Hra, ktorá učí rozoznávať dezinformácie
Falošné informácie a hoaxy sa v digitálnej dobe čoraz viac dostávajú k ľuďom. Je dobré ich vedieť rozpoznať v návale informácií, preto sa tento prvok dostane aj do vybraných škôl dokonca zábavným spôsobom. Ako informovala v reportáži RTVS, prichádza hra, ktorá naučí žiakov rozpoznať dezinformácie.
Vznikla v rámci projektu, ktorý sa zameriava na rozširovanie mediálnej gramotnosti v školách už od nižšieho veku.
Projekt dostal názov Hope, čo je zároveň anglickou skratkou, ktorá znamená Hall of Positive Engagement. Stojí za ňou Tomáš Kriššák, mladý expert, ktorý sa už roky venuje problematike informačnej bezpečnosti.
Stal sa jedným z autorom nástroja, ktorý nesie názov Checkbot, chatbota, ktorý je na Facebooku schopný odhaľovať falošné správy. Vedie vzdelávacie projekty, ktoré zameriava práve na mediálnu gramotnosť a kritické myslenie pri nej.
Fiktívne mesto, kde žiaci stanovujú podmienky
Teraz vytvoril hru, ktorú pre Správy RTVS komentoval nasledovne:
„Prezentujem príbeh fiktívneho mesta, ktoré sa rozdeľuje medzi trollov, hejterov, stalkerov a fanatikov. Študenti spolu s pedagógmi a rodičmi sa môžu pustiť do hrania tejto hry a môžu mesto zachrániť, nastaviť podmienky, kedy tá spoločnosť namiesto hádok sa vie dohodnúť, namiesto rozdelenia sa vie spojiť.“
Poukazuje aj na druhú šancu pri omyloch
Vývojár ďalej vysvetľuje, že sa hra dá kedykoľvek presunúť do predošlého bodu. Takto dáva zároveň najavo, že si človek zaslúži druhú šancu aj keď sa pomýli. Pri zlej možnosti sa naučí niečo nové ak je napríklad vystavený osobe, ktorá šíri nenávisť alebo nepodložené informácie.
Kriššák komentoval aj svoju osvetovú činnost, pri ktorej sa snaží sedeniami a workshopmi na celom Slovensku rozvíjať kritické myslenie. Ako príklad uvádza nedávny prípad o hoaxe s pieskom zo Sahary. Ide o prírodný jav a nie umelo vytvorené akciu, ako sa uvádzalo v niektorých zdrojoch.
Nástroj aj pre náročné debaty a ochranu pred kyberšikanou
Hra Hope teda hravou formou dokáže vzdelávať a podnecuje mladých ľudí k tomu, aby naberali cenné poznatky. Naučia sa bezpečne používať komunikačné technológie a zároveň viesť debatu s openentom s odlišnými názormi, či sa dokonca brániť pred kyberšikanou. Onedlho poputuje do slovenských škôl, aktuálne je plnohodnotne dostupná online.
Ako sa vám pozdáva hra Hope, ktorá učí rozoznávať dezinformácie a zvyšuje povedomie o mediálnom priestore? Dajte nám vedieť v komentároch.
Zdroje: spravy.rtvs.sk; projekthope.sk