OFFOstatnéVýber šéfredaktora

AKTUÁLNE: Čierny deň pre užívateľov mobilov Huawei! Stratia Android?

Ak ste užívateľom mobilného telefónu od spoločnosti Huawei, dnes je pre vás vcelku nepríjemný deň. Spoločnosť Google totižto pozastavila spoluprácu s čínskou firmou, ktorej zariadenia vlastnia milióny ľudí po celom svete. V skratke to spočíva v tom, že Huawei prišlo o licenciu na operačný systém Android, čo má rôzne desivé scenáre. Čo to teda znamená pre nás, konzumentov, a ako sa vôbec táto kauza zhmotnila?

google android huawei

Zdroj: vecernji.hr

Huawei čelí veľkým problémom!

Táto udalosť je len jedna z mnoho ďalších prerušených dohôd o obchode, ktoré vyplývajú na povrch kvôli “ekonomickej vojne” medzi USA a Čínou. Keďže už Huawei mal rôzne problémy so zabezpečením, túto šancu využil americký prezident Donald Trump. Ten len pár dní dozadu podpísal príkaz, ktorý znemožňuje telekomunikačným firmám používať zariadenia od spoločností, ktoré prichádzajú s rizikom zlého zabezpečenia. V skratke, USA zakázalo Huawei.

V šľapajách amerického ministerstva obchodu šiel aj gigant Google, ktorý je vlastníkom Androidu. Huawei už naň viac nemá licenciu, preto sa bude musieť spoliehať na open source verziu operačného systému. Bude teda limitovanejší.

Okrem straty mnohých funkcií budú užívatelia telefónov Huawei omnoho dlhšie čakať na softvérové aktualizácie. Najväčším zásahom bude znemožnenie prístupu ku Google Play Store. Google našťastie potvrdil, že existujúce zariadenia neovplyvní. Ako vidíte v Tweete vyššie, spoločnosť sa podvolila nariadeniam vlády, no užívateľov neoberie o možnosť sťahovať aplikácie cez ich platformu.

Reálny dopad

Obe spoločnosti už situáciu potvrdili viacerým médiám, no stále sa nevie, aký presný dopad to bude mať na užívateľov v USA či zvyšku sveta. Vie sa len, že aj keď ide o akt “finančnej vojny,” samotná Čína veľmi poškodená nebude. Tam je totižto Google Play Store aj tak zakázaný čínskou vládou, pričom domáci užívatelia sa roky spoliehajú na služby ako Tencent či Baidu.

google android huawei

Zdroj: mashable.com

Situácia je stále chaotická. Google potvrdil, že svoju platformu na sťahovanie aplikácií zo zariadení Huawei odstrániť neplánuje. Implikácie amerického nariadenia našťastie vravia, že to budú len nové mobily, ktoré budú trpieť. Budúce verzie telefónov teda prídu o prístup ku vyššie spomínanému Google Play Store, no taktiež ku Gmail, Chrome, YouTube atď.

Huawei popri tom všetkom prichádza o spolupráce s ďalšími veľkými firmami, ktoré pre nich doteraz vyrábali komponenty do zariadení. Spoločnosť tento “útok” predpovedala, preto sa zásobila výrobkami, vďaka čomu nebudú musieť pozastaviť vlastnú výrobu. Čínsky gigant taktiež pilne pracuje na vlastných spôsoboch výroby komponentov, keďže stratil partnerov ako Intel, Qualcomm, Xilinx či Broadcom.

Mohlo by vás zaujímať: Huawei Mate X na IXPO 2019

huawei donald trump

Zdroj: 4gnews.pt

Ak momentálne vlastníte zariadenie od Huawei, nemusíte sa obávať. Zmeny a nariadenia sa totižto vzťahujú len na budúce smartfóny a tablety, ktoré ešte len budú vyrobené. Čo si však o situácii ako takej myslíte? Napíšte nám do komentárov!

Zdroj: mojandroid.sk, twitter.com, mashable.com

Andrej Cvik
About author

Volám sa Andrej, mám 19 rokov, som študentom vysokej školy a verím, že tvorením sa dá zmeniť svet k lepšiemu. // Moje TOP tri najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky.
  Related posts
  OFFOstatné

  Naozaj z Instagramu už čoskoro zmiznú lajky na príspevkoch?

  OFF

  Po Európe bez hotovosti a kariet? Red Bull Can You Make It akceptuje iba plechovky

  RecenzieVýber šéfredaktora

  Prekvapivá kritika spoločnosti, alebo len podpriemerný slovenský film? | Amnestie RECENZIA

  FilmyVýber šéfredaktora

  10 najlepších filmov o cestovaní v čase. Videli ste všetky?

  Pridaj komentár