Keď basketbalové hviezdy bojujú proti zločinu
V časoch, keď sa basketbalové hviezdy ako Michael Jordan stávali aj popkultúrnymi ikonami a z ihriska sa ocitli pred svetlami reflektorov a hollywoodskych kamier, zrodil sa aj Steel.
Ide o adaptáciu menej známeho DC komiksu, podľa ktorého v 90-kach vznikol film, v ktorom si snažila uchmatnúť svojich 15 minút filmovej slávy aj ďalšie športová hviezda.
Shaquille O’Neal tak v bizarnom superhrdinskom kúsku stvárňuje postavu vojaka a majstra metalurgie Johna Henryho Ironsa. Ten začne proti zločincom v uliciach svojej štvrte bojovať „handmade“ vysústruženým oceľovým high-tech brnením a obrím kladivom.

Do zlatého fondu filmových kuriozít určite patria scény s Ironsovou exkolegyňou a kamarátkou Susan, ktorá po nehode v laboratóriu skončí na vozíku. Ten si ale postupne vyzbrojí futuristickými zbraňami rôzneho typu a veľkostí a kosí jedného záporáka za druhým. Obzvlášť zaujímavé sú scény, v ktorých využije na vozíku nainštalovaný turbo pohon.
S natáčaním sa tak spája aj niekoľko zaujímavých historiek. Napríklad tá, že filmári si počas písania dialógov nechávali dramaturgicky vypomáhať miestnymi deťmi, a to pre väčšiu autenticitu filmu.
Vyberieme si tak napríklad jednu z týchto dialógových perál. Jednou zo Steelových schopností je, že na svoj oblek vie pritiahnuť kovové predmety. Jedna z postáv tak túto „superschopnosť“ okomentuje nasledovne: „Máš naozaj magnetickú osobnosť.“

V jednom z rozhovorov aj samotný režisér Keneth Johnson priznal, že výber Shaqa do hlavnej úlohy nebol práve najlepší nápad. „Nie je to herec. Áno, bol veľkou osobnosťou a veľkým vzorom pre deti a tak podobne, ale nie je to filmová hviezda,“ spomína citáciu portál Vice.
Batbradavky, Batkreditka či počítačová brada Henryho Cavilla
Asi by bolo nefér povedať, že DC nemal aj úspešné veľkofilmy ako napríklad kladne hodnotený Muž z ocele od Zacka Snydera, či batmanovskú sériu od Cjristophera Nolana. Po novom si urobilo DC lepšie meno aj sólovkou Joker či novým Batmanom s Robertom Pattinsonom.
Zároveň zo stránok DC komiksov sa zrodili aj také trháky, ktoré doslova, ako v prípade štvrtého Supermana, roztrhali na kusy rozbehnutú franšízu. Najvypuklejším príkladom určite je Batman a Robin Joela Schumachera, ktorý miestami pripomínal zlý vtip či pekelnú reinkarnáciu Westovho televízneho Batmana.
Aj z tohto kúsku, za ktorý sa Schumacher po rokoch aj ospravedlnil, sa dajú vypichnúť malé-veľké bizarné detaily. Za zmienku stojí určite Batkreditka s netopierím logom, no vrcholom celého dielka sú určite „batbradavky“. Išlo tak o doplnok netopierieho kostýmu, ktorý by sa dali – spolu so zábermi na obtiahnuté pozadia batmanovskej „rodinky“ – označiť za bizár s veľkým B.