Významný výrobca elektroniky odchádza zo Slovenska. Tisícka ľudí zmení zamestnávateľa

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Najčítanejšie za 7 dní

Výrobca práčiek na Slovensku končí

Spoločnosť Whirlpool, ktorá v Poprade vyrába bielu techniku a elektrospotrebiče do domácnosti, na Slovensku definitívne končí. Ako informoval magazín Forbes, americký výrobca tým ukončuje svoje aktivity v Európe. Popradský závod na výrobu práčok odovzdá tureckej spoločnosti Arçelik.

Ako ešte minulý rok informovala TV Markíza, aktuálny stav je výsledkom dohody medzi firmami Whirlpool a Arçelik. Dvojica výrobcov reorganizovala svoje aktivity vo forme samostatnej spoločnosti Beko Europe. V nej si Whirlpool síce ponechá podiel 25 %, väčšinovým vlastníkom a rozhodujúcim subjektom v nej sa však stáva práve turecký Arçelik so 75 %.

Beko Europe sa stal aj novým majiteľom závodu v Poprade, ktorý vyrába veľké domáce spotrebiče. Aktuálne zamestnáva 1 100 ľudí. Tí o svoje pracovné miesto neprídu, zmení sa len ich zamestnávateľ. Nezmenený ostáva aj vrcholový manažment závodu.

whirlpool-6
Zdroj: Whirlpool Slovakia

Biela technika naďalej ponesie značku Whirlpool

Fabrika bude aj naďalej vyrábať práčky, na ktorých bude dokonca viditeľné označenie značky Whirlpool. Aj keď firma už nebude väčšinovým vlastníkom fabriky, spredu či zhora plnené práčky sa budú naďalej predávať pod týmto názvom – rovnako, ako tomu je už od roku 1991, kedy Whirlpool v Poprade prevzal závod na výrobu bielej techniky od československej firmy Tatramat.

Zlúčený Beko Europe prevezme všetky aktivity spoločnosti Whirlpool v Európe, v severnej Afrike a na Blízkom východe, spolu s výrobnými závodmi tureckého Arçeliku, ktorý na Slovensku predáva elektrospotrebiče pod značkou Beko. Beko Europe vo výsledku vlastní 11 výrobných závodov v Európe. Okrem Popradu bude naďalej produkovať domáce spotrebiče v Poľsku, Rumunsku či Taliansku.

Zlúčením divízií Whirlpool a Arçeliku sa z Beko Europe stane najväčším výrobcom domácich spotrebičov v Európe s počtom približne 24 miliónov kusov. Celkovo v regióne zamestnáva vyše 20 000 ľudí, z ktorých 1 100 pracuje v popradskom závode. Ten, ako sme spomínali vyššie, v podstate okrem iného názvu majiteľa nečakajú žiadne výrazné zmeny.

Ako dôvody pre ukončenie svojho pôsobenia na európskom trhu uvádza Whirlpool znižujúce sa zisky. Pokles ziskovej marže má súvisieť s vysokými nákladmi na energie a narastajúcou cenou práce.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -