JOJ a Markíza zašli priďaleko. Naozaj kvôli nim prídeme o české TV stanice?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Prídu Slováci o vysielanie českých TV staníc?

Prednedávnom sa na prípad obmedzenia vysielania českých TV staníc na Slovensku pozrel aj Protimonopolný úrad (PMÚ). Ako sme informovali v samostatnom článku, záver je taký, že JOJ a Markíza môžu žiadať operátorov o stiahnutie špecifických programov z ich ponuky, na ktoré vlastnia práva. Nemali by však diktovať podmienky a už vôbec nie prikazovať vyradenie z ponuky celých českých TV staníc. Cestou do budúcnosti by mala byť modifikácia programu.

Telekomunikačná únia Slovenskej republiky (TÚSR) víta tieto závery. Nemožno inak, ako len súhlasiť, že ukončenie distribúcie určitej českej TV stanice znižuje možnosť výberu pre spotrebiteľa. A to určite nie je pozitívna zmena. Úrad zároveň odporučil telekomunikačným operátorom zvážiť iné možnosti riešenia než vypnutie TV stanice. Tieto závery otvárajú možnosť ponechať v nejakej podobe šírenie obľúbených českých TV staníc na Slovensku.

Streamovacie TV
Zdroj: Unplash

V spore medzi televíziami a operátormi prehráva televízny divák

Minuloročná výzva televízií JOJ a Markíza poriadne zaskočila. Žiadosť o blokovanie medzinárodných programov šírených českými TV stanicami vyvolala vlnu nevôle a otázok medzi ich šíriteľmi – telekomunikačnými operátormi, televíznymi divákmi a širokou verejnosťou. Obavy zo vzniknutej situácie prejavili aj české spolky. Na situáciu zareagoval PMÚ, ktorý viedol prešetrovanie.

Úrad napokon uviedol, že nezistil porušenie zákona a dospel k záveru, že môžu ukončiť prešetrovanie. Avšak bude vývoj v tejto oblasti naďalej sledovať a v odôvodnenom prípade je pripravený sa problematikou opätovne zaoberať.

Slovenské TV stanice nemôžu nariaďovať operátorom vypnutie českých TV staníc

TÚSR sa už v minulom roku obrátila na Radu pre mediálne služby (RpMS) a v neformálnej diskusii dospeli k záveru, že nič nebráni, aby operátori naďalej vysielali české televízne programy. Aj PMÚ sa vyjadril, že o prípadnej kolízii licenčných práv môže rozhodnúť iba príslušný súd.

tv joj markiza
Zdroj: JOJ, Markíza

RpMS vysvetlila, že do 31. 7. 2022 sa vzťahovala na operátorov povinnosť poskytovať retransmisiu programovej služby len so súhlasom jej pôvodného vysielateľa. V aktuálne platnom zákone, ktorý je účinný od 1. 8. 2022, už táto povinnosť zakotvená nie je.

Zákon o mediálnych službách nezakladá ani žiadnu právomoc pre JOJ a Markízu, ktorá by im umožňovala nariaďovať operátorom obsah ich programovej ponuky, t. j. ktoré stanice môžu alebo nemôžu šíriť.

Okrúhly stôl mohol prispieť k uvoľneniu napätia

RpMS už v minulom roku deklarovala, že je ochotná zorganizovať okrúhly stôl a v prípade potreby vstúpiť do procesu riešenia vzniknutej situácie.

TÚSR navyše oslovila Asociáciu prevádzkovateľov káblových televízií (APKT). Dospeli k zhode, že zorganizovanie okrúhleho stola prispeje k vysvetleniu postojov, nejasností a k uvoľneniu napätia. Okrúhly stôl sa v dôsledku nezáujmu zainteresovaných strán zatiaľ nekonal, čo je podľa názoru TÚSR určite škoda.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -