Mladý Slovák vymyslel kladivo na hoaxy. Revolučnou hrou začne u detí na školách

Nenechajte si ujsť

Erik Košťany
Erik Košťany
Moje meno je Erik (alebo Erino), mám 28, momentálne bývam v Bratislave. Kino navštevujem niekoľkokrát do mesiaca a čo nestihnem tam, doháňam na obrazovkách doma. Vlastním niekoľko konzol, rád si prečítam dobrú knihu či komiks, ale nevyhýbam sa ani pohybu po vonku (či už na nohách alebo bicykli)

Hra, ktorá učí rozoznávať dezinformácie

Falošné informácie a hoaxy sa v digitálnej dobe čoraz viac dostávajú k ľuďom. Je dobré ich vedieť rozpoznať v návale informácií, preto sa tento prvok dostane aj do vybraných škôl dokonca zábavným spôsobom. Ako informovala v reportáži RTVS, prichádza hra, ktorá naučí žiakov rozpoznať dezinformácie.

Vznikla v rámci projektu, ktorý sa zameriava na rozširovanie mediálnej gramotnosti v školách už od nižšieho veku.

Projekt dostal názov Hope, čo je zároveň anglickou skratkou, ktorá znamená Hall of Positive Engagement. Stojí za ňou Tomáš Kriššák, mladý expert, ktorý sa už roky venuje problematike informačnej bezpečnosti.

Stal sa jedným z autorom nástroja, ktorý nesie názov Checkbot, chatbota, ktorý je na Facebooku schopný odhaľovať falošné správy. Vedie vzdelávacie projekty, ktoré zameriava práve na mediálnu gramotnosť a kritické myslenie pri nej.

Checkbot messenger chatbot
Zdroj: checkbot.sk

Fiktívne mesto, kde žiaci stanovujú podmienky

Teraz vytvoril hru, ktorú pre Správy RTVS komentoval nasledovne:

„Prezentujem príbeh fiktívneho mesta, ktoré sa rozdeľuje medzi trollov, hejterov, stalkerov a fanatikov. Študenti spolu s pedagógmi a rodičmi sa môžu pustiť do hrania tejto hry a môžu mesto zachrániť, nastaviť podmienky, kedy tá spoločnosť namiesto hádok sa vie dohodnúť, namiesto rozdelenia sa vie spojiť.“

Poukazuje aj na druhú šancu pri omyloch

Vývojár ďalej vysvetľuje, že sa hra dá kedykoľvek presunúť do predošlého bodu. Takto dáva zároveň najavo, že si človek zaslúži druhú šancu aj keď sa pomýli. Pri zlej možnosti sa naučí niečo nové ak je napríklad vystavený osobe, ktorá šíri nenávisť alebo nepodložené informácie.

Kriššák komentoval aj svoju osvetovú činnost, pri ktorej sa snaží sedeniami a workshopmi na celom Slovensku rozvíjať kritické myslenie. Ako príklad uvádza nedávny prípad o hoaxe s pieskom zo Sahary. Ide o prírodný jav a nie umelo vytvorené akciu, ako sa uvádzalo v niektorých zdrojoch.

projekt hope
Zdroj: projekthope.sk

Nástroj aj pre náročné debaty a ochranu pred kyberšikanou

Hra Hope teda hravou formou dokáže vzdelávať a podnecuje mladých ľudí k tomu, aby naberali cenné poznatky. Naučia sa bezpečne používať komunikačné technológie a zároveň viesť debatu s openentom s odlišnými názormi, či sa dokonca brániť pred kyberšikanou. Onedlho poputuje do slovenských škôl, aktuálne je plnohodnotne dostupná online.

Ako sa vám pozdáva hra Hope, ktorá učí rozoznávať dezinformácie a zvyšuje povedomie o mediálnom priestore? Dajte nám vedieť v komentároch.

Zdroje: spravy.rtvs.sk; projekthope.sk

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -