REPORTÁŽ: RTVS v rámci relácie Jazdi Hlavou spôsobila a odvysielala reálnu zrážku električky s autom

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Relácia, ktorá sa ukázala na verejnoprávnej televízii je pre motoristov ako druhý vodičský preukaz. Obsah televízneho programu Jazdi Hlavou vyplýva už z názvu – relácia upozorňuje na chyby pri jazde, ktoré robia motoristi najčastejšie. Veľmi často tieto nepatrné chyby vedú ku vážnym dopravným nehodám. Krátke epizódy majú za úlohu zvýšiť ostražitosť vodičov pri jazde a tým dosiahnuť bezpečnosť všetkých, ktorí sa nachádzajú na a v okolí vozovky. Často správu šíria pomocou praktických ukážok zo života. S nimi sa vieme stotožniť a ľahšie si svoje chyby uvedomíme.

Tento diel sa zameriava na bezpečnosť a plynulosť jazdy električiek. Jeho úlohou je upozorniť vodičov na možné následky nezodpovednej jazdy v okolí električiek, čím môžu spôsobiť vážne ujmy na zdraví mnoho ľudí. Súčasťou epizódy je experiment, v ktorom električka v rýchlosti 40 km/h reálne narazí do auta. Na konci článku nájdeš odkaz, na ktorom si môžeš epizódu pozrieť online celkom zdarma!

Moderátor relácie Jazdi Hlavou - Alexander Štefuca | Zdroj: rtvs.sk
Moderátor relácie Jazdi Hlavou – Alexander Štefuca | Zdroj: rtvs.sk

Priebeh natáčania

Natáčanie sa konalo 18. marca na verejnej trati pri Vozovni Jurajov Dvor. Kvôli nakrúcaniu bola dočasne obmedzená doprava električiek a čiastočne sa zdržali aj vodiči, ktorí cez Vajnorskú ulicu prechádzali. Prípravy na jedinečný experiment boli náročné, celú udalosť pomáhal organizovať DPB, policajti a aj bezpečnostné zložky. Člen policajného zboru sa vyjadril, že na podobných simuláciách a experimentoch sa veľmi radi podieľajú. Upozorňujú totiž jazdcov na možné následky nepozornej jazdy a šíria dôležitosť neustálej ostražitosti.

Celý proces natáčania žiaľ skomplikovalo zlé počasie. Kvôli silnému vetru a dažďu museli byť kamery poskladané a nastavené pod strechou auta štábu. Pri natáčaní úvodnej scény sa dokonca musel kameraman aj so svojou výbavou schovať do auta moderátora Alexandra Štefucu. Ako sa však blížil čas zahájenia experimentu samotného sa nám pošťastilo a pršať predsa len prestalo. Niekoľko kamier, aby bol zabezpečený pohľad na nehodu z viacerých uhlov, bolo rozmiestnených v okolí električky.

Jazdi hlavou - zrážka elektirčky
Na drahú a citlivú techniku treba v takýchto podmienkach dávať pozor
Podľa slov členov policajného zboru by črepy zo zrážky mohli lietať až na vzdialenosť 50 metrov. Filmári si teda museli dávať pozor a kamery boli z bezpečnostných dôvodov nútení posunúť ďalej, alebo čiastočne schovať za stĺp či plot. Jedinečný pohľad na celú situáciu poskytol dron na diaľkové ovládanie zo vzduchu. Kamery zapnúť, zvuk zapnúť, klapka a akcia! Po uistení sa, že technika funguje tak, ako má, sa konečne mohla simulácia zahájiť.

Výsledky experimentu

Experiment vyobrazuje reálnu situáciu, pri ktorej sa vodič náhle rozhodol odbočiť naprieč koľajami. Aj keď vodič električky okamžite začne brzdiť, nie je v jeho silách zrážke nijakým spôsobom predísť. K experimentu sa vyjadril vodič električky z povolania Milan Végh: „Šoféri často krát podceňujú masívnosť a silu električky. Pri rýchlosti 40 kilometrov za hodinu aj napriek silným brzdám nemám šancu havárii zabrániť.“

Jazdi Hlavou - električka
Následky zrážky
Prásk! Nasledoval rachot a burácanie trenia auta o vozovku. Celá simulácia prebiehala a skončila podľa plánu a očakávaní. My dúfame, že táto epizóda pomohla zvýšiť bezpečnosť ľudí v okolí koľajníc, nielen áut. Ako nám Végh opísal: „Podobným nehodám sa snažím predísť každodenne. Neustále sledujem svoje okolie a robím všetko, čo je v mojich silách, aby som sa do podobnej situácie nedostal. Ak je však už zrážka nevyhnutná, moje možnosti sú obmedzené. Zodpovednosť preto spadá na vodiča auta, ktorý si musí uvedomiť následky svojho konania.“

PREHRAŤ EPIZÓDU

Čo si o experimente myslíte vy? Sledujete reláciu Jazdi Hlavou? A ako na vás zapôsobila táto epizóda konkrétne?

ZDROJRTVS

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -