Ďalšia kontroverzia na svete? Disney obsadilo do úlohy hranej Cililing herečku čiernej pleti

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Štúdio Disney prichádza s ďalším odvážnym, pre niekoho možno kontroverzným obsadením. Pripomeňme si minuloročnú situáciu, kedy oznámili vývoj hranej verzie klasickej rozprávky Malá morská víla z roku 1989. Do hlavnej úlohy Ariel obsadili dvadsaťročnú afroamerickú herečku a speváčku Halle Bailey, čo si samozrejme vyžiadalo svoju daň.

Toto obsadenie čelilo veľkej kritike, keďže Ariel poznáme ako červenovlasú belošku. Na druhú stranu, z Halle srší tá práva exotika, ktorú si s postavou morskej panny spájame. Aj napriek tomu ľudia nie sú spokojní s politickou korektnosťou, ktorú Hollywood v posledných rokoch tlačí do veľkých extrémov. Pýtajú sa, či je také ťažké obsadiť do úlohy belošky herečku bielej pleti…

Herečka čiernej pleti ako Cililing

No vyzerá to tak, že si s veľkou kritikou od divákov nerobia ťažkú hlavu. Server Deadline totiž informoval o tom, že pripravovaný hraný film Peter Pan & Wendy spoznal ďalšiu časť svojho hereckého obsadenia. Tou je víla Cililing (Tinker Bell), ktorú stvárni afroamerická herečka Yara Shahidi. Ľudia na internete si po tomto oznámení opäť nebrali servítok pred ústa a vyjadrili svoj nespokoj s týmto obsadením.

Cililing bola doposiaľ v každej adaptácii vyobrazená ako víla bielej pleti s blonďavými, priam až zlatistými vlasmi, no prvýkrát ju stvárni čiernovlasá afroamerická herečka. A to pôvodné plány hovorili o tom, že štúdio malo v hľadáčiku na stvárnenie tejto postavy herečku Margot Robbie.

Yara Shahidi
Zdroj: ew.com

Určite to nie je prvý ani poslednýkrát, čo sa hollywoodske štúdiá budú snažiť o čo najväčšiu diverzifikáciu svojho hereckého obsadenia. Podobnej kritike čelila aj Zendaya, keď ju v Marvel Cinematic Universe obsadili ako Mary Jane. Dnes je s jej postavou spokojný takmer každý fanúšik, takže si vždy treba počkať minimálne na výsledok.

Svoju úlohu určite zvládne aj talentovaná Yara Shahidi, ktorá sa objavila napríklad v trojici prepojených seriálov Black-ish, Grown-ish a Mixed-ish. A pokiaľ ste videli romantickú drámu Aj slnko je hviezda (2019), tak vás o jej kvalitách určite nemusíme presviedčať. Väčším problémom, na ktorý sa treba zamerať je, že Disney vytvára ďalšiu hranú adaptáciu, s ktorými si jednoducho nedajú pokoj.

Aj slnko je hviezda

Ďalšia hraná adaptácia od Disney

Nepochybne ste si všimli, že trendom myšiaka Disney v posledných rokoch je adaptovanie ich klasických príbehov do hranej podoby. Leví kráľKniha džungleKráska a zviera alebo Aladin sú len niekoľkými z nich, pričom v pláne je ich minimálne desať ďalších. Jedným z nich bude práve film zvaný Peter Pan & Wendy, ktorý bude hranou adaptáciou animovanej klasiky z roku 1953.

O réžiu sa postará filmár David Lowery. Na jeho konte sa nachádza napríklad úžasná dráma od štúdia A24, A Ghost Story, no v prvom rade Disney film Pete a jeho drak. Odvekého nepriateľa Petra Pana, Kapitána Hooka, stvárni herec Jude Law. Titulné postavy Petra Pana a Wendy si zahrajú Alexander Molony a Ever Anderson.

Hraný film Peter Pan & Wendy by sa mal vydania dočkať v kine, namiesto toho, aby priamo putoval na streamovaciu službu Disney+. Plánovaný dátum vydania zatiaľ bohužiaľ nepoznáme.

Peter Pan
Zdroj: dapsmagic.com

Rôzne adaptácie príbehu Petra Pana

Klasický príbeh o chlapcovi, ktorý nechcel vyrásť, sa počas rokov dočkal desiatok animovaných a hraných, seriálových či filmových adaptácií. Pôvodne sa jednalo o príbehy spisovateľa Jamesa Matthew Barrie, ktorých ich vymyslel pre piatich synov svojich priateľov. Peter Pan sa odvtedy dočkal divadelných predstavení, množstva knižných príbehov, no hlavne animovanej adaptácie od štúdia Disney z roku 1953.

Táto ikonická interpretácia zaručila, že tu príbehy Petra Pana budú s nami už navždy. Množstvo režisérov sa jeho príbehy pokúsilo preniesť aj na strieborné plátna. V roku 1991 ním bol napríklad Steven Spielberg, ktorý natočil film Hook v hlavných úlohách s Robinom Williamsom a Dustinom Hoffmanom.

Aký máte názor na to, že sa ukáže herečka čiernej pleti ako Cililing? Dajte nám vedieť do komentárov!

Zdroj: screenrant.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -