Huawei je v koncoch. Spamätajú sa z brutálnych zákazov vlády USA?

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Co) je najväčší svetový špecializovaný nezávislý výrobca polovodičových diskov a šiesty najväčší výrobca integrovaných obvodov. Po poslednom podpísaný vyhlášky vládou USA však musel tento gigant prestať prijímať objednávky od spoločnosti Huawei.

Čínsky výrobca sa tak ocitol na zozname subjektov, ktorým bol pridelený zákaz používania ich telekomunikačných zariadení americkými spoločnosťami. Členovia kongresu uviedli, že príkaz bol priamo zameraný na čínske spoločnosti Huawei Technologies Co. Ltd. a ZTE Corporation.

Huawei Trump USA
Zdroj: techradar.com

Spamätá sa čínsky výrobca Huawei z brutálnych zákazov vlády USA?

Po podpísaní novej vyhlášky na rok 2020 americkým prezidentom Donaldom Trumpom prišiel Huawei o dve podstatné veci – aplikácie Google a komponenty vyrobené v USA.

TSMC sa za posledný rok stalo čoraz dôležitejším dodávateľom, ktorý vyrába vlastné procesory pre spoločnosť Huawei, a okrem iného im dodáva aj kľúčové komponenty ako sieťové karty a čipy. Treba poznamenať, že čínsky mobilný gigant je po spoločnosti Apple druhým najväčším zákazníkom TSMC a predstavuje pre nich až pätinu celkových príjmov.

To však vládu USA vôbec nezaujíma a Washington ma v pláne úmyselne zvýšiť tlak na spoločnosť Huawei. Cieľom celého konfliktu má byť „uzavretie technickej medzery“, ktorá umožňuje výrobcom čipov zabezpečiť to, aby sa ich komponenty neklasifikovali ako vyrobené v USA aj napriek tomu, že sú v nich zahrnuté americké technológie.

Huawei Google Trump
Zdroj: park101.com

Aké možnosti má čínsky Huawei?

Všetci výrobcovia čipov, ktorí chcú zásobovať spoločnosť Huawei, budú musieť požiadať o licenciu, ktorá vláde USA poskytne väčšiu kontrolu nad dodávateľským reťazcom spoločnosti.

„USA je známe tým, že využíva svoje vlastné technologické sily na rozdrvenie spoločností mimo svojich vlastných hraníc. Tento celý proces poslúži na oslabenie dôvery, ktorú medzinárodné spoločnosti vkladajú do amerických technologických a dodávateľských reťazcov,“
uviedol predseda spoločnosti Huawei Guo Peng.

Mediálna spoločnosť Nikkei tvrdí, že firma TSMC už prestala prijímať nové objednávky, ale bude plniť všetky existujúce záväzky v súlade s najnovšími právnymi predpismi USA. Hovorí taktiež o tom, že Huawei sa v uplynulom roku pripravoval na podobný scenár a skladoval výrazný počet potrebných komponentov. 

Ako bude tento nikdy nekončiaci spor pokračovať ďalej netušíme, ale o všetkom podstatnom sa vás budeme snažiť včas informovať.

Myslíte si, že sa niekedy Huawei spamätá z rozhodnutia vlády USA? O vaše názory sa s nami môžete podeliť v sekcii komentárov. 

Zdroj: asia.nikkei.com 

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -