Sklady budúcnosti: Budú ľuďom pomáhať inteligentní roboti?

Nenechajte si ujsť

Získaj zľavy až 80 % na softvér a Windows 10 Pro už za 7,25 €

Začni rok 2021 s novým originálnym softvérom do tvojho PC. Zľavy až 80% a Windows 10 Pro už za 7,25 € V spolupráci s webom GoDeal24.com ti...

Prvé dojmy zo seriálu WandaVision – Ako na nás zatiaľ pôsobí unikátny sitkom z dielne štúdia Marvel?

Marvel je späť... Štúdio Marvel (pod taktovkou korporácie Disney) pomaly, no isto štartuje novú filmovú fázu, ktorú bude najbližších niekoľko rokov rozširovať. Plánov a podrobných...

WandaVision vysvetlenie: Komu patrí hlas z rádia, kto je mysteriózny včelár a omnoho viac

WandaVision vysvetlenie a teórieVideli sme prvé dve epizódy seriálu WandaVision a síce sa toho nestalo veľa, no vysvetlenie určitých skutočností vám môže pomôcť v...

Chris Evans ešte nepovedal svoje posledné zbohom ako Captain America. Vráti sa v budúcom MCU projekte?

Captain America chystá návrat do MCU Server Deadline exkluzívne informoval o tom, že herec Chris Evans chystá návrat ako Captain America do budúceho MCU projektu....
Adam Martiš
Volám sa Adam, mám 20 rokov, na vysokej škole študujem masmediálnu komunikáciu a som milovníkom filmov, seriálov, hier a popkultúrneho obsahu. Zaujímam sa aj o technológie, hudbu, módu či šport - celkový rozhľad je u mňa na prvom mieste.

Technologický pokrok neobišiel ani sklady. Čoraz častejšie sa v nich využíva automatizácia a robotické technológie. Ako budú vyzerať sklady budúcnosti? Vymenia ľudí inteligentní roboti alebo budú vzájomne spolupracovať?

inteligentní roboti
Zdroj: bigstockphoto.com

Automatizácia v skladoch 

Automatizácia v skladoch, teda vykonávanie rôznych procesov bez zásahu človeka, sa každým rokom zvyšuje. Majitelia firiem vychádzajú z faktu, že väčšia miera automatizácie zvyšuje efektivitu práce. Schopnosť vybaviť viac objednávok za rovnaký čas ako v minulosti im prináša väčší zisk. 

Pokroky boli v posledných rokoch zaznamenané aj v spojení s robotickými technológiami. Primárne sa však vyvíjali pre iné odvetvia, nie na umiestnenie a využívanie v skladoch. No aj tu sa už mnohí pohrávajú s myšlienkou, že v budúcnosti sa dočkáme inteligentných skladov s umelou inteligenciou.

Budú roboty prijímať objednávky, riadiť vysokozdvižné vozíky alebo len pomáhať pri mechanických úkonoch?

Inteligentné sklady súčasnosti

Hoci sa v skladoch zatiaľ nevyužíva umelá inteligencia na takej úrovni, aby zastúpila väčšinu  ľudských pracovníkov, inteligentných skladov nájdeme na svete celkom dosť. Ide najmä o sklady veľkých globálnych firiem. 

Ako prvý začal moderné robotické technológie úspešne využívať Amazon. V roku 2012 investoval do robotického startupu Kiva a od roku 2014 začal ich prístroje umiestňovať do svojich najväčších prevádzok.

inteligentní roboti
Zdroj: bigstockphoto.com

Využívané roboty šetria zamestnancom čas, ktorý by inak strávili hľadaním objednávok v preplnených uličkách. Malý oranžový robot, pripomínajúci robotický vysávač, jednoducho celý regál so zvolenou objednávkou nadvihne a prinesie z uličky až k zamestnancovi. Ak zamestnanec vybaví všetko, čo potreboval, robot odvezie regál späť na svoje miesto.

Kiva roboty strojnásobili efektivitu zamestnancov a úkony, ktoré im bežne zaberali 60 – 75 minút, dokázali zvládnuť za 15 minút. 

Podobné technológie začali neskôr využívať aj ďalšie veľké spoločnosti ako Walmart či Ocado (najväčší britský online supermarket s potravinami).

Ako bude vyzerať futuristický sklad? 

Jeden z prvých návrhov futuristického skladu bez ľudských zamestnancov nepôsobil veľmi príjemne. Šlo o tmavý uzavretý priestor, v ktorom roboty v úplnom tichu mechanicky balili objednávky. Celý proces prebiehal bez akéhokoľvek ľudského zásahu či riadenia. Je toto však správna cesta? 

Spolupráca ľudí a robotov

Lepším, a pre ľudskú populáciu výhodnejším riešením, by bolo vytvorenie efektívnej spolupráce s robotmi. Primárnou víziou je, že roboty by ľudí zastupovali v úlohách, ktoré sú nebezpečné, fyzicky náročné, nudné alebo zbytočne zdĺhavé. 

Zamestnanci by tak získali väčšiu slobodu, no najmä viac času na úlohy, ktoré sú kreatívne alebo vyžadujú kritické myslenie či ľudskú komunikáciu. Chod firmy i spokojnosť a duševné zdravie zamestnancov by sa tak mohli zmeniť k lepšiemu.

Inteligentné sklady
Zdroj: bigstockphoto.com

Využívanie bezpilotných vzdušných systémov 

Ďalším krokom vpred by mohlo byť využívanie bezpilotných vzdušných systémov. Tie by takisto zvýšili bezpečnosť zamestnancov a zvýšili efektivitu. Pozemný priestor skladu by nebol tak zaplnený a bezpilotné zariadenia by bezpečne vykonávali prácu vo výškach. Chránilo by sa tak nielen zdravie zamestnancov, ale firma by ušetrila aj výdavky, ktoré vznikajú, ak sa niektorý zo zamestnancov pri práci vo výške zraní.  

Potenciál inteligentných skladov je veľmi veľký. Mnoho úspešných spoločností stále viac a viac investuje do vývoja a inovácii. Ak sa v budúcnosti nájde zdravý pomer medzi prácou ľudí a prácou robotov, prinesie to výhody zamestnancom i firme.

Zdroj: Ing. Andrej Tomić

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

Najnovší obsah

Nový Willy Wonka čoskoro spozná meno herca v hlavnej úlohe. Bude ním Tom Holland?

Filmové štúdio Warner Bros. zužuje počet kandidátov a nový Willy Wonka už čoskoro spozná meno herca v hlavnej úlohe. V hľadáčiku sa momentálne nachádzajú...

Hororovka The Medium púta pozornosť s novým gameplay trailerom. Poznáme aj systémové požiadavky

Vývojárske štúdio Bloober Team vypustilo nový trailer k ich nadchádzajúcej psychologickej hororovke The Medium. Hra bude vychádzať 28. januára 2021 na platformy Microsoftu. MOHLO BY...

Liam Neeson tvrdí, že odchádza na herecký dôchodok. Je to však pravda? Tieto slová už v minulosti povedal

Liam Neeson odchádza na dôchodok Liam Neeson tvrdí, že odchádza na herecký dôchodok. Aspoň teda s akčnými filmami. Práve pre tie bol najznámejší za poslednú...

Získaj zľavy až 80 % na softvér a Windows 10 Pro už za 7,25 €

Začni rok 2021 s novým originálnym softvérom do tvojho PC. Zľavy až 80% a Windows 10 Pro už za 7,25 € V spolupráci s webom GoDeal24.com ti...

Dwayne Johnson odhalil prvý trailer k jeho autobiografickému seriálu Young Rock

Začiatkom roku 2020 sme sa dozvedeli, že jedna z najväčších filmových hviezd dnešnej doby dostane vlastný autobiografický seriál Young Rock, ktorého prvý teaser trailer...