Hrôzy v kreslených rozprávkach. Čo nám bolo už odmalička podsúvané?

Nenechajte si ujsť

Zlaté glóbusy 2021 výsledky: Posmrtné ocenenie získal Chadwick Boseman

Zlaté glóbusy 2021 boli rozdané, víťazi svoje ocenenia preberali digitálne. Najväčšími víťazmi večera sa stali filmy Krajina nomádov a Borat Subsequent Moviefilm. Oba získali...

OFICIÁLNE: J.J. Abrams pracuje na novom filme o Supermanovi. Bude prvýkrát čiernej pleti?

Filmové štúdio Warner Bros. prichádza na povrch s úžasnou novinkou. Komiksový Superman z DC dostane ďalší sólový film. Naposledy sa tak stalo v roku...

Mission: Impossible 7, Top Gun: Maverick a ďalšie Paramount filmy uvidíme online už 45 dní po premiére v kinách

Kino priemysel utržil ďalšiu ranu pod pás. Štúdio Paramount sa vydalo v stopách Warner Bros. a Universal, svoje filmy prinesú na streamovaciu službu krátko...

Poznáme oficiálny názov tretieho Spider-Mana s Tomom Hollandom. Tradične obsahuje aj slovo Home

Oficiálny názov filmu Spider-Man 3 Spider-Man patrí k najobľúbenejším superhrdinom na Zemi. Svoje o tom hovoria aj tri filmové série, pričom posledná sa tento rok...
Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 22 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

Článok “Hrôzy v kreslených rozprávkach” rozpráva o citlivej téme – samovražde, ktorá môže v niektorých čitateľoch vyvolať nepríjemné pocity. Takýmto ľuďom neodporúčame pokračovať v článku. Prosíme o čítanie na vlastnú zodpovednosť. 

Hrôzy v kreslených rozprávkach

Svet je plný temných a krutých vecí. Vecí, ktorým sa od malička snažíme vyhnúť. Drogové závislosti, sexuálni predátori, alkoholizmus, samovraždy, krádeže, vraždy… Nikto nám však nevysvetľoval, čo to je. Odkiaľ to teda vieme? No predsa zo všetkých detských rozprávok, kde sú tieto tabuizované témy na dennom poriadku zaobalené do komédie a “nevinných” vtipov. Keď sa na to pozrieme teraz, odhalíme rôzne hrôzy v kreslených rozprávkach. Čo nám bolo už odmalička podsúvané?

Hrôzy v kreslených rozprávkach
Bugs Bunny, Zdroj: youtube.com

V tomto článku sa budeme venovať téme samovraždy v detských kreslených rozprávkach. Stále rastie počet ľudí, hlavne tínedžerov, s depresiou alebo hraničnou psychickou chorobou. Počet samovrážd stále rastie a konečne o depresii rozprávame otvorene a bez predsudkov.

Odkiaľ ale vieme o samovražde ako takej a o tom, že aj to je možnosť úniku pred svetom? Odpoveď vás môže zaskočiť a pohoršiť – je to práve zo spomínaných rozprávok.

Daisy Duck
Daisy Duck, Zdroj: knowyourmeme.com

Spongebob

Celý jeden diel rozprávky Spongebob sa venuje depresii a pokusom o samovraždu. Jedna z postáv – Squidward – v celom dieli (názov: Are You Happy Now?) rozpráva o tom, ako už necíti šťastie a nevidí zmysel života. Vidíme ho ležať zabaleného na posteli, keď hovorí: “Zobuďte ma, keď budem mŕtvy.” Rovnako v tejto epizóde vidíme Squidwarda, ako si dáva hlavu do rúry. Neskôr z nej vytiahne jedlo, no všetci vieme, čo tým tvorcovia chceli naznačiť.

V jeden moment epizódy ho ide Spongebob skontrolovať. Nevie ho nájsť, no nakoniec ho vidí v okne, ako zaťahuje žalúzie. Na to Spongebob povie: “Aspoň vieme, že je nažive.” No asi najhorším momentom tohto dielu je, keď Squidward prehadzuje lano cez trám domu, akoby sa chcel ísť obesiť. K tomu hovorí: “Zdá sa, že nemôžem byť šťastný. Možno toto pomôže.” Následne vytiahne na lane zavesenú klietku s vtáčikom. Do toho momentu sa však zdá, že sa ide obesiť.

Hrôzy v kreslených rozprávkach
Squidward, Zdroj: reddit.com

V ďalšom dieli tohto seriálu vidíme samotného Spongeboba, ako spraví nejakú chybu v reštaurácii, v ktorej pracuje. Následne si kľakne a namieri na seba obracačku hamburgerov.

Imituje tým klasický spôsob samovraždy z Japonska (Suppuku/Harakiri), kde sa týmto spôsobom zabíjali (a stále zabíjajú) ľudia, ktorí nenaplnia svoje poslanie alebo niekoho veľmi sklamú. Následne sa Spongebob prebodne.

Hrôzy v kreslených rozprávkach
Spongebob, Zdroj: twitter.com

Mickey Mouse

Ešte pred kreslenou rozprávkou vychádzal komiks Mickey Mouse. V jednom z týchto komiksov si Minnie našla iného nápadníka, s ktorým sa začala stretávať. Mickey bol tak nahnevaný a smutný, že stratil zmysel života. V tomto komikse boli ukázané až štyri možnosti spáchania samovraždy, ktorými sa Mickey snažil všetko skoncovať. Medzi ne patril skok z mosta, obesenie sa, pustenie si plynu v dome a zastrelenie sa pomocou pušky, dvoch stoličiek a špagátu.

Posledným spôsobom sa veľa ľudí následne inšpirovalo a spáchalo tak samovraždu. Pred spáchaním činu následne vždy povedal: “Zbohom Minnie, zbohom krutý svet.”

mickey mouse komiks samovražda
Mickey Mouse; Zdroj: youtube.com

Simpsonovci

Simpsonovci už nie sú rozprávkou pre deti, no aj tak ich pozerajú všetci. A práve v Simpsonovcoch vidíme samovraždu snáď v každej sérii. Najčastejšie sa snaží skončiť so životom barman Vočko (Moe). Pravidelne na Vianoce alebo Nový rok má jeden zo svojich pokusov o samovraždu a niekedy aj mimo týchto sviatkov. Najčastejšie sa chce obesiť v komore svojej krčmy.

V nasledujúcom videu vidíme Vočka, ako sa plánuje obesiť, no ešte so slučkou okolo krku zavolá linke pre samovrahov. Hovorí, že už nemá prečo žiť a že sa chce len porozprávať so skutočným človekom. Dajú ho na čakačku, kde mu hrá hudba o tom, že samovražda je tiež riešenie a všetko sa vďaka nej zmení.

Pomoci sa nedočká, a tak zavesí. Následne mu zavolá Bart s jednou z jeho vtipných slovných hračiek, na ktorú sa Vočko nahnevá, stolička sa mu vyšmykne spod nôh a obesí sa. Zlomí sa ale nad ním trám a tak mu jeho štamgasti môžu pomôcť.

Prečo?

Otázkou ostáva, prečo je toľko samovraždy na našich obrazovkách, a prečo sa ukazuje už malým deťom v rozprávkach? Práve kvôli tomu máme pocit, že samovražda je vždy možnosť na skončenie všetkého trápenia. Niektorí veria, že je to preto, aby sa regulovala populácia – “slabí jedinci” umrú. Tak ako v prírode. Iní si myslia, že je to kvôli umelému vytváraniu depresie v ľuďoch.

Ukážka samovraždy, spojená s nedosiahnuteľnými cieľmi, ktoré vidíme v reklamách (bohatstvo, dokonalé telo, bezchybný život, …) vytvára pocit menejcennosti a odkazuje nás na takéto radikálne východisko. Čoraz viac ľudí trpí depresiami, a to znamená, že čoraz viac antidepresív sa predá. Žeby to všetko bol iba marketingový ťah na vytiahnutie peňazí z duševne chorých ľudí?

Nevieme, prečo to tak je a kto to má na starosti. Vieme ale poukázať na to, čo nám televízia a rozprávky podsúvajú už od najcitlivejšieho a najdôležitejšieho veku života. A tým je samovražda ako prirodzená vec. Na záver si môžete pozrieť video (vyššie) niekoľkých samovrážd v detských rozprávkach a sami si spraviť názor na to, či chcete, aby práve toto videli vaše deti…

Aký máte názor na tému tohto článku? Mali by sme deťom ukazovať, aký zlý svet vie byť, alebo by sa s takýmito vecami mali dostať do kontaktu až keď budú starší a vyspelejší?

Zdroj: youtube.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Nový iPad Pro môže byť rovnako výkonný ako najnovší Mac. Čo všetko plánuje Apple v roku 2021?

Je samozrejmosťou, že nový iPad Pro 2021 od Apple bude výkonný, ale môže byť ešte výkonnejší, ako sa pôvodne očakávalo. Najnovší únik totižto naznačuje,...

Herná mašina do vrecka pod 200 EUR? Motorola moto g9 power ťa prekvapí svojimi vlastnosťami

Si fanúšikom mobilných hier ako Call of Duty: Mobile alebo PUBG Mobile a nechceš siahať hlboko do vrecka? Tajomstvo obľúbených smartfónov na hranie videohier...

Aliens: Fireteam je nová co-op hororová survivalovka, v ktorej číha mimozemská hrozba za každým rohom

Vývojárske štúdio Cold Iron Studios si v spolupráci so spoločnosťou 20th Century Games pripravilo pre fanúšikov franšízy Votrelca novú hororovú survivalovku. Aliens: Fireteam je kvalitne...

Nahradí Henryho Cavilla prvý Superman čiernej pleti?! – RESTART #35

J.J. Abrams pracuje na novom filme o Supermanovi, Zlaté glóbusy boli rozdané a takto vyzerá marec na PlayStation Plus. Rýchly súhrn noviniek zo sveta filmov,...

Trailer k anime DOTA: Dragon’s Blood od Netflixu odhalil viac z príbehu o rytierovi Davionovi

Netflix zverejnil prvý oficiálny trailer k ich nadchádzajúcemu anime DOTA: Dragon’s Blood, založenej na ikonickej hre DOTA 2. MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ Posledný trailer na anime Pacific...