Za málo peňazí, veľa muziky. Doslova! | Huawei FreeBuds 4i RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Huawei FreeBuds 4i RECENZIA – Stará ľudová múdrosť za málo peňazí, veľa muziky síce neprekvitá originalitou, no nevyužiť ju v spojení s Huawei FreeBuds 4i by bolo hriechom. Koncom marca čínsky výrobca Huawei predstavil nové bezdrôtové slúchadlá, niečo ako lacnejšiu alternatívu Huawei FreeBuds Pro. Prekvapivo, za polovičnú cenu ponúkajú (takmer) totožné vlastnosti. True Wireless? Máme. Aktívne potlačenie hluku? Máme.

Slúchadlá som mal možnosť testovať zhruba tri týždne v spojení so systémom iOS. Na tento čas som ich vymenil za každodenne používané Apple AirPods 2. generácie, ktoré sú o cenovú kategóriu vyššie. Porovnávanie týchto dvoch zariadení by preto nebolo na mieste. Treba však vyzdvihnúť, že vo svojej cenovke prinášajú rozmanité funkcie a vlastnosti, o ktorých by sa klasickým AirPodom ani nezdalo.

Huawei FreeBuds 4i recenzia
Zdroj: Andrej Cvik

Huawei FreeBuds 4i RECENZIA

Hneď po rozbalení krabice vás čaká kompaktné puzdro so slúchadlami, nabíjací USB kábel typu C a dve sady náhradných špuntov. Jedná sa o tzv. špuntové alebo štupľové (in-ear) slúchadlá, ktoré by mali sadnúť každému po zvolení správnej veľkosti gumových špuntov. Tiež ide o True Wireless slúchadlá (TWS), ktoré sú dnes už štandardom bežného počúvania. Teda nie, športovať som s nimi neskúšal.

No stupeň ochrany proti vode IPX4 ponúkajú, takže proti potu bezbranné určite nie sú. Bezproblémové pripojenie zaručuje Bluetooth 5.2 a podporujú kodeky ako AAC, tak SBC. Využívajú meniče o veľkosti 10 mm a rozsah frekvencie majú od 20 Hz do 20 kHz. Ale aby som vás nezahltil papierovými technickými parametrami, poďme sa pozrieť na tú funkčnú stránku slúchadiel. A začneme hneď tým najväčším lákadlom.

Huawei FreeBuds 4i recenzia
Zdroj: Andrej Cvik

Aktívne potlačenie okolitého hluku (ANC)

V cenovej kategórii do 70 eur je funkcia aktívneho potlačenia okolitého hluku neštandardnou výbavou. Každopádne, kvalita samotného potlačenia hluku svojej cenovke odpovedá. V MHD, či pri rušnej ceste spraví len minimálny rozdiel. Ale opäť si treba pripomenúť, že ANC je výsadou drahšej kategórie slúchadiel – od 130 eur a vyššie. Funkciu možno jednoducho aktivovať a deaktivovať dlhým podržaním dotykovej plochy.

Presným opakom ANC je režim Vnímania okolia, ktorý sa rovnako spúšťa dotykovým gestom. Pomocou vstavaných mikrofónov prepúšťa zvuky okolia, a funguje veľmi dobre. Funkciu možno využiť pri konverzácii, prípadne pri situáciách, kedy sa hodí vnímať okolité ruchy. Takže napríklad pri prechádzaní cez prechod alebo popri ceste. Mať obe funkcie dostupné za takú cenu je veľkým bodom naviac.

Dizajn

Huawei FreeBuds 4i sú dostupné v troch farebných prevedeniach – Ceramic White, Carbon Black a výrazná Red Edition. Testoval som bielu verziu, ktorá napriek názvu nemá s keramickým materiálom nič spoločné. Nabíjacie puzdro je kompaktné a výborne sadne do vrecka. Avšak už na prvý dotyk bolo zreteľné, že vrchná časť puzdra je labilná a krehká. Problém to koniec koncov nepredstavuje.

Puzdro nie je nabíjateľné bezdrôtovo, čo je jedným z rozdielov oproti drahším Huawei FreeBuds Pro. Vnútri skrýva silné magnety, ktoré sa nachádzajú aj na končekoch slúchadiel. Vďaka nim sa nemusíte obávať, že by vám slúchadlá z puzdra vypadli. A to ani otočené dolu hlavou. Práve naopak, hneď niekoľkokrát som sa pristihol pri tom, ako ich kvôli lesklému povrchu neviem vybrať. Ale časom si na to nájdete ten správny grif.

Pripojenie a funkčnosť

Huawei FreeBuds 4i možno prepojiť s akýmkoľvek zariadením cez Bluetooth. Najviac času som testoval pripojenie so systémom iOS, čím som sa ukrátil o možnosti aplikácie Huawei AI Life. Tú odporúčam inštalovať z AppGallery alebo priamo zo stránok výrobcu. Verzia z obchodu Google Play totiž môže mať problémy s ne-Huawei smartfónmi. Aplikácia obsahuje niekoľko extra funkcií, ktoré k bežnému fungovaniu potrebné nie sú.

V appke Huawei AI Life sa dá sledovať úroveň batérie alebo prispôsobiť ovládacie prvky. Dvojité ťuknutie je predvolene nastavené na spustenie/pauzu prehrávania. Dlhé podržanie prechádza cyklus troch módov – Potlačenie hluku, Vnímanie okolia alebo všetko vypnuté. Posledné spomenuté chcete využívať pri bežnom počúvaní, pretože šetrí batériu a ponúka najlepšiu reprodukciu zvuku.

Pri používaní s iPhone smartfónom som nenarazil na žiadne problémy. Slúchadlá možno jednoducho prepojiť dlhým podržaním tlačidla na strane puzdra, ktoré zapne párovanie s Bluetooth zariadeniami. Úroveň nabitia na iPhone nájdete v status bare alebo vo widgete batérie. Pripojenie FreeBuds 4i som testoval tiež s Windows a macOS zariadeniami, s čím opäť nebol žiaden problém.

Batéria

Každé slúchadlo má zabudovanú 55 mAh batériu, zatiaľ čo puzdro má kapacitu 215 mAh. Výrobca na hlavných stránkach udáva 10 hodín nepretržitého prehrávania, čo platí len pri hlasitosti na 50 %, vypnutom ANC a povoleným režimom AAC. S týmito nastaveniami vydržia v spojení s nabíjacím puzdrom až 22 hodín. S hlasitosťou na 100 % a zapnutým jedným z režimov (ANC alebo Vnímanie okolia) vydržia okolo 4 hodín.

Poteší aj pomerne rýchle dobíjanie. Iba 10 minút nabíjania stačí na ďalšie 4 hodiny počúvania. Úplne vybité slúchadlá aj puzdro dokážete naplno nabiť za menej ako hodinu. Všetko samozrejme závisí od osobného používania, no vypnutý režim ANC dokáže naozaj predĺžiť radosť z počúvania. Nabíjacie puzdro obsahuje USB-C konektor a ako som už spomenul, nepodporuje štandard Qi.

Huawei FreeBuds 4i
Zdroj: Andrej Cvik

Audio kvalita

Kvalita reprodukovaného zvuku je dobrá, resp. odpovedá svojej cenovej kategórii. Väčšinu času som strávil počúvaním hudby cez Spotify a sledovaním videí na YouTube. Majú vyvážený balans medzi výškami, stredmi a basy nie sú prepálené. Ich cieľovou kategóriou nebude žiaden audiofil, no za 70 eur sa určite sťažovať nemôžem. Jednoducho si treba zvážiť, či za príplatok 100 eur nechcete omnoho lepšiu kvalitu zvuku…

Obstáli aj v teste telefonického hovoru. Mikrofóny zachytili môj hlas aj bez toho, aby som si dával dole respirátor a rúško (nosím obe naraz, takže fungujú naozaj dobre).

Huawei FreeBuds 4i
Zdroj: Andrej Cvik

Huawei FreeBuds 4i RECENZIA – Zhrnutie

Za málo peňazí, veľa muziky. Doslova! Pomer cena/výkon je najväčšou prednosťou slúchadiel Huawei FreeBuds 4i. Kompaktný dizajn stavil na istotu, s pripojením som problém nemal. Teda, ušetril som si nervy s nie vždy funkčnou aplikáciou Huawei AI Life. Na limity batérie som nenarazil a dostupné režimy sú za takúto cenu príjemným bonusom. Audio kvalita je v rámci nižšieho rozpočtu dostačujúca.

Aký je teda finálny verdikt? FreeBuds 4i síce nedosahujú kvalít o 100 eur drahších slúchadiel, no tie zas často neponúkajú takú funkčnosť (pozerám sa na vás, AirPody 2. generácie). Naopak, vo svojej cenovke TWS slúchadiel sú lídrom. Aktuálna cena u predajcov sa pohybuje na hodnote 69,90 eur. Pokiaľ pracujete s podobným budgetom, tak viete, kde máte hľadať.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -