John Williams, skladateľ, ktorý vytvoril soundtrack Star Warsu, nevidel Star Wars?

Nenechajte si ujsť

Denis Bandura
Denis Bandura
I am Mr. Meeseeks, look at me

Legenda a.k.a. John Williams

John Williams. Ktorá legendárna hudobná kompozícia sa Vám vybaví ako prvá? John Williams je s vysokou pravdepodobnosťou najlepším hudobným skladateľom filmovej hudby súčasnosti.  A dovolíme si tvrdiť, že aj minulosti, pretože netušíme, aký veľký rozsah má súčasnosť. A je dosť možné, že medzi najlepšími hudobníkmi sa udrží vo všetkých časoch a taktiež vo všetkých vesmíroch. Čo je celkom pekná predstava.

„Ale veď ja ten soundtrack poznám…“

Kto by nepoznal Johna Williamsa. 84 ročný starček. Starček, ktorý má na svojom konte napríklad 5 oskarov, ktoré premenil dokopy z 50 nominácii. To je celkom slušné. Na svoje 80. narodeniny prehlásil, že filmovú hudbu mieni robiť minimálne do stovky. A zatiaľ to ide celkom hladko, keďže aj tohto roku dostal nomináciu. Keďže má 50 nominácii, tak by bolo trošku dlhšie spomínať všetky jeho geniálne kompozícii. Verte, že všetky jeho kompozície do jednej by sa Vám páčili. Či už menej alebo viac, páčili by sa.  A teda spomeniem len tie najlepšie z najlepších.

John Williams

„Ten film som videl…“

Za zmienku nepochybne stoja legendárne tituly ako Indiana Jones, Jaws, niekoľko dielov Harryho Pottera, Minority Report, Catch Me If You Can, Home Alone, E.T., Superman, J.F.K., Schindler’s list, Amistad, Saving Private Ryan, Nixon, The River, Empire of the Sun, Close Encounters of the Third Kind a nakoniec Star Wars. A pri tom Star Warse by som sa rád zastavil.

Mnoho hudobníkov to tak robí. Dostanú scénky, alebo nejakú tému, a prosto k tomu spravia hudbu. Je to jednoduché. Vtipné je na tom to, že sa nájdu aj taký, ktorý si skrátka nepozrú finálnu verziu filmu. A tu sa dostávame k nášmu Johnovi Williamsovi. Totižto v jednom nedávnom rozhovore John Williams prehlásil:

I have not looked at the Star Wars films and that’s absolutely true. When I’m finished with a film, I’ve been living with it, we’ve been dubbing it, recording to it, and so on. You walk out of the studio and, ‘Ah, it’s finished.‘

„Nevidel som Star Wars filmy a je to absolútna pravda. Keď skončím s filmom, tak som s ním žil, daboval ho, nahrával ho a podobne. Vyjdete so štúdia a poviete si, ‚Ahh, je to dokončené‘.

John Williams

„Veď ja to nemusím vidieť na to, aby to bolo dobré“

Je naozaj neskutočné, že John Williams, a mnohí iní skladatelia ani nemusia vidieť finálny strih na to, aby vedeli, že vykonali skvelú prácu. John Williams prosto robí skvelú prácu. Jeho hudba dokonca dokáže liečiť chorobu. Jeho skladba Rey’s theme k filmu Star Wars: The Force Awakens práve pomáha jednému z našich redaktorov prekonať chrípku :D

Foto: ultimatemovierankings.com, classicfm.com, youtube.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -