piatok, 6 decembra, 2024
Reklama

Historici nechápavo krútia hlavou. Gladiátor 2 zvozili pod čiernu zem

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)
Reklama

Kritika presnosti filmu Gladiátor 2

Premiéra filmu Gladiátor 2 je necelé dva týždne ďaleko. Nejeden fanúšik napäto čaká, kým dostane pokračovanie ikonického filmu z roku 2000. Tentokrát sa hlavnej role zhostil Paul Mescal ako Lucius, ktorý nasleduje odkaz Maxima z prvého filmu. Ako otrok armády generála Araciusa (Pedro Pascal) sa dostáva do Ríma. Z bojov v aréne sa však stane boj o záchranu samotného veľkolepého mesta.

Snímku už mali možnosť vidieť prví kritici, ktorí nešetria chválou. Minulý týždeň sa však k filmu dostala ďalšia skupina divákov – historici. Odborníci na staroveký Rím naopak nešetrili kritikou. Hovoria napríklad o tom, že do arény nikdy neprišiel gladiátor na nosorožcovi a tento proces by bol mimoriadne náročný aj za predpokladu, že by majstrovsky zvládli krotenie zvieraťa.

Reklama
gladiátor 2 nosorožec
Zdroj: Paramount Pictures

Riman s novinami v kaviarni

Profesor histórie Shadi Bartsch z Univerzity v Chicagu dokonca zobral svoju kritiku aj do médií a rozhovoril sa pre The Hollywood Reporter. V krátkosti film nazval „Absolútnym hollywoodskym výmyslom.“ Odkazoval napríklad na scénu, v ktorej istý Riman číta noviny, kým popíja čaj v kaviarni.

Reklama

Scénu nevie stráviť z viacerých dôvodov. Rimania nemali žiadne noviny tlačené na papieri, ale informácie sa tesali do kameňa. Druhou vecou je, že nepoznali nič ako kaviarne, v ktorej by si vychutnávali svoje obľúbené nápoje.

gladiátor 2
Zdroj: TMDB

Zatopené koloseum áno, ale bez žralokov

Druhým veľkým problémom pre profesora bolo zobrazenie zábav známych ako neumachie. Išlo o stvárnenie, či častejšie zosmiešnenie námorných bitiek, ktoré sa predvádzalo tak, že sa rímske koloseum zaplnilo vodou. Bojovníci si naozaj takýmto spôsobom merali sily, aj tu sa však vyskytla nepresnosť, ktorú filmári pridali – žraloky.

Reklama

Tento fakt, ktorý bol opakovane zdieľaný internetom, neunikol pozornosti ani samotného režiséra Ridleyho Scotta. Preto v nedávnom rozhovore pre portál Collider, kde prišiel spolu s Mescalom diskutovať o filme Gladiátor 2, na neho reagoval. Povedal, že on nevidí problém, ak sa historické fakty miešajú s istou kreatívnou voľnosťou.

Reklama
Gladiátor 2 zatopené koloseum
Zdroj: Paramount Pictures

Ridley Scott scény obhajuje

Nevidí problém v tom, že do kolosea pridali žraloky a komentoval to nasledovne:

„Nemyslite si, že máte úplnú pravdu. Koloseum sa zatopilo vodou a boli tam morské súboje. Chlapče, keď vieš postaviť Koloseum, tak ho sakra vieš zaplniť vodou. A aby dostali pár žralokov v sieťach z mora? Samozrejme, že to mohli.“

Nebojí sa pridať kreativitu pre väčší zážitok

Tvrdí, že nikde nie je ani uvedené, že by sa to nestalo a rímske inžinierstvo bolo natoľko rozvinuté, že by to bolo možné. Navyše dodáva, že išlo maximálne o dvojmetrových žralokov, ktorých by ľahko chytili.

Koniec koncov, Scott nikdy nemal ďaleko, aby pridal istú romantizáciu k historickým udalostiam. Stačí sa pozrieť napríklad na film Kráľovstvo nebeské, ktoré si však aj tak zamilovali státisíce divákov. Poskytuje, podľa vlastných slov, film, ktorý je silno zakorenený v skutočnej histórii, avšak nebojí sa pridať istú kreatívnu voľnosť, aby diváci dostali väčší zážitok.

Reklama

Čo si myslíte vy o historických nepresnostiach filmu Gladiátor 2? Pokazia podľa vás zážitok z filmu alebo istá voľnosť dokáže pridať na dramatickosti? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroje: hollywoodreporter.com; collider.com; screenrant.com

Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama