Iron Man a Captain America: Kedy ich Marvel odpísal?
Scenáristi Christopher Markus a Stephen McFeely odhalili v rozhovore s Vanity Fair, kedy rozhodli o osude postáv Iron Man a Captain America. Bolo to o dosť skôr, než sme čakali…
Avengers: Endgame, ako aj Infinity War pred ním, sú filmy obrovských rozmerov. O réžiu sa postarali bratia Russovci, ktorí v MCU neboli nováčikmi. Medzi ich predchádzajúce marvelovky, na ktorých spolupracovali aj s vyššie spomenutými scenáristmi, patria Captain America: The Winter Soldier a Captain America: Civil War. Tímovky s rozpočtom pol miliardy dolárov sú však úplne iné beštie, ktoré dali zabrať aj tejto štvorici.
„Je to tak veľký skok do neznáma, však? Ako štvorica [Markus, McFeely a bratia Russovci] sme za sebou mali len jeden film, keď nás najali na Infinity War a Endgame. Prácu sme dostali a rozmýšľali sme nad tým počas celej produkcie Civil War. A posledné 4 mesiace roka 2015 sme sa venovali Avengers filmom,“ vysvetľuje McFeely.
„O Tonyho smrti a Capovom tanci bolo rozhodnuté už v septembri 2015.“
Voľná ruka pri smrti Tonyho Starka
Scenáristi ešte dávnejšie odhalili, že Marvel Studios im dalo voľnú ruku pri rozhodovaní o osude Tonyho Starka. Mohli vo veľkom zmeniť jeden z najdôležitejších momentov MCU a nechať pôvodného Avengera nažive. Prečo to však nespravili a aj tak ho nechali zomrieť?
“Marvel Studios ako celok povedali: ‘Myslíme si, že je čas, aby Tony Stark zomrel, ale ak máte dobrý dôvod na to to nespraviť, je to na vás – prispôsobíme sa.’,” prezradil scenárista Christopher Markus. Je teda zaujímavé, že štúdio dalo tvorcom takúto veľkú slobodu pri tvorení príbehu. Markus ďalej pokračoval a vysvetlil, prečo sa nakoniec rozhodli tak, ako sa rozhodli:
“Zdalo sa nám, obzvlášť s tým, čo Tony zažíval po piatich rokoch pauzy – oženil sa, má dieťa, konečne žije veľmi zdravý a pokojný život a má za sebou päť rokov bez prekvapení – že už nebolo miesto alebo stav, kam by mohol pokračovať. Bol to chlapík, ktorý si už všetkým prešiel, a to až do samotného konca.“
“Zažil kompletné obnovenie osobnosti, od toho protivného charakteru na zadnej sedačke armádneho auta Humvee, ktorého sme stretli na začiatku prvého Iron Mana. Nechať ho vykonať obetu, ktorú by spravil aj Steve Rogers, ak by dostal tú príležitosť, sa nám zdalo naozaj správne,“ dodali scenáristi.
Je zaujímavé zistiť, že samotný Marvel netrval na smrti Tonyho Starka. S rozsiahlym univerzom pod palcom by sme predpokladali, že štúdio dáva scenáristom konkrétne inštrukcie o tom, kto má do konca filmu zomrieť, kam budú postavy smerovať v závere a čo sa vlastne bude diať. A ako vidíme, tak to nie je. Markus a McFeely dostali naozaj veľkú slobodu a mohli sami rozhodnúť o osude postáv Iron Man a Captain America.
Zdroj: movieweb.com, vanityfair.com