Historická dohoda Apple od základov zmení podobu iPhonov

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Kľúčová spolupráca Apple môže všetko zmeniť

O chystanej spolupráci Apple s firmou OpenAI sme prvýkrát počuli len v marci tohto roka. Podľa najnovších zistení The Information sa o nej však diskutuje už od polovice 2023, kedy sa mal generálny riaditeľ OpenAI Sam Altman stretnúť s Applom o kľúčovej dohode. Microsoft teraz vybavil obavy ohľadom spolupráce medzi týmito firmami.

Podľa spomínanej správy magazínu The Information sa Altman stretol s tímom Applu, ktorý je zodpovedný za vývoj umelej inteligencie. Aj keď nevieme presne, o čom sa spolu rozprávali, neskôr došlo k uzatvoreniu dohody, podľa ktorej zamestnanci Applu získali prístup ku technológiám OpenAI pre interné testovanie.

microsoft apple openai
Zdroj: Unsplash, LinkedIn

Počas testov inžinieri Applu pripojili ChatGPT ku Siri, čím dokázali ukázať, ako Siri zvláda omnoho komplexnejšie úlohy než bežne, vrátane lepšieho porozumenia kontextu,“ uvádza správa The Information.

Vieme, že kalifornský technologický gigant pracuje na zavedení umelej inteligencie do svojich zariadení už nejaký ten čas. Navonok sa síce zdá, že zaspali dobu a firmy ako Samsung, Microsoft alebo Google ich už dávno predbehli. Práve spolupráca s lídrom na poli vývoja umelej inteligencie OpenAI by im však mohla pomôcť vyrovnať tento rozdiel.

apple iphone
Zdroj: Unsplash, Apple

Vylepšenú Siri pomocou umelej inteligencie, ako aj iné AI funkcie na úpravu, formátovanie a sumarizáciu textu Apple prinesie do iPhonov už v nadchádzajúcej aktualizácii iOS 18. Jej predstavenie je naplánované na konferencii WWDC v júni, pričom nový operačný systém vydajú v septembri popri nových iPhonoch 16.

Microsoft vyjadruje obavy

Spomínanej spolupráce sa môžu obávať iní technologickí giganti. O tom, čo spolu vyvíjajú Apple a OpenAI totiž zatiaľ máme len obmedzené informácie.

Ako informoval portál 9to5Mac, obavy vyjadril konkrétne aj Microsoft, ktorý sám úzko spolupracuje s OpenAI. Tieto dve firmy majú dohodu, podľa ktorej OpenAI poskytuje potrebné technológie umelej inteligencie pre fungovanie Microsoft Copilota, zatiaľ čo Microsoft poskytuje OpenAI svoje dátové centrá na poháňanie služby ChatGPT.

Microsoft sa obáva najmä nových hardvérových požiadaviek na ich servery, keď Apple zverejní nové funkcie pre svojich používateľov v spolupráci s OpenAI. Aj preto sa generálni riaditelia oboch spoločností Satya Nadella (Microsoft) a Sam Altman (OpenAI) nedávno stretli, aby prediskutovali možné scenáre.

sam altman
Zdroj: TechCrunch Disrupt San Francisco (CC BY 2.0)

Zaujímavosťou však je, že Microsoft bude koniec koncov zo spolupráce OpenAI s Applom profitovať, nakoľko sami investovali 13 miliárd amerických dolárov do Altmanovej firmy. Na druhú stranu je tu však fakt, že Microsoft sám vyvíja službu, ktorá im bude konkurovať.

Aj napriek tejto spolupráci Apple naďalej „tajne“ vyvíja vlastné AI modely, ktoré im pomôžu odlíšiť sa od konkurencie. Konkrétne ide o malé jazykové modely, ktoré budú do iPhonov integrované lokálne. Tie budú poskytovať funkcie dostupné aj bez prístupu na internet.

Výsledky spolupráce Applom s OpenAI aj ovocie ich vlastnej práce na AI modeloch uvidíme už 10. júna na konferencii WWDC.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -