Jozef Jurovec: „Najviac ma šokovala zastaranosť kinárstva a kina.“ | ROZHOVOR

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Zaujímalo vás niekedy, v akom stave je súčasne kinárstvo? Nuž, už viac nemusíte hádať! Podarilo sa nám totižto pozhovárať s človekom, ktorý má k tejto téme veľmi blízko. Jozef Jurovec nám porozprával o tom, čo jeho práca obnáša, ako funguje súboj veľkých a malých kín a čo všetko by ešte chcel dokázať. Poďme sa do toho pustiť!

Zdroj: Jozef Jurovec Archív

Jozef Jurovec ROZHOVOR

Ahoj, Jozef! Začnime uvoľnene a jednoducho. Ako sa máš?

Luxusne, prestala ma bolieť sánka po dvoch vytrhnutých zuboch, takže si idem konečne dopriať milovaný segedín.

Skús našim čitateľom v skratke opísať, čo vlastne robíš.

Volám svoju prácu „Vedúci kina a stavby,“ keďže robím úplne všetko. Manažéra kina, marketingového pracovníka, premietača, pokladníka, komunikujem s distribučnými spoločnosťami, robím filmový program, opravujem WC (hlavne to ženské), spravujem web a fb kina…

Ako a kedy vlastne si sa dostal ku práci v kine Moskva?

Oslovili ma pred viac ako 4 rokmi. Kino je súčasťou regionálnej televízie a nový konateľ chcel prísť s niečím novým a zaujímavým. Mal som v tej dobe filmovú reláciu na rádiu Rebeca, študoval som filmovú/dokumentárnu tvorbu a niekto poznal niekoho, kto poznal niekoho, a ten ma odporúčal. A boli asi so mnou spokojní, keďže po čase prišla ponuka na riadenie celého kina na stálo.

Čo bola prvá vec, ktorá ťa po príchode do kinárstva šokovala?

Jednoznačne zastaranosť kinárstva a kina samotného. Výše 50-ročné drevené sedačky, kino nemalo svoj bufet, slabý web bez možnosti rezervácií či online predaja, skoro neexistujúca komunikácia na sociálnych sieťach… Pokiaľ chcelo kino prežiť v konkurencii moderných multiplexov a kín v jednom meste, museli sme okamžite začať s modernizáciou v úplne všetkom.

Čo máš na svojej práci najradšej?

Že sa všetko točí okolo filmov. Teším sa na každý jeden plagát, nový trailer, ktorý vidím skôr. Na pokladni si pokecám s divákmi o filmoch, viem im poradiť, čo si pozrieť. A hlavne milujem to, že si aj ja môžem tie filmy (ak vyjde čas) pozrieť. Som filmový maniak a ročne tak ušetrím miliardu eur.

Je nejaká konkrétna vec, ktorou si chod kina zlepšil najviac?

Asi hlavne tým, ako sme zmenili/poskladali pokladňu s bufetom a prišli s rôznymi vylepšeniami. Dokážeme takto dostať aj 500 ľudí načas do kina. Každý tak stihne film aj s popcornom a občerstvením. Diváci si na to síce zvykali dlhšie, ale teraz je to eňo-ňuňo.

jozef jurovec rozhovor
Zdroj: Jozef Jurovec Archív

V čom je Moskva iná oproti ostatným kinám?

Hlavne tým, že sme posledné kino na Slovensku s názvom Moskva. V minulosti ich bolo viac. Ale nie, je to hlavne prístupom. Každý jeden zamestnanec zároveň miluje kino a diváci to o nás vedia. Keď robíš niečo s láskou, tak sa ti to skoro vždy vráti.

Ako dokáže takéto malé mestské kino konkurovať komerčným gigantom?

Asi tým, že to pre mňa nie je iba práca. Viem o každom filme, sledujem boxoffice a podľa toho nasadzujem/programujem filmy. Občas riskujem a pustím film, ktorý nikde inde nepremietajú. A hlavne komunikujem s divákmi a púšťam aj to, čo chcú práve oni.

Je pozeranie filmov v takomto kine niečím špeciálne?

Robíme množstvo akcií k filmom. Nakrúcame k nim aj vlastné promo videá. Raz som oblečený na pokladni ako Snehulienka, inokedy sériový vrah s mačetou alebo klaun z hororu To. Uznávam, občas to ľudí odstraší :D Buď vtedy, keď deti vidia moje chlpaté nohy a počujú hrubý hlas ako Snehulienka, prípadne sú diváci vydesení, keď si majú pýtať lístok od desivého klauna. Takže áno.

jozef jurovec rozhovor
Zdroj: Jozef Jurovec Archív

Je niečo, čo by si chcel, aby bežný človek vedel o kinárstve ako takom?

Že keď skončím s prácou v kine, „chytím“ si každého jedného diváka, ktorý nám s chuťou po zemi rozsypal popcorn alebo nachos. A je vás dosť :D Nechápem tento jav. Doma si predsa tiež nehádžete jedlo pod nohy. Alebo hej?

Láska k filmom je pre teba teda očividne samozrejmosťou. Venuješ sa im aj nejakým iným spôsobom než v kine?

Áno, mal som na rádiu Rebeca reláciu s názvom „Filmotéka.“ Nakrúcal som si vlastné reportáže. S partiou sme si tiež spravili vlastnú FB skupinu prepínači.tv, do ktorej nej sme nakrúcali „šialenejšie“ filmové správy alebo paródie na na iné relácie ako napr. „Hnedé z Teba.“ Avšak, partia sa mi rozpadla. Chalani šli buď na vysoké školy, alebo si našli prácu/auto/frajerku. A hlavne, zadarmo sa dnes už nikomu nič nechce :(

Máš v pláne ich niekedy v budúcnosti obnoviť, alebo znova spraviť niečo ako šou pre milovníkov filmov?

Určite, robiť filmovú osvetu je mojím životným cieľom a poslaním. Už len nájsť podobne ladených parťákov. Vlastne… chalani z Rewindu? Keby sme niečo nakrútili? :D

A čo takto si natočiť vlastný film?

Niečo som už skúšal nakrútiť a určite v tom chcem pokračovať.

Keby si sa teda mál postarať o nakrúcanie vlastnej snímky, o čom by bola?

Popravde mám vyše 20 scenárov na filmy všetkých žánrov (zombie, muzikál, tanečný, sci-fi, horor, anime film… vlastne všetko okrem porna). Množstvo nápadov na dokumenty. A nekonečno námetov na krátke filmy.

Máš v sfére filmov a kín aj nejaký vlastný sen, na ktorom pracuješ?

Naj naj najväčší sen je stať sa režisérom. Ide mi to síce veľmi pomalinky, ale verím, že raz sa usmeje šťastie aj na mňa a zabijem vo svojich filmoch každého, koho mám na FB v priateľoch. To by bolo zombíkov! :D A čo sa týka práce, určite by som chcel mať vlastné menšie kino, kde by som sa mohol realizovať na 120 percent. Prípadne filmovú distribučku, s ktorou by som dovážal napríklad ázijské filmy alebo milované anime.

Ako už čitatelia budú určite vedieť, sám publikuješ články ku nám na Rewind. Povieš v skratke ľuďom, ako si sa ku nám vlastne dostal?

Mal som už pretlak nápadov a kreativity a hľadal som spôsob, ktorým by som sa mohol realizovať. A ako to býva, niekto poznal niekoho, a ten zasa poznal vás. Tak som napísal do redakcie e-mail a čoskoro mi prišiel povolávací list, aby som článkovo narukoval.

jozef jurovec rozhovor
Zdroj: Jozef Jurovec Archív

Na čo sa vo svojich článkoch zameriavaš a o čom píšeš najradšej?

Volám to „filmová osveta.“ Čiže o všetkom zaujímavom, šialenom či inom zo sveta filmu, TV, anime, hororu, ázijských filmoch… Vlastne všetkom okrem Marvelu, keďže tým sú moji kolegovia v redakcii posadnutí. Keby len vedeli, ako veľmi milujem Batmana a Endgame bol pre mňa sklamanie desaťročia :D

Samozrejme, keďže si sám filmový fanúšik, nevyhneš sa tejto otázke: Aká je tvoja TOP 5 najobľúbenejších snímok?

To by som musel napísať TOP 5 v každom žánri, ale skúsim:

  1. Terminátor 2 (James Cameron je ako režisér boh)
  2. Votrelci (James Cameron je ako režisér boh)
  3. Alita: Bojový Anjel (James Cameron je ako producent boh)
  4. Čokoľvek s Godzillou alebo iným „Kaiju“
  5. Temný rytier

Skvelé, Jozef! Ja ti veľmi pekne ďakujem za rozhovor a prajem ti krásny zvyšok dňa. Je ešte niečo, čo by na záver chcel odkázať našim čitateľom?

Najchutnejší segedín s domácou knedľou varia na vlakovej stanici v Ružomberku. A ak by ste mali akúkoľvek nielen filmovú otázku, pokojne mi napíšte :)

Mohlo by ťa zaujímať: ROZHOVOR – Ako sa robia titulky k marvelovkám?

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -