Ľudia zúria na Intel. Stále nevedia opraviť najväčší problém svojich procesorov

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Intel stále neopravil najväčší problém procesorov

Už dlhé mesiace ľudia zaznamenávajú problémy so svojimi Intel procesormi. Nejde pritom len o ojedinelé prípady. Na internete sú nespočetné príklady, ktoré dokumentujú nestabilitu najnovších high-end procesorov 13. a 14. generácie (Raport Lake a Raptor Lake S). Teraz sa k nám prostredníctvom The Verge dostali doplňujúce informácie, na základe ktorých sme sa dozvedeli, že Intel aj napriek snahám problém stále nedokázal opraviť.

Intel stále nepotvrdil príčinu a spolu so svojimi partnermi pokračuje vo vyšetrovaní sťažností používateľov ohľadom nestability odomknutých desktopových procesorov Intel Core 13. a 14. generácie (K/KF/KS),“ píše sa v uvedenom stanovisku hovorcu Intelu Thomasa Hannaforda.

Spomínaný problém spôsobuje najmä padanie hier ako The Finals, Fortnite a Tekken 8 pre ľudí hrajúcich na čipoch Intel Core i9 13900K, 14900K a iných. Problémy so stabilitou sa môžu objavovať aj v iných aplikáciách, ktoré vyvíjajú záťaž na procesor.

Rozhorčenie používateľov je, samozrejme, opodstatnené. Niektoré z problematických čipov stoja aj cez 600 eur a predstavujú absolútnu špičku toho, čo Intel ponúka na trhu. Hráči tak okrem výkonu očakávajú aj ničím nerušené hranie. Každý pritom vie, že keď vám padne hra, vôbec nejde o príjemnú situáciu – obzvlášť ak ide o online titul.

core i9
Zdroj: Intel

Čiastočné opravy už dorazili

Intelu sa podarilo vydať čiastočnú opravu prostredníctvom aktualizácie. Odporúčajú preto, aby si všetci používatelia updatovali svoj BIOS na microcode 0x125 či novší do 19. júla 2024.

Microcode 0x125 opravuje bug vo funkcii eTVB (Enhanced Thermal Velocity Boost), ktorá povoľuje procesorom dočasne vyvinúť vyšší výkon na úkor prehrievania. Problematickou sa funkcia stala vtedy, keď okrem zámerného prehrievania pretaktovala jadrá procesora na vyššie hodnoty.

Oprava bola vydaná a používatelia by mali spozorovať lepšiu stabilitu najmä pri vysokej záťaži procesorov. Intel však upozorňuje, že bug v eTVB nebol príčinou celého problému.

Ďalšou identifikovanou chybou bolo nesprávne nastavenie BIOSu na základových doskách s čipmi série 600 / 700, ktoré umožňovalo vypnúť termálne a napäťové limity pre používané čipy. Intel preto požiadal výrobcov komponentov ako Asus, MSI a Gigabyte, aby aktualizovali softvér na ich strane a problém odstránili.

Stále však treba uznať, že na vine je práve Intel, ktorý mal výrobcom základových dosiek už vopred dodať potrebné inštrukcie pre správne nastavenie BIOSu, aby bola zaručená stabilita ich procesorov.

intel procesor
Zdroj: Unsplash / Slejven Djurakovic

Kto je vlastne na vine?

Vina sa taktiež hádže na používateľov, ktorí overclockujú svoje čipy. Áno, na jednu stranu je daň za vyšší výkon práve potenciálne nižšia stabilita celého systému. Na druhú stranu však používatelia očakávajú, že natívne im budú poskytnuté len také nastavenia, aby sa hýbali v limitoch toho, čo je pre procesor bezpečné (pri aplikáciách tretích strán sa to však očakávať nedá).

Istý podiel na tom teda nesú všetci, no najväčšiu zodpovednosť by mal prevziať Intel. Ten stále neidentifikoval hlavnú príčinu problémov s nestabilitou a nepríjemnosti tak môžu pretrvávať.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -