel L. Jackson vo veku 45 rokov

herci ktorí sa preslávili v strednom veku
Zdroj: variety.com

Presadzovanie afroamerických hercov vo filmoch sme kedysi nevideli tak často, ako tomu je v súčasnosti. Aj preto bola cesta slávneho Samuela L. Jacksona ku sláve dlhá a tŕnistá. Dostával len malé role vo viac či menej známych filmoch (na pár minút sa objavil aj v Mafiánoch). Jeho kariéru však nadobro zmenil legendárny scenárista a režisér Quentin Tarantino. Ten ho ako málo známeho herca obsadil do svojho pripravovaného filmu Pulp Fiction.

V ňom si Jackson zahral azda svoju najlepšiu rolu v kariére a to gangstra Julesa Winfielda, ktorý sa po jednej bizarnej prestrelke obráti na stranu Boha, mysliac si, že ho zachránil pred istou smrťou. Za túto rolu získal Jackson nomináciu na Oscara to viedlo k jeho obsadeniu napríklad do tretieho dielu Smrtonosnej pasce či do kinohitu M. Night Shyamalana Vyvolený a do mnohých ďalších skvelých filmov.

4. Bryan Cranston vo veku 44 rokov

herci ktorí sa preslávili v strednom veku
Zdroj: indiatimes.com

Nikdy nebol veľkou hereckou hviezdou, no obľuboval hranie bizarných postáv. A jedna z nich ho preslávila po celom svete. V roku 2008 natočil producent seriálu Akty X Vince Gilligan seriál Breaking Bad (Perníkový tatko). Otázne bolo obsadenie. Keďže seriál ako taký nemal veľký rozpočet, produkcia musela ušetriť a najať skúseného ale pomerne neznámeho Bryana Cranstona. Ten však počas celého seriálu predvádzal jeden z najlepších výkonov v histórii televíznej produkcie. Vyslúžil si niekoľko cien a to vrátane Emmy či Zlatého Glóbusu a z postavy Waltera Whitea a.k.a. Heisenberga vytvoril kult. Dnes už si seriál bez jeho účasti snáď ani nedokážeme predstaviť.

5. Helen Mirren vo veku 56 rokov

herci ktorí sa preslávili v strednom veku
Zdroj: csmonitor.com

Ako mladá sa vyzliekala vo filme Caligula, ktorý produkoval Penthouse. O pár desaťročí neskôr získala nomináciu na Oscara. Herečka Helen Mirren si prešla ťažkými obdobiami v Hollywoode, v ktorých boli herečky len akousi okrasou vo filmoch. Získavala úlohy v seriáloch a v nízkorozpočtových filmoch a nevyhla sa ani ľahkej pornografii (hlavne pri filme Caligula). Zvrat v jej kariére nastal v roku 2001, keď si zahrala v kritikmi veľmi kladne prijatej dráme s prvkami komédie a trileru Gosford Park.

Helen za svoj výkon v tomto filme získala nomináciu na Oscara a práve to zmenilo priebeh jej kariéry. Svoj jednoznačný talent potvrdila vo filme Kráľovná, pričom Oscarovú nomináciu za výkon v tejto historickej dráme už premenila za zisk zlatej sošky. Dnes ju poznáme aj z úspešných blockbusterov a akčných filmov ako sú RED, Rýchlo a Zbesilo a najnovšie si zahrala vo filme z produkcie DC Comics Shazam! Hnev bohov.

6. Alan Rickman vo veku 42 rokov

Alan Rickman
Zdroj: vulture.com

Do kategórie „herci, ktorí sa preslávili až v strednom veku“ patrí dnes už aj nebohá herecká legenda Alan Rickman. Ten bol pomerne neznámym britskom hercom, kým si vo svojom debute nezahral jedného z najslávnejších filmových zloduchov. Kultový trhák Smrtonosná pasca je dodnes jedným z najlepších filmov v histórii a svoju zásluhu má na tom aj tento skvelý herec. Rickman si zahral Hansa Grubera, ktorý práve na Štedrý deň obsadil budovu Nakatomi Plaza a len Bruce Willis ho mohol zastaviť.

Zrejme nikto v tej dobe nečakal, že by sa Rickman dostal k ešte slávnejšej úlohe a to v jednej z najúspešnejších sérií všetkých čias. Môžeme povedať, že práve jeho postava Severusa Snapea patrí medzi divácky najobľúbenejšie charaktery z celej série Harry Potter. Ešte na smrteľnej posteli herec spomínal na všetky tie krásne časy, ktoré zažil pri nakrúcaní tejto jedinečnej ságy.

7. Octavia Spencer vo veku 39 rokov

Octavia Spencer
Zdroj: theoscarbuzz.blogspot.com

Jedna z najjagavejších afroamerických hviezd, Octavia Spencer čakala na svoju príležitosť až do nakrúcania kultovej drámy z obdobia americkej segregácie s názvom Farba citov. V tomto filme si zahrala slúžku, ktorá sa skutočne nekonvenčným spôsobom pomstila majiteľke domu, ktorá ju prepustila. Za svoj precízny a veľmi autentický výkon si od Akadémia vyslúžila nielen nomináciu na Oscara ale hneď si samotnú sošku aj odniesla domov. Po tomto famóznom úspechu si zahrala v niekoľkých filmoch a seriáloch a to napríklad v Podobe vody Guillerma del Tora, v horore Mama či v akčnom sci-fi filme Rezistencia.

8. Robert Downey Jr. vo veku 43 rokov

Robert Downey Jr.
Zdroj: indianexpress.com

Takmer dopadol ako Charlie Sheen alebo by už nemusel byť medzi živými. Ak by sa nevykašľal na drogy a nevyhodil ich v taške do rieky. Robert Downey Jr. bol celé roky v Hollywoode označovaný ako talentovaný a veľmi problémový herec. Našťastie, keď prestal plniť plátky bulvárnych časopisov svojimi excentrickými drogovými výlevmi a opäť sa snažil viesť seriózny život, prišla šanca zahrať si jednu z najobľúbenejších komiksových postáv od Marvelu.

Pôvodne sa uvažovalo aj o väčších menách, ako sú Tom Cruise či Timothy Olyphant. Napokon ale režisér a herec Jon Favreau vedel, že Downey je tým pravým hercom na stvárnenie pomerne komplikovanej postavy menom Tony Stark. Určite viete, čo sa dialo ďalej. Z filmu Iron Man sa stal hit, ktorý zarobil viac ako pol miliardy dolárov a postaral sa o vznik najúspešnejšej série všetkých čias a to Marvel Cinematic Universe. A Robert Downey Jr. sa niekoľko rokov držal na špici v rámci najlepšie platených hercov v Hollywoode.

9. Morgan Freeman vo veku 52 rokov

Morgan Freeman
Zdroj: news.sky.com

Slová „herci, ktorí sa preslávili až v strednom veku“ v podstate definujú kariéru tohto výnimočného a neskutočne talentovaného človeka. O tom, aký život viedol Morgan Freeman v mladosti, nevieme takmer nič. Sám sa priznal, že kedysi holdoval alkoholu, no táto časť jeho života je už dávno za ním. Hercom sa však túžil stať už v mladom veku, sám sa však priznal, že si na úspech musel počkať.

A čakal až do svojich 52 rokov a teda do momentu, keď si zahral afroamerického šoféra rasistickej starej dámy vo filme Šofér slečny Daisy. Táto kultová dráma s prvkami jemnej komédie priniesla Freemanovi jeho prvú nomináciu na Oscara. Aj vďaka tomu sa dostal do obsadenia filmu Vykúpenie z väznice Shawshank, ktorý dodnes kritici aj diváci považujú za vôbec najlepší film na svete. Vytúženého Oscara však získal až v roku 2006. A to vďaka filmu jeho veľmi dobrého priateľa Clinta Eastwooda, Million Dollar Baby.

Dnes je Morgan Freeman veľmi váženým a ceneným hercom, ktorý však nepohrdne žiadnym žánrom. Zahral si s Christianom Baleom v komiksovej sérii Christophera Nolana zvanej aj Temný rytier, vo veľmi úspešnom trileri s Bradom Pittom Sedem, v akčnej komédii RED a stvárnil aj samotného Boha vo filmoch Božský Bruce a Evan všemohúci.

10. Anthony Hopkins vo veku 54 rokov

Anthony Hopkins
Zdroj: hollywood.com

Keď sa pozriete na tohto váženého gentlemana a úžasného herca, nikdy by vám nenapadlo, že bol v mladosti nesmiernym rebelom, alkoholikom a búrlivákom. Sir Anthony Hopkins bol svojho času najstarším hercom, ktorý získal Oscara a to za svoj výkon v jednom z najlepších filmov v histórii, v trileri s prvkami hororu s názvom Mlčanie jahniat. Dokonalá zmes vyšetrovacích praktík, skvelej réžie a určite aj herectva vytvorili z tohto nevinne vyzerajúceho diela hotový majsterštuk hodný piatich Oscarov!

Od tohto úspechu Hopkinsova kariéra klesala a stúpala, nikdy však nestagnoval a vyberal si filmy z rôznych žánrov. Viackrát sme ho videli v akčných trileroch (Česká spojka), dobrodružných filmoch (Na ostrie noža) či v komédiách (Zorro). Jeho ďalšou, medzinárodne známou postavou je určite Odin z komiksových príbehov o Thorovi zo série MCU. Dnes už je tento pôvodom britský herec s americkým občianstvom a rytierskym titulom známy po celom svete, žije si spokojne svoj život v Los Angeles, v ktorom si uschováva nie jednu ale dve ceny Akadémie. Druhého Oscara získal za svoj výkon vo filme Otec.

Toto sú herci, ktorí sa preslávili až v strednom veku. Práve pri čítaní tohto článku zistíte, že naštartovanie kariéry nikdy nie je neskoro.

Zdroj: menshealth.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -