Nekončí to Witcherom. Nahliadnite do legendárneho herného priemyslu našich poľských susedov

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 21 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Herný priemysel u našich susedov v Poľsku

V tomto článku sa pozrieme na Poľský herný priemysel, ktorý je v súčasnosti považovaný za jeden z najvýznamnejších herných trhov v rámci Európy. Zameriame sa na základné informácie o samotnom trhu z pohľadu Poľska, pozrieme sa na vybrané herné štúdiá a ich najúspešnejšie tituly.

Článok obsahuje sponzorovaný obsah

Význam herného priemyslu?

Herný priemysel zažíva v posledných rokoch veľký rozmach. S vývojom technológií sa vyvíjajú i herné možnosti ako z pohľadu herných zariadení, tak i samotných herných titulov. Podľa najnovších odhadov približne 1/3 populácie hráva video hry.

Herné odvetvie nie je považované len za prostriedok zábavy, ale zohráva i významnú úlohu v rámci kultúry a samotného technologického pokroku. Profesionálne hranie hier, teda e-sports je v súčasnosti považované za nový druh športu, ktorý si neustále získava väčšie a väčšie povedomie. Význam hier je zdôraznený i skutočnosťou, že v súčasnosti prebiehajú rokovania a lobing, aby sa práve e-sports stalo súčasťou olympijských hier a tým bola zabezpečená relevantnosť a atraktivita podujatia aj pre mladé publikum.

online hry pozitivne ucinky hrania hier
Zdroj: unsplash.com

Herný priemysel v číslach z pohľadu Poľska

V tejto sekcii sa pozrieme na vývoj vybraných ukazovateľov herného priemyslu z pohľadu Poľska. Prečo práve Poľsko? Poľsko je slovanská krajina, ktorá je 7. najväčším producentom video hier v rámci Európy a 23. najväčším producentom na svete.

Okrem vývoja tradičných hier je poľský trh známy i vývojom hier pre hracie automaty. Najznámejší Poľskí producenti herných titulov pre kasína sú Kalamba Games a Promatic. Ak sa chcete dozvedieť o online hazardných hrách v Poľsku viac, pozrite sa na sprievodcu poľským kasínom – Kasynoorzel.pl

Počet hráčov a trhy

Prevažná väčšina hráčov v súčasnosti hrá hry prostredníctvom mobilných telefónov/tabletov. Táto skutočnosť je pochopiteľná vzhľadom na to, že v dnešnej dobe má takmer každý občan vyspelej krajiny mobilný telefón. Čo sa týka celkového počtu hráčov hier uvádza sa hodnota približne 2,7 miliardy (rok 2020).

Z pohľadu trhov je najvýznamnejším herným segmentom Ázia s približne 1 447 miliónov hráčov. Je to nadpolovičná väčšina z celkového počtu 2 700 miliónov hráčov. V rámci Európy sa pohybuje počet hráčov na úrovni okolo 386 miliónov s priemerným ročným rastom 3,6%. Celosvetovo sa však počet hráčovo z roka za rok zvyšuje v priemere o 5,3%.

IEM Katowice 2019
Poľské Katowice; Zdroj: dotesports.com

V prípade Poľska štatistika roku 2019 udáva, že okolo 16 miliónov obyvateľov hráva video hry. Táto hodnota je pri krajine, kde je celkový počet obyvateľov tesne nad 38 miliónov celkom vysoká a v percentuálnom vyjadrení predstavuje 42% obyvateľstva.

Tržby

Celkové tržby z video hier, pod ktoré zahrňujeme predplatné, nákupy v hrách, digitálne (online) a klasické (diskové, boxové) nákupy hier, predstavujú v súčasnosti okolo 132 miliárd €. Pričom odhadované tržby v roku 2023 presahujú hranicu 165 miliárd €. Súčasný každoročný priemerný rast tržieb z video hier sa pohybuje nad hranicou 9%.

Z pohľadu Poľska sa aktuálne celosvetové tržby z hier pohybujú niekde na úrovni 1/4 hrubého domáceho produktu (HDP). Aktuálne tržby herného odvetia v Poľsku sú na úrovni 479 miliónov €, čo nie je ani jedno percento z celosvetových tržieb.

hra the witcher 4
Zdroj: escapistmagazine.com

Poľské herné štúdia a ich tituly

Podľa posledných dostupných informácii sa v Poľsku nachádza okolo 450 vývojárskych štúdií, ktoré v priemere produkujú ročne približne 500 rôznych herných titulov. Medzi najväčšie a zároveň najznámejšie herné štúdia (vrátane titulov) zaraďujeme:

  • 11 Bit Studios (Anomaly, Funky Smugglers, This War of Mine, Frostpunk) s tržbami viac ako 15 miliónov € za rok 2019.
  • CD Projekt (The Witcher, Cyberpunk 2077) s tržbami viac ako 122 miliónov € za rok 2019.
  • CI Games (Art of Murder, Battlestrike, Brain College, Cronicles of Mystery, Code of Honor, Sniper, Terrorist Takedown) s tržbami viac ako 10 miliónov € za rok 2019.
  • People Can Fly (Painkiller, Duty Calls, Outriders) s tržbami viac ako 38 miliónov € za rok 2019.
  • Playway (Hause Flipper, Car Mechanic Simulator, Ubout, MR. Pepper, Thief Simulator, Ultimate Fishing) s tržbami viac ako 28 miliónov € za rok 2019.
  • Ten Square Games (Let’s Fish, Fishing Clash, Wild Hunt, Hunting Clash) s tržbami viac ako 53 miliónov € za rok 2019.

Bližšie sa z pomedzi uvedených spoločností pozrieme na najznámejšiu Poľskú vývojársku spoločnosť CD Projekt (Red), ktorá stojí za hrami The Witcher (trilógia, prvá hra vydaná v roku 2007) a Cyberpunk 2077 (vydaná koncom roka 2020). Jedná sa o spoločnosť, ktorá bola založená v roku 2002 so sídlom vo Varšave. Ide o najvyššie ocenenú spoločnosť na Varšavskej burze.

Zo spomínanej série The Witcher sa predalo vyše 50 miliónov kópii. Viac, ako polovicu z tohto predaja tvoril práve titul The Witcher 3. Hrubé príjmy z tretej časti The Witcher predstavujú viac ako 220 miliónov €. Do konca roku 2020 sa predalo vyše 13,5 miliónov kópii hry Cyberpunk 2077.

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -