Prečo bude horor Uteč súťažiť na Golden Globes v kategórii komédia? Režisér Jordan Peele všetko vysvetľuje!

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Úspešný počin režiséra Jordana Peelea s názvom Uteč je vzácnym žánrovým filmom, ktorý si stopercentne zaslúži súťažiť o filmové ocenenia. Snímka ako táto je však ťažko opísateľná jedným slovom. Aj keď je technicky thrillerom, film by mohol byť rovnako ľahko klasifikovaný ako sociálna satira. Práve preto sa však Uteč dočkal úspechu – vďaka nemožnosti ľahkej kategorizácie. Avšak aj keď sa vo filme vyskytujú zábavné elementy, rozhodnutie označiť ho na odovzdávaní cien Golden Globes za komédiu bolo prinajmenšom zaujímavé. Zdanlivo to taktiež akosi zmierni vážnosť problému modernej spoločnosti, ktorý sa film snažil vytknúť. Režisér však konečne ponúka vysvetlenie!

Zdroj: space.ca

Horor Uteč Golden Globes vyhrá ako komédia

Rozhodnutím bolo rozzúrené veľké množstvo fanúšikov, ale aj nadšencov Jordana Peelea. Jeho minulosť je totiž – ako možno viete – v žánri komédia, práve preto mnoho ľudí rado videlo, akým smerom sa vybral so svojim režisérskym debutom. Vlny otázok, ktoré na neho po zverejnení správy smerovali, jednoducho zamietol rýchlym príspevkom na Twitter, kde napísal: „Get Out je dokument.“ Teraz si už však pre nás konečne pripravil rozsiahlejšiu správu.

V prejave, ktorý bol zverejnený pomocou portálu Deadline, režisér vysvetľuje jeho prvé pocity po obdržaní správ a ďalšie myšlienky ohľadom toho, prečo to spôsobilo také nenávistné reakcie od fanúšikov:

„Najviac uspokojujúca časť tvorby filmu Uteč sú všetky diskusie, ktoré inšpiroval. Keď som pôvodne počul o tom, že objaviť by sa mal v kategórii komédia, vôbec mi to neprišlo ako problém. Práve mi to chýbalo. Pre sociálny thriller kategória neexistuje. Tak čo je na tom? Rozhodol som sa s tým žiť. Tento film som natočil pre lojálnych fanúšikov čierneho hororu, na ktorých sa počas rokov zabúdalo. Keď sa ľudia začali stavať za môj hlas, to pre mňa veľa znamenalo. Uteč už však naďalej nepatrí len mne, ale všetkým z nás.“

Zdroj: filmstart.si

Za zmienku stojí, že dať film do nezvyčajnej kategórie, ktorá mu na prvý pohľad nesedí, nie je až tak ojedinelé. Ich tvorcovia si totižto týmto rozhodnutím často zvýšia šance na výhru ocenenia – inak povedané, minimaluzujú konkurenciu. Skvelým príkladom je Marťan režiséra Ridelyho Scotta. Záživná, ale nie vtipná vesmírna dráma totižto v roku 2016 vyhrala Zlatý Glóbus za Najlepšiu Komédiu.

Rozhodnutie dať Uteč do kategórie komédia učinila produkčná spoločnosť Blumhouse. Pochopiteľne to znamená, že štúdio si veľmi praje toto filmové ocenenie. A keď to netrápi ani režiséra, tak nám by to taktiež mohlo byť ukradnuté – aj keď sa táto praktika dá považovať za mierny podvod. Aký však máte na celú situáciu názor vy?

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -