V čom bude Joker Joaquina Phoenixa iný ako všetci predchádzajúci?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

V čom bude Joker Joaquina Phoenixa špeciálny?

V čom bude Joker Joaquina Phoenixa špeciálny? – Komiks Batman #1 z apríla roku 1940. Tam to všetko začalo. V ňom sa prvýkrát objavil ikonický superzloduch, z ktorého sa behom takmer 80 rokov stala jedna z najdôležitejších a najznámejších postáv populárnej kultúry. Joker. Pochybujem, že medzi bežnými návštevníkmi kina je vôbec niekto, kto by ho nepoznal. No a čoskoro ho spoznáme ešte lepšie!

Presne 3. októbra sa do slovenských kín dostane prvý sólový film Princa zločinu. Viac ako o nevinného gangstra ale ide o psychopata s geniálnym rozumom a láskou ku chaosu a beznádeji. V istom ohľade Joker vyjadruje najtemnejšiu stránku ľudstva, ktorú všetci pod tlakom držíme ukrytú hlboko, čo najhlbšie v sebe. Ako sa teda k takto komplexnej postave postavili filmári a hlavne titulný herec?

O hercovi

V hlavnej úlohe Arthura Flecka si na filmovom plátne užijeme herecký talent v podobe fantastického Joaquina Phoenixa. Vynájsť sa v komplikovanej histórii ikonického komiksového charakteru bolo už tak veľkým orieškom pre scenáristov Todda Phillipsa a Scotta Silvera, no všetky tieto poznatky dokonalo pochopiť, vstrebať a nakoniec aj zhmotniť pred kamerou – to musel dokázať už samotný herec.

Pôvodným menom Joaquin Rafael Bottom, 44-ročný američan je mnohými považovaný za jedného z najlepších žijúcich hercov. Jeho pravdepodobne najznámejšia úloha (pred Jokerom) bol Commodus z epického príbehu Gladiátor (2000) režiséra Ridleyho Scotta. Za ňu obdržal nomináciu na Oscara jednohlasne pozitívne ohlasy, odkedy sa už nedostal z oka verejnosti – avšak, taktiež nebol jeho centrom.

joaquin phoenix
Joaquin Phoenix; Zdroj: vulture.com

Kariéra

Phoenix sa do šoubiznisu dostal už ako dieťa. Jeho prvým veľkým filmom bol počin SpaceCamp (1986), počas ktorého premiéry mal 12 rokov. Odvtedy hral v známych filmoch ako Znamenia (2002), Osada (2004), Walk the Line (2005) – nominácia na Oscara, Milenci (2008), Majster (2012) – nominácia na Oscara, The Immigrant (2013), Ona (2013), Skrytá vada (2014) či Nikdy si tu nebol (2017) – výhra ocenenia na Cannes. Projekty si odjakživa vyberal podľa toho, ako sa mu páčili, nie podľa toho, aký mali rozpočet a koľko by za ne zarobil.

Zrod nového Jokera

Phoenix je známy aj tým, že svoje charaktery musí detailne preskúmať a pochopiť, dokonca sa s nimi z istej stránky stotožniť. Nedávno ponúkol rozhovor portálu ET Canada, v ktorom nám odhalil pohľad do jeho hlavy. Herec požadoval slobodu, aby mohol vytvoriť charakter, ktorý by bol neidentifikovateľný. Chcel, aby Jokera nevedel diagnostikovať dokonca ani psychiater, nieto filmový divák. Toto povedal ďalej:

Prvá vec bolo chudnutie, s tým som vlastne začal. Ako sa ukazuje, ovplyvňuje to vašu psychológiu, a keď za ten krátky čas schudnete tak veľmi, pomaly začnete strácať rozum. Je tu tiež kniha o politických atentátnikoch, ktorá ma zaujala. Zachádza do rôznych typov osobností, ktoré robia podobné veci ako ja v tomto filme.”

joker joaquina phoenixa
Zdroj: digitalspy.com

Herec kvôli úlohe schudol až 23,5 kilogramov, pričom už predtým bol vcelku štíhly. „Počas nakrúcania som mal každý deň pocit, že objavujem nové aspekty charakteru a odtiene jeho osobnosti, a to až do posledného dňa,” dodal Phoenix.

Zaujímavý a celkom desivý je aj rozhovor s talianskym magazínom la Repubblica, v ktorom Phoenix prezradil, odkiaľ si bral inšpiráciu pre šialený smiech svojho Jokera:

“Začal som takto: Pozrel som si videá, na ktorých boli ľudia trpiaci patologickým smiechom, psychickou poruchou, ktorá vyvoláva nekontrolovateľný smiech.”

joker robert de niro
Zdroj: theplaylist.net

Je iný

Jokera už na striebornom plátne stvárnil celý zástup hercov. V minulosti to boli už mená ako Cesar Romero, Jack Nicholson, Heath Ledger či Jared Leto. Samozrejme, porovnávať, ktorý herec je lepší a horší nemá až tak veľký význam, aj keby to bolo možné. Pravda je totiž taká, že každý jeden z hraných Jokerov je diametrálne odlišný od toho ďalšieho, pričom ani v tomto filme tomu nebude inak.

Joker Joaquina Phoenixa je iný nielen samotným hercom, ale aj scenárom. Tvorcovia sa totižto z komiksov inšpirovali naozaj minimálne a miesto toho príbeh napísali ako psychologický thriller o človeku, ktorého zavalí svet. Arthur Fleck je teda naozaj vo všetkom iný, a to už od jeho motivácie, cez jeho činy až po spôsob, akým jeho príbeh skončí. Akokoľvek veľkým fanúšikom Jokera teda ste, niečo takéto ste ešte určite nevideli.

režisér todd phillips
Todd Phillips; Zdroj: superstarsbio.com

O filme

„Skrachovaný komediant Arthur Fleck (Joaquin Phoenix) sa dlho pohybuje na tenkej hranici medzi realitou a šialenstvom. V jeden deň sa potuluje vo svojom obleku klauna po uliciach Gotham City a dostáva sa do konfliktu s brutálnymi zlodejmi. Pomaly sa roztáča špirála udalostí, ktorá vyústi do hrozivých rozmerov. Opustený Fleck začne čoraz viac prepadať do hlbín šialenstva a postupne sa mení v ikonického zločinca, ktorého už čoskoro bude svet poznať pod menom Joker.“

Film režíroval Todd Phillips, ktorý sa spolu so Scottom Silverom postaral aj o scenár. Herecké obsadenie okrem titulného Phoenixa dopĺňajú aj mená ako Robert De Niro či Zazie Beetz. Do kín dorazí s hodnotením „R„, čo znamená nekompromisné zobrazenie brutálnej reality, nadávok a krvi. Unikátnosť tohto komiksového príbehu sa odráža aj na ohlasoch, ktoré vyvrcholili výhrou ceny Zlatý lev na 76. Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach.

Film Joker sa do slovenských kín dostane už 3. októbra. Na plátna ho prináša distribučná spoločnosť Continental Film.

Zdroj: cine-max.sk, wikipedia.org, digitalspy.com, screenrant.com, imdb.com, variety.com

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -