Hra, ktorá sa riadi heslom „kreativite sa medze nekladú“ | Dreams RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Dreams RECENZIA

Dreams RECENZIA – Tesne pred Valentínom sa mi do rúk na testovanie dostala herná novinka Dreams, ktorá sa vo verzii predbežného prístupu nachádzala už nejaký ten čas. Na vlastnú kožu som sa s ňou stretol až vo finálnom stave, no cestu vývojárov z Media Molecule k finálnemu produktu som sledoval aspoň z ústrania.

Od ich predchádzajúceho známeho titulu LittleBigPlanet prešli dlhú cestu, pričom do každej zo svojich hier dokázali naliať plné dúšky kreativity. A práve kreativita je kľúčovým slovom ich najnovšieho počinu, ktorý sa len zriedka dá nazývať hrou. Dreams je v prvom rade nástrojom na tvorbu, hranie a zdieľanie audio-vizuálneho obsahu od výmyslu sveta (a hráčov).

V skratke ide o novinku, ktorá otvára dvere takmer nekonečným možnostiam kreativity prostredníctvom tvorby hier, hudby či umeleckého obsahu. Už len samotný názov naznačuje, že si v Dreams môžete vizualizovať svoje najšialenejšie sny a dokážete vytvárať skoro všetko, čo vám príde na um.

Dreams
Zdroj: Adam Martiš

Pokiaľ by sme si to mali rozmeniť na drobné, tak môžete vytvárať animácie, obrazy, sochy, hudbu alebo to všetko spojiť do jedného a vytvoriť si vlastnú hru. Tento nástroj sa riadi heslom „kreativite sa medze nekladú“. Jediným limitom je vaša predstavivosť a niekedy aj zložitejšie ovládanie, ale k tomu sa ešte dostaneme. Ide o umelecké dielo na tvorbu ďalších umeleckých diel.

Ihneď po zapnutí vás čaká zábavná sekvencia, ktorá vás oboznámi so základným ovládaním, ktoré ponúka tri možnosti. Svojho zvoleného Impa môžete ovládať pomocou analógových páčok, pohybového senzoru na ovládači alebo pomocou ovládačov pohybu PlayStation Move, s ktorými to musí byť naozaj sranda.

Ja som si zvolil možnosť pohybového senzoru na ovládači, čo je zároveň aj hlavnou možnosťou, na ktorú si veľmi rýchlo zvyknete. Váš Imp vás bude sprevádzať celou hrou a práve prostredníctvom neho sa budete pohybovať v priestore, stavať, kresliť, modelovať, tvoriť hudbu alebo hrať hry vytvorené od iných hráčov v komunite.

Dreams
Zdroj: Adam Martiš

Dream Shaping

Tým sa dostávame k dvom hlavným režimom, ktoré hra ponúka. Tými sú Dream Surfing a Dream Shaping, pričom tým najdôležitejším je druhý spomenutý. Samozrejme je len na vás, pri ktorom z nich strávite dlhé hodiny. Dream Shaping je o vytváraní vlastného obsahu, no tu si budete musieť vyhradiť kopu voľného času a pevných nervov.

Začnete s kompletne prázdnym priestorom a neuveriteľným spektrom možností, ako ho zaplniť. Často som sa prichytil pri tom, ako som bol priam zahltený všetkými možnosťami a nie vždy to bolo v dobrom slova zmysle. Práve od toho hra ponúka nespočetné množstvo veľmi dôkladných návodov, ktoré vás naučia všetko od A po Z.

Verte mi, nepreskakujte ich. Tieto jedinečné návody a neskôr aj video-návody vás prevedú cez základy pohybu v priestore, stavania, modelovania vlastných tvarov či skladania hudby. Sú jednoduché, krátke, trefné a bez nich budete skôr či neskôr úplne stratení. Ako som spomenul vyššie, pre režim tvorenia si musíte vyhradiť dostatok času.

Dreams
Zdroj: Adam Martiš

Pri svojich prvotných výtvoroch som sa cítil ako škôlkár, no s dostatkom tréningu si postavíte domček, k tomu zasadíte stromček a po pár hodinách máte vytvorenú nádhernú scenériu. Potom prichádza ten pocit zadosťučinenia, ktorému predchádzajú nervy a ovládač, ktorý hneď niekoľkokrát skoro skončil hodený o zem.

Nemôžete očakávať, že hneď zo začiatku vytvoríte všetko, čo máte v hlave. Spoznávanie s ovládaním je veľmi bolestivé a odradiť vás môže rovnako, ako nekonečné chodenie v Death Stranding. Pokiaľ však vydržíte, tak budete neskôr hrdí sami na seba. Pokiaľ nechcete všetko vytvárať vlastnoručne, tak vás poteší prepracovaná komunitná funkcia.

Všetky vaše výtvory a výtvory iných hráčov sú dostupné aj pre ostatných, takže napríklad môžete vo svojich kreáciách používať predmety vytvorené inými používateľmi. Ide o výbornú možnosť pre začiatočníkov, ktorí si chcú rýchlo pretvoriť svoje myšlienky do vizuálnej podoby. Tvorenie však nie je jedinou možnosťou, ktorú Dreams ponúka.

Dreams
Zdroj: Adam Martiš

Dream Surfing

Tým druhým, osobne mojím obľúbenejším režimom je Dream Surfing. Pokiaľ pri tvorení stratíte nervy alebo vás práve nekope múza, tak sa môžete stratiť v obsahu, ktorý vytvorili ostatní hráči. Môžete hrať, pozerať alebo počúvať nespočetne veľa hier, krátkych scén alebo hudby.

Nájdete tam naozaj všetko od výmyslu sveta. Od prerobených verzií známych hier, cez prechádzku nádhernými miestami, až po pohľad na anglické raňajky vykreslené do najmenšieho detailu. To všetko nájdete kategorizované tak, aby ste čo najjednoduchšie našli najobľúbenejšie výtvory, najnovšie výtvory, vaše obľúbené výtvory, ktorým ste dali palec hore či výber od samotných vývojárov.

Odporúčame vám začať hrou Art’s Dream, ktorá pochádza od samotných vývojárov z Media Molecule. V podstate sa to dá považovať za príbehovú kampaň, aj keď ju dokážete prejsť za 2-3 hodiny. Reálne ide o ukážku toho, čoho všetkého je Dreams schopné. Ide o najdlhší a najprepracovanejší titul v hre a sami neuveríte, že je celý vytváraný iba pomocou nástrojov v nej.

Dreams
Zdroj: Adam Martiš

Strieda hneď niekoľko žánrov vrátane akčnej adventúry, platformovky, logickej puzzle hry alebo závodov. Aj rôzne zmeny žánrov poukazujú na to, čo všetko je v Dreams možné. To všetko za sprievodu dramatického a temného príbehu o jazzovom muzikantovi, ktorý zvádza súboj s vlastnými démonmi.

Hneď po tom sa môžete ponoriť do knižnice titulov, ktorá sa bude každým dňom len zväčšovať. Sme viac ako zvedaví na to, čo nám Dreams a jeho hráči prinesú napríklad o rok. Očakávať môžeme nespočetne veľa obsahu či omnoho prepracovanejšie a dlhšie výtvory.

Ide o naozaj výbornú investíciu, keďže hra nikdy nenarazí na svoj pomyslený koniec a čím dlhšie bude existovať, tým viacej času v nej môžete stráviť. Pracovať na nej stále budú aj vývojári, ktorí chcú najbližšie vytvoriť port pre virtuálnu realitu. Taktiež by do budúcna radi zaviedli aj to, aby mohli hráči predávať svoje vlastné výtvory, no to podľa všetkého stojí na rozhodnutí samotného štúdia Sony.

Dreams
Zdroj: Adam Martiš

Zhrnutie

Dreams je sociálnou sieťou na zdieľanie svojich myšlienok. Má úžasnú komunitu, ktorá vám komentuje a dáva palce hore na vaše výtvory. Taktiež nemôžem zabudnúť na to, že aj vy môžete dopomáhať ostatným hráčom vytvárať ich svety. Dreams ponúka engine pre všetkých, ktorí chcú začať s tvorbou videohier a môže byť ich prvým stretnutím s týmto svetom.

Dreams ponúka sadu štetcov pre všetkých nádejných maliarov či hlinu pre kreatívnych sochárov. Dreams môže byť všetkým, čo si zmyslíte. Tí, čo nechcú tvoriť, môžu hrať. Hra im do budúcna ponúka knižnicu titulov, ktorej limitom sú len nápady a zručnosti. Každý si v nej dokáže vytvoriť alebo nájsť to, čo chce, cíti a potrebuje.

Dreams
Zdroj: Adam Martiš

Samozrejme, nič nie je bezchybné. Ovládanie vás zo začiatku môže priviesť k šialenstvu a ten všetok obsah vás dokáže veľmi jednoducho zahltiť. Nástrojov a možností existuje také množstvo, že hre musíte venovať hodiny a hodiny, aby ste sa dostali aspoň na nejakú slušnú úroveň tvorenia.

Aj napriek tomu je Dreams inovatívnou sociálnou platformou, pomocou ktorej sa môžu hráči realizovať, vytvárať, zdieľať a skúmať svoje myšlienky a predstavivosť s ostatnými. Veľmi sa teším na budúcnosť tohto titulu a vždy sa doň veľmi rád znovu ponorím a nechám sa pohltiť snami ostatných. Ide o takmer bezchybný nástroj, ktorý si od nás odnáša hodnotenie 9,5/10.

PS: Stránku indreams.me si môžete spárovať s hrou a hľadať na nej tituly, pridávať si ich medzi obľúbené alebo si ich vyznačiť na neskoršie hranie. Všetky tieto zmeny sa vám potom automaticky ukážu aj v hre.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -