iPhone 16 Pro pokorí dôležitý rekord, vo svete nenájde konkurenta

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Nový iPhone 16 Pro môže prekonať rekord s displejom

Pre každého fanúšika Apple zariadení je september tým najdôležitejším mesiacom v roku. Práve vtedy totiž kalifornský technologický gigant každoročne predstavuje novú generáciu svojho iPhonu. Tento rok nebude výnimkou, pričom na jeseň 2024 sa nám odhalí iPhone 16.

Doteraz sme o tejto novej generácii už veľa počuli a okrem významných softvérových zmien v podobe operačného systému iOS 18 prinesie nový iPhone aj skvelé hardvérové vylepšenia. Podľa správ, ktoré sprostredkoval MacRumors, medzi nimi môže byť aj dôležitý rekord týkajúci sa displeja.

Kozmetické aj funkčné zmeny

Základné modely iPhone 16 a iPhone 16 Plus tento rok uvidia pomerne dramatické dizajnové zmeny (na dnešnú dobu). Kamery budú po niekoľkých rokoch opäť umiestnia vertikálne, pričom používatelia sa môžu tešiť aj na zavedenie Akčného tlačidla, ktoré debutovalo s modelmi iPhone 16 Pro.

Všetky 4 modely, teda iPhone 16, iPhone 16 Plus, iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max budú mať podľa vizualizácií aj nové tlačidlo na zachytávanie fotografií a zoomovanie kamery.

Výhradne Pro modely však budú mať ďalšiu dizajnovú zmenu, ktorý si všimnete okamžite, keď telefón chytíte do ruky. Oba modely značne narastú, iPhone 16 Pro bude mať až 6,3 palca (predtým 6,1 palca) a iPhone 16 Pro Max až 6,9 palca (predtým 6,7) palca. Z posledného zmieneného kúsku sa tak stane doteraz najväčší iPhone, aký kedy Apple vyrobil.

iphone 16 dizajn
Zdroj: X / @MarkozNewz

Veľkostný rekord v oboch smeroch

Lenže to nie je jediný veľkostný rekord, ktorý spoločnosť s iPhonmi tento rok pokorí. Podľa ďalších správ od informátora ICE UNIVERSE na sociálnej sieti X totiž väčšie telo v prípade Pro modelov bude zahŕňať ešte menšie okraje okolo obrazovky. Okraje majú byť v tomto prípade ešte tenšie než v prípade Samsung Galaxy S24 a dokonca by mohli byť najtenšími, aké sme doteraz videli v akomkoľvek smartfóne.

Snaha zmenšovať okraje okolo obrazovky nie je v prípade Apple nič nové. Už pri modeloch iPhone 15 Pro sa im podarilo dostať z hodnoty 2,2 milimetra v prípade iPhone 14 Pro na len 1,5 milimetra vďaka technológii LIPO. To je takmer o tretinu menej.

Tento rok sa podľa zahraničných zdrojov z Ázie (Sisa Journal) Apple spoľahne na technológiu BRS (Border Reduction Structure), teda „štruktúra na redukciu okrajov“, aby v tomto ohľade dosiahli ďalší pokrok.

Technológia BRS dovoľuje ešte viac kompaktné a efektívne rozloženie elektronických súčiastok a obvodov pod displejom. Kvôli väčším rozmerom tela a ešte menším okrajom tak budú mať modely iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max taktiež najväčšie displeje, aké Apple kedy namontoval do telefónov týchto dvoch kategórií.

iphone-16-foto
Zdroj: X / Sonny Dickson

S displejmi to nie je „ružová záhrada“

Keď už je reč o displejoch nových iPhonov, nemožno nespomenúť fakt, že základné modely iPhone 16 a iPhone 16 Plus budú mať len 60 Hz obnovovaciu frekvenciu zobrazovacieho panela. Už aj Androidy za 200 € pritom majú plynulý 120-Hz displej, rovnako ako budú mať prémiovejšie Pro modely.

Aj keď sa nezmenia obnovovacie frekvencie, môžeme očakávať, že Apple tento rok zvýši iné kvality svojich displejov, vrátane jasu. Jednoznačne totiž musí spoločnosť zareagovať na svietivosť vrcholného modelu Samsung Galaxy S24 Ultra, ktorá dosahuje až 2 572 nitov (DXOMark). Podľa rovnakého nezávislého testu pritom iPhone 15 Pro Max dosahuje svietivosť „len“ 2 260 nitov (DXOMark).

Väčšie telo má aj výhody

S väčším telom inžinieri taktiež získajú navyše priestor na interné komponenty, čo sa odrazí najmä na veľkosti batérií. Všetky modeli s výnimkou iPhone 16 Plus budú mať väčšiu kapacitu:

  • iPhone 16: 3561 mAh (predtým 3367 mAh, rozdiel + 5,8 %)
  • iPhone 16 Plus: 4006 mAh (predtým 4383 mAh, rozdiel – 8,6 %)
  • iPhone 16 Pro: 3355 mAh (predtým 3290 mAh, rozdiel + 2 %)
  • iPhone 16 Pro Max: 4676 mAh (predtým 4422 mAh, rozdiel + 5,7 %)

Na Pro modeloch bude niekoľko-percentný rozdiel naozaj cítiť. Tieto telefóny okrem väčších batérii totiž dostanú aj vylepšený A18 Pro čip založený na druhej generácii 3-nanometrovej architektúry TSMC. Vďaka tomu bude procesor ešte šetrnejší na batériu.

V kombinácii hardvéru a softvéru sa tak z iPhone 16 Pro Max stane skutočnýmrekordmanomApplu. Okrem toho, že to bude ich doteraz najväčší telefón, bude mať aj najväčší displej s najmenšími okrajmi, najvyšší výkon a pravdepodobne aj najlepšiu výdrž batérie zo všetkých iPhonov.

Ako bude vyzerať v realite sa dozvieme už v septembri 2024, kedy spoločnosť predstaví novú 16. generáciu iPhonov. Ste na ňu zvedaví? Ktoré zariadenie zo spomínanej štvorice vás oslovilo najviac? Napíšte nám do komentárov.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -