7 hercov, ktorých poznačila ich herecká úloha a už nikdy neboli ako predtým…

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Herci, ktorých poznačila ich herecká úloha – TOP 7

Každý z nás si prešiel tými dlhými a náročnými dňami. No pri hercoch to môže byť niekedy intenzívnejšie. Nie všetky filmy sú vo svojom jadre tak vynikajúce, ako to na prvý pohľad vyzerá. Vedia o tom aj herci, ktorí pre svoje oceňované výkony museli prekonať veľké prekážky. Psychické, či fyzické. A presne o tom bude dnešný článok, v ktorom si povieme o hercoch, ktorí už nikdy nebudú rovnakí, ako predtým. Remeslo, ktoré do ich životov prinieslo peklo a poznačilo ich na dlhý čas

Isabelle Adjani, Possession (1981)

Pravý fanúšik žánru horor už určite počul o filme Possession od famózneho režiséra Andrzeja Zulawskiho. Tento počin patrí medzi tie najviac strašidelné a šokujúce filmy vôbec.

Hlavná herečka Isabelle Adjani si za svoj výkon vyslúžila César Award, za jej stvárnenie Anny, ale zaplatila oveľa viac, ako získala. Film si vyžadoval hlavne psychické a emocionálne požiadavky, z ktorých sa dostať bolo nočnou morou. Pri jednom rozhovore prezradila, že dostať sa do normálneho života jej trvalo niekoľko rokov. Po úspešnej liečbe sa jej to nakoniec podarilo, ale sama priznala, že bude navždy poznačená.

Isabelle Adjani
Zdroj: looper.com

Adrien Brody, Pianista (2002)

Napriek tomu, že Brodyho stvárnenie vyzeralo byť v poriadku, až po dlhom čase priznal niekoľko zaujímavostí. Herec dlhý čas trpel duševnými poruchami a jeho emocionálne postavenie stále kolísalo. Problém bol v hlavnej postave, hral Wladyslawa Szpilmana, ktorý prežil holokaust. Herec bol vo veľkej tiesni a napätí, pretože sa bál, že danú úlohu nezvládne. Avšak nakoniec všetkým ukázal, že pravdu nemal. A aj preto v roku 2003 získal cenu akadémie za najlepšieho herca

Pre BBC dokonca prezradil, ako prebiehala jeho príprava. Vzdal sa svojho apartmánu, predal auto, odpojil sa od telefonických zariadení a presťahoval sa do Európy. Vo svojom živote objavil novú výzvu, ku ktorej sa vyjadril následne:

„Zažil som stratu, zažil som smútok. Ale nikdy som nezažil zúfalstvo, ktoré prináša hladomor. Boli chvíle, kedy som si myslel, že moja psychická stránka taký nával nezvládne. Trvalo mi to naozaj dlho sa z toho dostať, ale poznačený ostanete navždy.“

Pianista
Zdroj: ceskatelevize.cz

Johnny Depp, Strach a hnus v Las Vegas (1998)

Keď bol Johnny Depp oslovený týmto projektom, chopil sa šance a stvárnil postavu Huntera S. Thopsona. Aby sa niečomu takému naučil, musel sa na nejaký čas presťahovať ďaleko od domova. To by ešte bolo fajn, ale naučiť sa jeho životnému štýlu a návykom nebolo jednoduché.

V čase natáčania filmu si celý výrobný tím myslel, že to jednoducho nezvládne a taký život ho pohltí. Totižto, Johnny Depp a jeho partner Benicio Del Toro boli tak oddaní svojím úlohám, že sa plánovalo natáčanie pozastaviť. Tento skutočný príbeh v sebe skrýval veľa zlého. Ešte rok po natáčaní sa Johnny Depp vôbec nedostal do normálu a stále žil veľmi zlým životným štýlom (stačí si pozrieť film). Dokonca, so skutočným Thompsonom boli dobrý kamaráti až do roku 2005, kedy spáchal samovraždu. Zaujímavosťou je, že Johnny Depp zaplatil 3 milióny dolárov, aby kanónom vystrelili popol nebohého Thompsona.

zdroj: azarius.com

Val Kilmer, The Doors (1991)

Stať sa rockovou legendou nie je vôbec jednoduché. Na vlastnej koži to zažil aj Val Kilmer, ktorý si v roku 1991 zahral postavu Jima Morrisona. Prezradil, že sa za celý ten čas musel naučiť naspievať až 50 pesničiek, a tým to vôbec neskončilo. Každý jeden deň musel sledovať jeho vokálne vystúpenia, nekonečné zábery jeho rozhovorov, aby konečne pretransformoval svoju osobnosť na filmovú postavu. 

Počas natáčania a po vypustení filmu ľudia nevedeli nájsť rozdiel medzi spevom Morrisona a Kilmera. Boli z toho naozaj v šoku, ale situáciu neriešili. Po rokoch prišiel s pravdou von až samotný Val Kilmer. Ten totižto musel chodiť na terapie, aby dostal Jima zo svojho životného „systému“. Dokonca, rockový producent Paul Rothchild, ktorý poznal skutočného Morrisona tvrdil:

„Kilmer poznal Jima Morrisona lepšie, ako sa poznal sám Jim. Neskutočné a nikdy to nepochopím.“

zdroj: looper.com

Colin Firth, Kráľova reč (2010)

Nádherný oscarový film, ktorý tiež v jadre skrýva niečo „temné.“ V hlavnej úlohe sa predstavil Colin Firth, ktorý si zahral budúceho kráľa Anglicka, Georgea VI. Okrem mnohých kráľovských povinností musel prednášať veľké množstvo prejavov. Ale o čom by to bolo, keby to je také jednoduché. A s tým prichádza vada reči, s ktorou sa Colin Firth musel vyrovnať a naučiť sa ju. 

Preto dlhú dobu spolupracoval s hlasovým trénerom a sledoval všetky nahrávky Georgea VI. Snažiť sa napodobňovať jeho nedostatky (koktanie) nebolo vôbec jednoduché. Pod vysokým tlakom to však zvládol, ale za akú cenu? Firth sa tak hlboko ponoril do svojej úlohy, že stále bol niekedy v bežných rozhovoroch nepríjemný a dokonca sa aj zakoktával. Stojí za zmienku, že túto chybu priznal v roku 2011, čo bolo skoro rok od vydania filmu. Podľa všetkého je už do dnešných dní v poriadku a dôkazom sú aj jeho dokonalé rozhovory vo filme Kingsman: Tajná služba z roku 2014.

zdroj: looper.com

Hugh Laurie, Dr. House (2002-2012)

Jeho začiatok nebol vôbec jednoduchý. Vyberať bolo naozaj z čoho a Hugh Laurie mal skutočné šťastie. Podmienka producentov na výber herca do seriálu Dr. House bola jednoduchá, „nájsť pravého amerického chlapca“. A v tomto bol jednoducho neskutočný. Na výberovom konkurze totižto nikto nespoznal, že je Brit a jeho americký prízvuk všetkých očaril. V tom čase aj Bryan Singer povedal:

„Pozrite sa! Toto je to, čo som chcel a hľadal. Pravý americký chlapec!“

V tom čase nevinná úloha, ktorá sa pre jeho osobu stala životnou. Naučiť sa vžiť do postavy akou bol Dr. Gregory House nebolo naozaj jednoduché. Okrem správania sa totižto musel naučiť chodiť o paličke a na obrazovke sa s ňou objavoval dlhých 8 rokov. Za takýto čas si na ňu natoľko zvykol, že s ňou istý čas chodil aj na verejnosť mimo natáčania. Svoju postavu nakoniec ovládol na výbornú a do dnešného dňa si ho pamätáme ako inteligentného, arogantného starca po paličke.

zdroj: movieweb.com

Heath Ledger, Temný Rytier (2008)

Myslím, že prvé miesto nikoho neprekvapí. Ledgerov výkon sa nedá porovnávať s ničím. Ako Joker bol tak temný a chladný, že to pravdepodobne nemohlo dopadnúť inak… Tragédia, ktorá sa stala v roku 2008 sa navždy zapísala do našich sŕdc. Taktiež ako aj ocenenie akadémie za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe toho roku.

Príprava na takúto „prekážku“ nebola vôbec ľahká a značne prispela k jeho zániku. Pred začiatkom natáčania umiestnili Ledgera do izolácie, v ktorej mal len znepokojujúce obrázky. Týmto spôsobom sa mal dostať do skutočného sveta psychopatov a pochopiť ich vnímanie. Až samotný film nám ukazuje pravdu. Heath Ledger jednoducho navždy zmizol a nahradil ho Joker. Vžil sa s postavou, ktorú hral a už sa z toho nedokázal dostať. Akokoľvek sa snažil, nepomohlo mu to a v jednom zo svojich posledných rozhovorov povedal:

„Spávam pravdepodobne len dve hodiny a nikdy to neskončí.“

Svoje telo dopoval poriadnymi dávkami liekov proti bolesti a sedatív na upokojenie. Tie však namiesto vykúpenia priniesli tragickú smrť

zdroj: csfd.cz

Nie všetko vždy vyzerá ružovo. Filmový svet je nevyspytateľný a všetko má svoju cenu. Vyššie menovaný herci doslova riskovali svoje životy za úspech. Ten síce dorazil, ale prisal sa na ich životy ako pijavica. Môžeme si hovoriť, že zarábajú milióny a závidieť im. Je to však obrovský chyba. Verím, že by ste si svoje životy nechceli vymeniť za všetky tie starosti a problémy, ktoré ich prenasledujú. Byť hercom skrátka nie je pre každého a táto skupina ľudí je toho živým dôkazom…

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -