Dokázala nás hrôzostrašná hororová séria vystrašiť aj po štvrtýkrát? | Insidious: Posledný kľúč RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Adam Martiš
Adam Martiš
Mám 24 rokov, vyštudoval som mediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport – celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Insidious: Posledný kľúč RECENZIA

Osem rokov dozadu, keď ešte nebol Conjuring na svete, režisér James Wan vytvoril hororovú sériu Insidious. Tá sa pýšila originálnym nápadom a takisto šikovným spôsobom ako vystrašiť obecenstvo. Desivé lakačky striedala hrôzostrašná hudba, ticho striedal zvuk huslí. O tri roky neskôr prišiel aj s prvým Conjuringom film Insidious 2. Pokračovanie nádherne dopnilo rozpovedaný príbeh, ktorý ešte stále fungoval. To sa však zmenilo príchodom tretej časti, o ktorú sa režisér James Wan staral iba z úzadia – Na filme to bolo ihneď cítiť a stal sa tak najhorším prínosom pre sériu. Teraz pred nami stojí štvrtá kapitola, ktorá sa zamerala na príbeh tesne pred začatím jednotky. Je film Insidious: Posledný kľúč hodný byť súčasťou svojej slávnej série?

Film zachraňuje prítomnosť skúsenej herečky Lin Shaye, ktorá hrá Elise
Film zachraňuje prítomnosť skúsenej herečky Lin Shaye, ktorá hrá Elise; Zdroj: comingsoon.net

Čo si pre nás pripravila štvrtá časť?

Príbeh prítomnosti striedajú flashbacky do minulosti, kedy malá Elise (Lin Shaye) vyrastala v mestečku Five Keys v Novom Mexiku. V tej dobe sa zoznamovala s jej darom, ktorý bol pre ňu skôr prekliatím – Jej hrubému otcovi (Josh Stewart) sa rozprávanie s duchmi totižto vôbec napáčilo a taktiež kvôli tejto schopnosti stratila matku. Vráťme sa však naspäť do prítomnosti, kedy Elise zavolá neznámy muž o pomoc do domu plného démonov. Ako sa však dozvedáme, ide práve o dom, v ktorom naša obľúbená démonologička vyrastala. Elise tak nebude musieť bojovať iba so známymi entitami, ale aj so svojou minulosťou a vnútornými démonmi, ktorých v nej zanechalo jej hrôzostrašné detstvo.

Film si po príbehovej stránke už od začiatku buduje zaujímavú podstavu – Skôr či neskôr sa však dozvedáme, že toto všetko sme už videli a ide iba o ďalšiu neúspešnú recykláciu prvých dvoch častí. Režisér Adam Robitel, ktorý sa postaral aj o iné neúspešné horory ako Paranormal Activity: The Ghost Dimension alebo The Taking of Deborah Logan nám prínaša príbeh založený na ľakačkách prešpikovaný humorom, o ktorý sa starajú postavy Specs a Tucker (Leigh Whannell a Angus Sampson). Organický strach sa však z tejto série už vytratil a je tak iba na vás, ako moc sa bojíte predvídateľných lakačiek. Vy totižto vždy viete, v ktorej scéne to príde – Otázne však je, že kedy

Film sa teší kvalitnému hereckému obsadeniu
Film sa teší kvalitnému hereckému obsadeniu; Zdroj: wegotthiscovered.com

Herecké výkony boli svetlou časťou snímky

Ako som už teda napísal, celý film je založený na tvárach vyskakujúcich z tieňov. Štvrtá časť série už totižto nemá čo ukázať a je pozitívne, že práve Posledný kľúč túto ságu uzatvára. Čo však sklamalo asi najviac, je hudobná stránka filmu, ktorá je pri hororoch väčšinou vôbec najdôležitejším faktorom. Hrôzostrašné husle z prvých dvoch častí sa úplne vyparili a už pri začiatočnom logu filmu viete, že je niečo zle a že tam niečo chýba. Režisér Adam Robitel jednoducho neodomkol plný potenciál, ktorý obľúbená séria ponúka. Bohužiaľ, zaujať nedokázala ani postava „monštra“ KeyFace, teda hlavne pokiaľ ho porovnáme s démonom z prvých dvoch častí. Ten už na pohľad kedysi naháňal strach, teraz sme sa však dočkali iba biedneho pokusu.

Snímka sa ale nepochybne dočkala aj svetlých momentov – A tým bolo samotné herecké obsadenie. Skúsená herečka Lin Shaye (Elise) má už 74 rokov, no stále vie do filmu vložiť celú svoju dušu a čo hlavne, jej herecký výkon je neuveriteľne uveriteľný. Svoj podiel na dobrom pocite z filmu má samozrejme aj duo hercov Leigh Whannell a Angus Sampson, ktorí si zahrali naše obľúbené postavy Specsa a Tuckera. Ich scenár priniesol do filmu veľkú dávku humoru, ktorý zväčša tvorí Tuckerove neúspešné balenie mladej netere Elise. Filmu však pridáva aj tvár známeho herca Josha Stewarta, ktorý si zahral alkoholika a hrubého otca Elise. 

Štvrtý prínos do série už nemá čo ukázať
Štvrtý prínos do série už nemá čo ukázať; Zdroj: mensxp.com

Priemerné ukončenie ambicióznej série

Čo sa na filme osobne páčilo najviac mne, bolo určite podarené prepojenie s prvou časťou. Podobne tomu bolo aj pri pomerne novom horore Annabelle 2: Stvorenie zla. Film Posledný kľúč tak vysvetľuje všetko podstatné a uzatvára tým túto sériu, ktorá by pre jej dobro už nemala pokračovať. Je teda naozaj smutné vidieť, že všetko na čom prestane režisér James Wan pracovať, nakoniec aj tak zomrie. Samozrejme, Adam Robitel so strachom pracovať vie, no samotný film už nemal čo ukázať a tak len vykrádal ideu prvých častí. Áno, fungovalo to. Ibaže osem rokov dozadu. Samotnú sériu si totižto zabili už pri prvej časti tým, že v nej zomrela Elise. V dvojke sme ju videli už po smrti, trojka bola prequelom a Posledný kľúč je na tom podobne. Táto postava už teda nemá kam ísť, čo je veľká škoda.

Zatiaľ čo si film v prvých dvoch tretinách budoval zaujímavú zápletku aj mimo astrálneho sveta, finále pohorelo na plnej čiare. Vyvrcholenie filmu prinieslo iba jeden veľký mätúci a chaotický zážitok, doplnený vtipným záporákom, ktorý nevzbudzoval strach. Režisérovi tak určite scenár od Leigha Whannella nepomohol, filmu iba nepríjemne uškodil. Celkový dojem zo snímky je tak zmiešaný a je dobre, keby táto séria už ďalej nepokračovala. Pokiaľ ste však fanúšikmi prvých troch častí, určite sa na film oplatí zájsť aspoň pre doplnenie série. Nepríjemných lakačiek sa predsa báť určite budete. 5/10

Mohlo by sa ti páčiť

2 COMMENTS

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Celkový dojem zo snímky je tak zmiešaný a je dobre, keby táto séria už ďalej nepokračovala. Pokiaľ ste však fanúšikmi prvých troch častí, určite sa na film oplatí zájsť aspoň pre doplnenie série. Nepríjemných lakačiek sa predsa báť určite budete.Dokázala nás hrôzostrašná hororová séria vystrašiť aj po štvrtýkrát? | Insidious: Posledný kľúč RECENZIA