Intel má problém. AMD vytasilo neporaziteľné „monštrum“ s ohromným výkonom

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Nové čipy AMD zahanbili Intel

AMD už toto leto uvedie na trh „najvýkonnejší desktopový procesor pre konzumentov.“ Teda to aspoň vravia v oficiálnom vyjadrení sprostredkovanom portálom The Verge. Ich novo predstavený čip Ryzen 9 9950X je vlajkovou loďou novej generácie Zen 5, ktorá podľa prvotných čísel absolútne rozdupala konkurenčný Intel.

Prvé AMD procesory založené na novej architektúre Zen 5 majú stále nezmenený socket AM5, takže ich budete môcť použiť aj bez výmeny základovej dosky.

Celkovo spoločnosť prestavila 4 nové čipy, z ktorých najzaujímavejším je ten vrcholný. Ryzen 9 9950X má 16 jadier (32 threadov), 80 MB cache a až 5,7 GHz frekvenciu boost.

Tím inžinierov spravil pri generácii Zen 5 veľký pokrok, všetky čipy vrátane vlajkovej lode totiž prinášajú až 16-percentný nárast množstva inštrukcií, ktoré dokážu spracovať za jedinú sekundu. Okrem iného tak sľubujú aj drastický nárast výkonu pri hraní hier, renderovaní a všeobecnej záťaži.

V porovnaní s obdobným čipom konkurencie Intel Core i9-14900K dosahuje nový Ryzen 9 9950X až o 56 % lepšie výsledky v Blenderi a o 21 % lepší výkon v Cinebench 2024. Musíme podotknúť, že tieto čísla poskytlo samotné AMD. Pre plne objektívne porovnanie si tak budeme musieť počkať na nezávislé testy.

amd
Zdroj: AMD

Pri všeobecnom porovnaní dosahuje nová generácia AMD procesorov Zen 5 o 10 až 35 % lepšie výsledky než predchádzajúca generácia Zen 4.

Hráči sa potešia taktiež

AMD taktiež potešilo hráčov, ktorí hľadajú ten najlepší možný výkon. Špičkový Ryzen predbehol to najlepšie od Intelu vo viacerých hrách. Zaujímavé však je, ako sa rozdiel líši. V Borderlands 3 dosahuje Ryzen len o 4 % viac FPS, zatiaľ čo pri Horizon Zero Dawn dodáva až o 23 % viac FPS než Intel.

Tento výkon však neprichádza bez kompromisov. Vrcholný Ryzen 9 9950X spotrebuje veľa energie s TDP až 170W a taktiež potrebuje veľmi výkonný chladič. Veľkou výhodou však je, že rovnako ako zvyšok portfólia generácie Zen 5 má nezmenený socket AM5 z roku 2022.

AMD sľubuje, že AM5 socket budú využívať v nových čipoch až do roku 2027, čo sú veľmi dobré správy z hľadiska spätnej kompatibility. Znamená to totiž, že ešte nejaký čas nebudete musieť meniť základovú dosku kvôli novému socketu.

amd procesor
Zdroj: AMD

Vylepšené základové dosky s rovnakým socketom

Tí najviac odhodlaní hráči a ľudia, ktorí jednoducho chcú najlepší možný stroj, však predsa len budú mať dôvod na výmenu základovej dosky. Popri nových procesoroch totiž AMD predstavilo aj nové čipy pre motherboardy X870 a X870E. Síce nie sú podmienkou pre používanie Zen 5 Ryzen procesorov, ale štandardne ponúkajú napríklad USB 4.0 alebo podporu pre PCIe 5 Gen 5. Dovoľujú taktiež extrémnejšie overclockovanie RAM pamäte AMD EXPO.

Celkovo AMD predstavilo 4 nové procesory. Dátum vydania je naplánovaný na júl 2024, zatiaľ však nepoznáme ceny. V porovnaní s Intelom vyzerá nová generácia Zen 5 veľmi sľubne, rozhodujúcim faktorom sa však napokon môžu stať samotné cenovky. Hlavne v prípade Ryzen 9 9950X sa totiž môže vyšplhať veľmi vysoko.

Prehľad nových procesorov AMD:

  • Ryzen 9 9950X – 16 jadier, 170W TDP,  5,7 GHz boost
  • Ryzen 9 9900X – 12 jadier, 120W TDP,  5,6 GHz boost
  • Ryzen 7 9700X – 8 jadier, 65W TDP,  5,5 GHz boost
  • Ryzen 5 9600X – 6 jadier, 65W TDP,  5,4 GHz boost

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -