James Frecheville: „V šiestej sérii Peaky Blinders sa budem objavovať pomerne často.“ | ROZHOVOR

Nenechajte si ujsť

Betka Múcsková
Betka Múcsková
Volám sa Betka, mám 23 rokov a som študentkou žurnalistiky a sociálnej antropológie v Brne. Denne pozerám filmy a seriály. Okrem nich ma baví umenie v rôznych podobách: rada kreslím, maľujem, čítam, vyrábam, píšem,... Verím, že kreativita a tvorenie dokáže človeku dávať viac, než čokoľvek iné.

James Frecheville ROZHOVOR

James Frecheville ROZHOVOR – Talentovaný austrálsky herec James Frecheville sa objavil v novom českom filme Zátopek, kde hrá austrálskeho bežeckého pretekára Rona Clarka. Ron bol Zátopkov dobrý priateľ a v čase núdze ho navštívil v Prahe, kde s ním pár dní strávil.

Jamesa ale môžete poznať aj zo svojich minulých projektov, medzi ktoré patrí Stanfordský väzenský experiment (2015), Skrytý nepriateľ (2016), Black 47 (2018), The Dry (2020) a mnoho ďalších. Okrem toho sa objavil aj v niektorých epizódach seriálu New Girl. Po novom sa objaví v šiestej sérii populárneho seriálu Peaky Blinders. Čo prezradil o svojej úlohe?

James Frecheville - Zátopek
Zdroj: reflex.cz

James Frecheville vo filme Zátopek

Dobrý deň, James. Hneď na úvod sa opýtam, ako sa herec vašich rozmerov dostal k práci na českom filme Zátopek?

Pracoval som na slovenskom filme, ktorý produkoval Peter Veverka v roku 2015. Keď sa Peter dozvedel, že režisér filmu Zátopek David Ondříček hľadá nejakého Austrálčana do filmu, odporučil mňa. S Davidom a s hercom Vaškom Neužilom v lete roku 2019. Rozprávali sme sa o filme, povedali mi čo očakávajú a ja som im povedal, čo im môžem poskytnúť. A to bolo všetko.

Bolo ťažké pracovať s českými a slovenskými kolegami z hľadiska jazyka a reči?

Vôbec. Bolo to skvelé. Necítil som sa neisto z toho, že neovládam iný jazyk. Vždy viete povedať, keď vás niekto ohovára. Aj keď reči nerozumiete, oči vám prezradia, o čom človek hovorí.

Priebeh natáčania

Spozorovali ste nejaké rozdiely medzi svetovou filmovou produkciou a tou českou?

Ani nie. Cítil som sa viac ako v komunite. Niekedy, keď je veľká produkcia, tvorba filmu môže byť neosobná. Bežnou domnienkou je, že pri väčších filmoch je viac práce. Pri menších, kde je zase problém s financovaním, môžu vznikať odlišné stresové situácie. Žiadne obrovské rozdiely som ale nevnímal. Mal som sa úžasne a pohostinnosť ostatných členov bola veľmi príjemná.

Zátopek
Zdroj: Bontonfilm

Aký ste mali pocit z komunistického režimu, ktorý je vo filme vyobrazený?

Nie som veľký historik. Naschvál som si o tom nič nenaštudoval. Nemal som toľko času a chcel som to zažiť na vlastnej koži rovnako, ako to zažívala moja postava, ktorá sa s tým tiež stretla prvýkrát. Popravde, komunizmu veľmi nerozumiem. Bolo to veľmi zaujímavé a myslím, že diváci budú pociťovať istú nostalgiu pri niektorých záberoch.

Keď ste boli v Česku, stihli ste si niečo pozrieť?

Víkend som strávil v Karlových Varoch, kde som sa zúčastnil filmového festivalu. Veľmi sa mi to páčilo a užil som si krásne chvíle. Zdržiaval som sa ale hlavne v Prahe. Tam som ochutnal hromadu skvelého jedla. Okrem toho som navštívil aj mnoho turistických bodov Prahy. Bol som napríklad v takom zvláštnom múzeu o sexe. Užíval som si byť turistom. Jeden večer som sa opil z absintu a podobne.

Minulé projekty – Stanfordský väzenský experiment

V minulosti ste pracovali na filme Stanfordský väzenský experiment. Jedná sa o pomerne ťažký a silný film. Aké bolo jeho natáčanie?

Naopak, natáčanie bolo veľmi zábavné. Ja som hral bachara a nie väzňa, čiže o to viac som si to užil. Mal som tú možnosť spolupracovať s mnohými mladými talentovanými hercami. Veľa sme spolu vtipkovali.

James Frecheville
Zdroj: tafta.com.au

Stalo sa, že sa vaše postavy preniesli aj do vášho správania medzi sebou?

Nie. Nikdy to neprekročilo túto hranicu a nikto sa necítil zle. Ja som však nehral v tých najhorších scénach. Nemal som spoločné „zmeny“ s hlavným bacharom, ktorý najviac šikanoval väzňov.

Peaky Blinders – 6. séria

Asi najhorúcejšou novinkou o vás je, že prichádzate do šiestej série seriálu Peaky Blinders. Viete nám prezradiť niečo o vašej postave?

Tá šou je tak milovaná, že nechcem veľa prezrádzať. Na obrazovke sa budem objavovať pomerne často. Budem hrať gangstra z inej krajiny, ktorý prišiel navštíviť pôvodné postavy. Jedná sa o naozaj šťavnatú a vtipnú postavu. Scenár je neuveriteľne dobrý. Popravde nevidel som mnoho zo seriálu, no myslím si, že sa šiesta séria bude fanúšikom páčiť.

Máte za sebou oveľa viac filmovej tvorby, než seriálovej. Odlišovalo sa toto natáčanie od toho, na čo ste zvyknutí? 

Ani nie. Myslím si, že v dnešnej dobe sa to až tak neodlišuje, ako v minulosti. Cítil som sa rovnako.

James Frecheville ROZHOVOR
Zdroj: youtube.com

Rozhovor s hercom menom James Frecheville – záver

Je Peaky Blinders vašou doteraz najväčšou hereckou príležitosťou?

Nevnímam to tak. Je to súčasťou mojej cesty. Nehodnotím svoje postavy podľa úspešnosti filmu či seriálu, skôr podľa toho, koľko som do toho dal a či som so sebou spokojný. Oveľa viac som bol hrdý na film Black 47, pretože som sa musel naozaj snažiť. Hral som írsku postavu a musel som sa naučiť celý dialekt. A pokiaľ viem, tak sa mi to podarilo. Írskym divákom sa moje hranie páčilo a mysleli si, že som v skutočnosti Ír.

S kým by ste v  budúcnosti chceli spolupracovať na projekte?

Rád by som opäť spolupracoval s Davidom. Je úžasný. Taktiež by som rád pracoval s režisérom Paulom Thomasom Andersonom.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -