Hrôzy v kreslených rozprávkach. Čo nám bolo už odmalička podsúvané?

Nenechajte si ujsť

Nemohli ste prísť na náš X-Men kvíz? Teraz máte možnosť skúsiť si, ako by ste obstáli

Pri príležitosti vydania dlho očakávaného filmu Noví mutanti a pri 57. výročí vydania prvého komiksu o X-Menoch sme si pre vás v spolupráci s...

Amidamaru, do meče! Legendárne anime Kráľ šamanov sa po 18 rokoch vracia na obrazovky

Nový Kráľ šamanov odhaľuje ukážku Ako sme vás informovali ešte počas júna, legendárne anime Kráľ šamanov chystá návrat na obrazovky. Príbeh spočiatku vznikol ako manga séria autora Hiroyuki...

AKTUÁLNE: Sony oficiálne odhalilo cenu a dátum vydania konzoly PlayStation 5

PlayStation 5 Showcase Microsoft vyložil všetky karty na stôl, takže bolo jednoznačné, že spoločnosť Sony musí skôr či neskôr dorovnať. Nová generácia konzol Xbox vyjde...

Apple Event 2020: Apple Watch Series 6, iPad Air, služba Apple One a veľa iných skvelých noviniek

Včera nám Apple odhalil zoznam nadchádzajúcich produktov a služieb, ktoré už čoskoro zavítajú na trh. Hodinový Apple Event 2020 zahŕňal naozaj bohatý program, ktorý...
Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 21 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

Článok “Hrôzy v kreslených rozprávkach” rozpráva o citlivej téme – samovražde, ktorá môže v niektorých čitateľoch vyvolať nepríjemné pocity. Takýmto ľuďom neodporúčame pokračovať v článku. Prosíme o čítanie na vlastnú zodpovednosť. 

Hrôzy v kreslených rozprávkach

Svet je plný temných a krutých vecí. Vecí, ktorým sa od malička snažíme vyhnúť. Drogové závislosti, sexuálni predátori, alkoholizmus, samovraždy, krádeže, vraždy… Nikto nám však nevysvetľoval, čo to je. Odkiaľ to teda vieme? No predsa zo všetkých detských rozprávok, kde sú tieto tabuizované témy na dennom poriadku zaobalené do komédie a “nevinných” vtipov. Keď sa na to pozrieme teraz, odhalíme rôzne hrôzy v kreslených rozprávkach. Čo nám bolo už odmalička podsúvané?

Hrôzy v kreslených rozprávkach
Bugs Bunny, Zdroj: youtube.com

V tomto článku sa budeme venovať téme samovraždy v detských kreslených rozprávkach. Stále rastie počet ľudí, hlavne tínedžerov, s depresiou alebo hraničnou psychickou chorobou. Počet samovrážd stále rastie a konečne o depresii rozprávame otvorene a bez predsudkov.

Odkiaľ ale vieme o samovražde ako takej a o tom, že aj to je možnosť úniku pred svetom? Odpoveď vás môže zaskočiť a pohoršiť – je to práve zo spomínaných rozprávok.

Daisy Duck
Daisy Duck, Zdroj: knowyourmeme.com

Spongebob

Celý jeden diel rozprávky Spongebob sa venuje depresii a pokusom o samovraždu. Jedna z postáv – Squidward – v celom dieli (názov: Are You Happy Now?) rozpráva o tom, ako už necíti šťastie a nevidí zmysel života. Vidíme ho ležať zabaleného na posteli, keď hovorí: “Zobuďte ma, keď budem mŕtvy.” Rovnako v tejto epizóde vidíme Squidwarda, ako si dáva hlavu do rúry. Neskôr z nej vytiahne jedlo, no všetci vieme, čo tým tvorcovia chceli naznačiť.

V jeden moment epizódy ho ide Spongebob skontrolovať. Nevie ho nájsť, no nakoniec ho vidí v okne, ako zaťahuje žalúzie. Na to Spongebob povie: “Aspoň vieme, že je nažive.” No asi najhorším momentom tohto dielu je, keď Squidward prehadzuje lano cez trám domu, akoby sa chcel ísť obesiť. K tomu hovorí: “Zdá sa, že nemôžem byť šťastný. Možno toto pomôže.” Následne vytiahne na lane zavesenú klietku s vtáčikom. Do toho momentu sa však zdá, že sa ide obesiť.

Hrôzy v kreslených rozprávkach
Squidward, Zdroj: reddit.com

V ďalšom dieli tohto seriálu vidíme samotného Spongeboba, ako spraví nejakú chybu v reštaurácii, v ktorej pracuje. Následne si kľakne a namieri na seba obracačku hamburgerov.

Imituje tým klasický spôsob samovraždy z Japonska (Suppuku/Harakiri), kde sa týmto spôsobom zabíjali (a stále zabíjajú) ľudia, ktorí nenaplnia svoje poslanie alebo niekoho veľmi sklamú. Následne sa Spongebob prebodne.

Hrôzy v kreslených rozprávkach
Spongebob, Zdroj: twitter.com

Mickey Mouse

Ešte pred kreslenou rozprávkou vychádzal komiks Mickey Mouse. V jednom z týchto komiksov si Minnie našla iného nápadníka, s ktorým sa začala stretávať. Mickey bol tak nahnevaný a smutný, že stratil zmysel života. V tomto komikse boli ukázané až štyri možnosti spáchania samovraždy, ktorými sa Mickey snažil všetko skoncovať. Medzi ne patril skok z mosta, obesenie sa, pustenie si plynu v dome a zastrelenie sa pomocou pušky, dvoch stoličiek a špagátu.

Posledným spôsobom sa veľa ľudí následne inšpirovalo a spáchalo tak samovraždu. Pred spáchaním činu následne vždy povedal: “Zbohom Minnie, zbohom krutý svet.”

mickey mouse komiks samovražda
Mickey Mouse; Zdroj: youtube.com

Simpsonovci

Simpsonovci už nie sú rozprávkou pre deti, no aj tak ich pozerajú všetci. A práve v Simpsonovcoch vidíme samovraždu snáď v každej sérii. Najčastejšie sa snaží skončiť so životom barman Vočko (Moe). Pravidelne na Vianoce alebo Nový rok má jeden zo svojich pokusov o samovraždu a niekedy aj mimo týchto sviatkov. Najčastejšie sa chce obesiť v komore svojej krčmy.

V nasledujúcom videu vidíme Vočka, ako sa plánuje obesiť, no ešte so slučkou okolo krku zavolá linke pre samovrahov. Hovorí, že už nemá prečo žiť a že sa chce len porozprávať so skutočným človekom. Dajú ho na čakačku, kde mu hrá hudba o tom, že samovražda je tiež riešenie a všetko sa vďaka nej zmení.

Pomoci sa nedočká, a tak zavesí. Následne mu zavolá Bart s jednou z jeho vtipných slovných hračiek, na ktorú sa Vočko nahnevá, stolička sa mu vyšmykne spod nôh a obesí sa. Zlomí sa ale nad ním trám a tak mu jeho štamgasti môžu pomôcť.

Prečo?

Otázkou ostáva, prečo je toľko samovraždy na našich obrazovkách, a prečo sa ukazuje už malým deťom v rozprávkach? Práve kvôli tomu máme pocit, že samovražda je vždy možnosť na skončenie všetkého trápenia. Niektorí veria, že je to preto, aby sa regulovala populácia – “slabí jedinci” umrú. Tak ako v prírode. Iní si myslia, že je to kvôli umelému vytváraniu depresie v ľuďoch.

Ukážka samovraždy, spojená s nedosiahnuteľnými cieľmi, ktoré vidíme v reklamách (bohatstvo, dokonalé telo, bezchybný život, …) vytvára pocit menejcennosti a odkazuje nás na takéto radikálne východisko. Čoraz viac ľudí trpí depresiami, a to znamená, že čoraz viac antidepresív sa predá. Žeby to všetko bol iba marketingový ťah na vytiahnutie peňazí z duševne chorých ľudí?

Nevieme, prečo to tak je a kto to má na starosti. Vieme ale poukázať na to, čo nám televízia a rozprávky podsúvajú už od najcitlivejšieho a najdôležitejšieho veku života. A tým je samovražda ako prirodzená vec. Na záver si môžete pozrieť video (vyššie) niekoľkých samovrážd v detských rozprávkach a sami si spraviť názor na to, či chcete, aby práve toto videli vaše deti…

Aký máte názor na tému tohto článku? Mali by sme deťom ukazovať, aký zlý svet vie byť, alebo by sa s takýmito vecami mali dostať do kontaktu až keď budú starší a vyspelejší?

Zdroj: youtube.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Chystaný seriál Ms. Marvel na Disney+ získal režisérsky tím. Aké mená tam nájdeme?

Ms. Marvel si našla režisérov Ms Marvel je postavou v rámci komiksov, ktorá sa tiež vymykala bežným zobrazeniam. Jej meno je Kamala Khan a je...

Dostane hororová franšíza Happy Death Day ďalšie pokračovanie? Poznáme názov aj nové detaily

Happy Death Day 3 (Všetko najhoršie 3) stále žije a režisér Christopher Landon prezradil niekoľko nových detailov o možnom pokračovaní, vrátane navrhnutého titulného názvu. Tvorca zrežíroval...

Nemohli ste prísť na náš X-Men kvíz? Teraz máte možnosť skúsiť si, ako by ste obstáli

Pri príležitosti vydania dlho očakávaného filmu Noví mutanti a pri 57. výročí vydania prvého komiksu o X-Menoch sme si pre vás v spolupráci s...

Tento herec by sa mal stať novým agentom 007, fanúšikovia Idrisa Elbu sú sklamaní

Očakávaný film Nie je čas zomrieť bude poslednou misiou herca Daniela Craiga v obleku agenta 007. Po filmoch Casino Royale, Quantum of Solace, Skyfall...

Komédia MATKY predstavuje trailer a plagát. Do kín príde už v novembri

Komédia MATKY predstavuje trailer a plagát Tvorcom novej komédie Matky sa podarilo v rekordne krátkom čase zostrihať materiál natočený v lete a tak už v novembri si diváci...