Nicolas Cage bol Superman. Toto sú najšialenejšie filmy od DC plné bizarných „skvostov“

Nenechajte si ujsť

Marvelovky pred MCU boli skvosty, no DC filmy ešte väčšie

Rovnako ako Marvel, aj konkurenčný komiksový megakolos DC sa pokúsil uvariť obrovský zdieľaný vesmír pozliepaný z jeho komiksového rodinného striebra. Zatiaľ čo MCU spočiatku zbieralo nadšené ovácie, DCEU pokrivkávalo hneď v začiatkoch. Niet sa teda čomu diviť, že DCEU, ako ho poznáme, končí a nová posila James Gunn sa za nevydareným experimentom snaží urobiť hrubú čiaru.

Komiksového obra DC na striebornom plátne síce čaká čerstvý reštart, no v minulosti DC urobilo viacero krokov vedľa, a to nehovoríme len o DCEU franšíze, ktorá sa pasovala s naozaj kolísavou kvalitou.

V tieni DC totiž, podobne ako pri Marveli, vznikli také filmové adaptácie, ktoré môžeme pokojne zaradiť medzi top bizáre kinematografie. Pripravte sa tak na také lahôdky ako Nicolas Cage v role Supermana, ktorý nikdy nevznikol, ikonické „batbradavky“ či basketbalová hviezda Shaquille O’Neal ako megadrsný superhrdina.

Batman Adama Westa: Repelent na žraloky, či šialená akcia v elasťákoch

Asi najznámejším bizárom z veľkej rodiny vydavateľstva DC rozpohybovanej v televízii či filme sa týka ich komiksového klenotu. Zabudnite na časy, keď pomstiteľa z Gothamu v netopierom kostýme stvárňoval Michael Keaton, Ben Affleck, Christian Bale či najnovšie aj Robert Pattinson.

Televíznym 60. rokom kraľoval v šedých elasťákoch dnes už ikonický Batman Adama Westa. V tom čase na komiksového Brucea Waynea preháňajúceho sa po strechách prehnitého Gothamu ešte nepadal tieň gotickej estetiky, expresionistickej štylizácie a dospelých tém a pripomínal skôr pestrofarebné karnevalové číslo.

Batman Adama Westa
TMDB

Televíznu show so známymi komiksovými figúrkami mal pod palcom William Dozier a Lorenzo Semple Jr., Batmana si zahral už spomínaný Adam West a jeho parťáka Robina zase Burt Ward.

„Batman tak rozšíril komiksové tradície prostredníctvom dialógov presýtených slovnými hračkami, farebnými kostýmami, rôznymi hračkami a mašinkami, teatrálnymi záporákmi a pestrými titulkami zvukových efektov, ako: Biff!, Zlonk!, Kpow!, ktoré explodovali na obrazovke, sprevádzané kakofóniou, ktorá pripomínala hluk, ako keby sa na sekciu dychových nástrojov orchestra Dukea Ellingtona zrútil strop,“ opísal šťavnato estetiku seriálu portál Vulture.

Batman Adama Westa
TMDB

Westov Batman sa tak stihol zapísať do análov televízneho a filmového bizáru viacerými scénami, ktoré sú tak katastrofálne mimo, až sú geniálne svojou absurdnosťou.

Určite sem patrí epizóda, v ktorej sa cesty Batmana s Robinom prekríži ďalšia superhrdinská dvojica, a to Green Hornet a Kato. Duo hrdinov v škraboškách si v minulosti taktiež odkrojili svojich 15 minút z televízneho koláča. Mladší diváci si komiksovú dvojicu pamätajú najmä z adaptácie z roku 2011, v ktorej si Green Horneta zahral Seth Rogen.

V batmanovskej scénke tak dominuje šialená choreografia, v ktorej Batman používa Robina ako akúsi živú demoličnú guľu a hádže ho na nepripravených zloduchov.

Medzi ďalšie ikonické momenty televíznej show patrí už kultová scénka s repelentom na žraloky, surfujúci Joker, ale aj skeč s bombou. V ňom Batman nájde v plážovom bare bombu, a tak s veľkou komickou guľatou výbušninou na pleciach hľadá miesto, kde by sa jej mohol zbaviť.

Raz mu prekáža v ceste dvojica mníšok, zaľúbenci, dychová kapela či mamička s kočíkom. Explóziu tak vykryje vlastným telom a diváci si vo finále scény môžu vypočuť nezabudnuteľný dialóg medzi Robinom a Batmanom. „Ty si zabránil explózii vlastným telom, len, aby si zachránil bar?“ Pýta sa Dick Greyson a Batman odpovedá: „Sú to síce ľudia, čo pijú alkohol, ale sú to najmä ľudské bytosti.“

Samotný West neskôr v množstve rozhovorov prezradil, že humor a bláznivé scény sa nedostali len do scenára show, ale poriadnu zábavu si užívali počas natáčania aj samotní herci.

Batman Adama Westa
TMDB

Ako prezradil v rozhovore pre Den of Week on sám mal počas natáčania akési prekliatie humoru a veľa momentov v scenári sa mu zdali bizarné a vtipné, no na pľaci hral s vážnou tvárou. Redaktor portálu sa televíznej superstar opýtal, čo by na show o Batmanovi zmenil, ak by mohol.

„Myslím, že by som chcel nejaké nové elasťáky – tie pôvodné ma dosť svrbeli. Na intelektuálnejšej alebo kreatívnejšej úrovni neviem, čo by som robil, okrem toho, že by som dal Bruceovi Wayneovi pár strán scenára navyše, aby som sa dostal z tej prekliatej kukly. Ale na to sa sťažoval každý, kto hral Batmana – na kostým,“ povedal West pre portál v roku 2008.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -