Film Jan Žižka: Režisér Petr Jákl a herci Sophie Lowe a Ben Cristovao o historickom projekte | ROZHOVOR

Nenechajte si ujsť

Ondrej Kačkoš
Ondrej Kačkoš
Volám sa Ondrej, mám 23 rokov a na vysokej škole študujem marketingovú komunikáciu. Filmy, seriály a knihy ma sprevádzajú mojim životom odmalička. Keď netrávim čas v škole, s kamarátmi alebo s rodinou, určite ma nájdete pri pozeraní filmov.

Najdrahší film, aký bol v Čechách doteraz natočený. Dáva len zmysel, že film je o jednej z najväčších osobností histórie našich bratov, generálovi Janovi Žižkovi. Film prináša brutálny, no autentický pohľad do temného stredoveku a na časy tesne pred husitskými vojnami. V hlavnej úlohe sa ukázal skvelý herec Ben Foster, no v projekte je možné vidieť aj takého velikána, akým je dvojnásobný držiteľ Oscara Michale Caine.

Zeme Koruny českej sú na konci 14. storočia plné násilie a tyrania. Na trón zasadol kráľ Václav IV., no tým skutočným pánom s mocou je Henrich z Rožmberka, najbohatší veľmož kráľovstva. Na pozadí toho existuje Jan Žižka, skvelý bojovník so strategickými schopnosti. Dostane jasnú úlohu: uniesť Rožmberkovu snúbenicu Katarínu. Tým sa však zaplieta do vysokej politiky.

Jan Žižka
Zdroj: magicbox.sk

Od toho času čaká Jana a jeho skupinu jeden krutý boj za druhým, pričom on sám má v sebe ešte aj jeden vnútorný. Žoldnierskej túžbe po uznaní a peniazoch sa postavia do cesty jeho osobné hodnoty. Zmietajú sa v ňom pocity vášne, viny, túžby i pomsty. Pomaly, ale isto sa z neho stáva legenda, bojujúca za spravodlivosť a rovnoprávnosť obyčajného ľudu.

Jan Žižka ROZHOVORY

Veľa otázok počas tlačovej konferencie smerovalo práve na režiséra a scenáristu projektu, ktorým je Petr Jákl. Režisér je inak známy aj svojimi športovými, hereckými či kaskadérskymi úspechmi. Jákl hovoril o tom, ako sa snažil urobiť verný stredoveký film. Narážal hlavne na vtedajšiu politiku, na to, ako sa ľuďom žilo v tom období či na Jána Husa a pesničku Ktož jsú boží bojovníci.

Petr Jákl
Režisér Petr Jákl; Zdroj: REWIND.sk/Ondrej Kačkoš

Ak ale čakáte historicky presný film o tomto hrdinovi, budete sklamaní. „Nikdy som nechcel robiť biografiu Jana Žižku, ja som naozaj iba chcel urobiť film, ktorý by mal tú emóciu, ktorú mala tá doba.“ Film má však všetky aspekty, týkajúce sa života Žižky, medzi nimi aj jedno slepé oko. Jákl prezradil, podľa čoho sa nakoniec rozhodli, o ktoré oko Jan príde, keďže to historici nevedia presne potvrdiť:

„Ben bol pravák, Ben Foster, ktorý hral Jana Žižku, a držal palcát v pravej ruke a keby mal zakryté pravé oko, tak by to bolo proste nebezpečné a mohol by niekoho zraniť.“

Po premiére filmu Jan Žižka a tlačovke sme mali možnosť urobiť aj osobné rozhovory, ktoré sme robili v spolupráci s televíziou JOJ. Tam sme sa dozvedeli aj to, že režisér pracoval na projekte 11 rokov (od prvého nápadu). Tiež priznal, že od neho očakávali aj obsadenie hercov tmavej pleti.

V zahraničí totiž už majú predpísané normy na to, koľko žien/mužov a ľudí z rôznych rás má byť pred aj za kamerou. On im však vysvetlil, že jednak u nás na tomto území vtedy neboli černosi, pričom ľudia inej rasy ani v Čechách väčšinou nepracujú na takých pozíciách.

Ben Cristovao
Spevák a herec Ben Cristovao; Zdroj: REWIND.sk/Ondrej Kačkoš

Ben Cristovao nemal dabléra, všetky kúsky musel robiť sám

Ďalší rozhovor sa nám podarilo mať so spevákom Benom Cristovaom, ktorý si vo filme zahral menšiu zápornú úlohu ako kumánsky bojovník. Aj napriek tomu, že mal z role najprv strach a rešpekt, nakrúcanie si neskôr užíval. Teda zvyčajne, pretože na rozdiel od niektorých hercov nemal dabléra a tak sa svoje bojové kúsky musel učiť sám:

„Ja som bol tak špecifický charakter, že bohužiaľ za mňa tam žiaden dablér nebol. Takže nie. Veľa vecí som sa tam musel, samozrejme, naučiť. Mal som hodiny šermu, mal som kaskadérske hodiny, kde sme vlastne nacvičovali bojové scény… no, nebola to úplne sranda.“

Cristovao ďalej v rozhovore prezradil aj to, či na pľaci vznikli nejaké kamarátstva. Skvelý vzťah má s Rolandom Møllerom, ktorý stvárnil vo filme jeho šéfa Toraka. S Møllerom sa mu vraj skvelo rozprávalo, pričom on bol vždy ten, ktorý na natáčaní udržoval dobrú energiu a každého povzbudzoval. Doteraz sa stretávajú, ak niekedy príde do Prahy. Taktiež je v kontakte s Williamom Mosleym (Žižkov brat Jaroslav), s ktorým sa stretli aj v LA.

Sophie Lowe
Herečka a speváčka Sophie Lowe; Zdroj: REWIND.sk/Ondrej Kačkoš

Sophie Lowe miluje stredoveké filmy, no natáčanie jej dalo zabrať

Podarilo sa nám vyspovedať aj hlavú dámu tohto veľkofilmu, austrálsku herečku a speváčku Sophiu Lowe, ktorá si zahrala Katarínu. Ta nám povedala, že samotné nakrúcanie nebolo úplne najľahšie, a to kvôli počasiu. Najprv bolo teplo, no potom natáčali veci pod vodou a následne na to celý čas pršalo. Potom už prišla zima a sneh a nakrúcanie vonku stále pokračovalo. A následne museli zasa pretáčať scény pod vodou, no vonku bol stále sneh.

Šlo o veľkú výzvu, pričom si ešte museli dávať pozor na to, aby počas nakrúcania neukázali na kamere vrstvy jej teplého oblečenia, ktoré mala skryté pod stredovekými šatami. Príroda a počasie Českej republiky bolo teda pre ňu najťažšie, ale celkové natáčanie a práca s ostatnými ju poháňali vpred, pretože to bola zábava a všetci boli naozaj milí. Herečky sme sa tiež opýtal, či má rada takéto stredoveké filmy:

„Milujem stredoveké filmy, vždy som chcela byť v dobovej dráme, takže keď som dostala scenár tak som bola že: „Áno!“,  ale tiež mi prišlo, že postava bola zaujímavá. Lebo áno, viete, ženy sú zvyčajne v týchto filmoch také, že ahhh [dramatický povzdych], viete, ale ona má v sebe silu a je obklopená celý čas všetkými tými mužmi, no stále si dokáže stáť za svojím a nasledovať svoje srdce, čo si myslím že je nezvyčajné na tie časy a myslela som si, že vyzerá naozaj výnimočne a bolo pre mňa vzrušujúce nájsť tie vrstvy a priviesť ich k životu.“

Film Jan Žižka je od 8. septembra aj v našich kinách. Na Slovensku nájdeme verziu v pôvodnom anglickom jazyku s titulkami, ako aj verziu v českom dabingu. Film je síce od 15 rokov, ale keď si dáte tu námahu a pôjdete k bratom Čechom, u nich nájdete aj verziu od 12 rokov. Ide o špeciálny zostrih Petra Jákla, ktorý spravil tak, aby bol bez nutného násilia a teda vhodný aj pre mladšie publikum.

Dlhšie rozhovory televízie JOJ z premiéry Jan Žižka si viete pozrieť v najnovšej Kinosále.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -