Vdýchli populárne herecké hviezdy život do klasického rodinného príbehu úspešne? | Jumanji: Vitajte v džungli RECENZIA

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Za posledné roky sme sa spolu s komerčne orientovanými filmármi naučili celkom podstatnú vec. A tou je zistenie, že oživenie populárneho a veľmi dobre známeho príbehu nikdy nie je ľahké. Ako sme sa už však presvedčili, ak sa to predsa len podarí, ide o skvelú a z časti nostalgickú jazdu. Fanúšikovia preto nedočkavo čakali na premiéru tohtoročného pokračovania ikonického filmu z roku 1995, v ktorom nás okúzlil Robin Williams. Podarilo sa teda novinke Jumanji: Vitajte v džungli oprášiť tento starý príbeh a predstaviť ho novým generáciám, alebo aspoň zopakovať nevšedný štýl humoru, ktorý nám predchádzajúca snímka ponúkla? To a omnoho viac sa dozviete v nasledujúcej recenzii!

Zdroj: TS

Jumanji: Vitajte v džungli recenzia

Odohrávajúc sa v dnešnej dobe, film začína so zaujímavou alternatívou. Ako už vieme z nadupaných trailerov, nebezpečná stolová hra Jumanji sa premení vo video hru. Vďaka tomu môžu jej obsah preskúmať aj od technológie závislí ľudia modernejšej doby. Táto stratégia sa jej očividne vyplatí, pretože jedného dňa pohltí štvoricu nešťastných študentov, ktorí boli spolu po škole. Teenageri sa tak nasledovne vtelia do fyzických podôb avatarov, ktorých si na začiatku hry zvolili.

To vyústi v situáciu, kedy jednotlivú postavu hrajú dvaja herci. Jeden je charakterom samotného študenta v „skutočnom“ svete, druhý herec zasa stvárňuje mladíkov, ktorí sa ocitli v herných avataroch. To znamená, že herecké hviezdy akými sú Dwayne „The Rock“ Johnson, Jack Black, Kevin Hart a Karen Gillan v príbehu hrajú rozdielnych teenagerov, ktorí sa do hry Jumanji dostali.

Zdroj: inhdw.com

Práve tento koncept je najväčším a najviac využívaným vtipným prvkom filmu. Nech už ide o nesmelého nerda (The Rock), namyslené dievča (Jack Black), futbalového hráča (Kevin Hart) či tichú intelektuálku (Karen Gillan), Jumanji stavia práve na fakte, že jednotlivé postavy ani zďaleka nepredstavujú svoju fyzickú podobu. Túto možnosť sa filmári zdanlivo snažili využiť zo všetkého najviac, pretože Jack Black objavujúci svoj penis či Dwayne Johnson, ktorý je vo vnútri zbabelý, sú kostrou humoru, ktorý môžete očakávať.

Príliš vtipná komédia?

Po akejsi urýchlenej zhode náhod, ktorá nám predstavila hlavné postavy, mi bolo okamžite jasné, že Jumanji: Vitajte v džungli bude zaujímavým dobrodružným filmom, no bez pochyby najviac prevažujúcim žánrom sa stane práve komédia. Vtipy totižto vsádzajú hlavne na vyššie spomenuté interakcie. Sledovať Jacka Blacka, do ktorého hlavy bol akoby vložený mozog mladého dievčaťa, je na nezaplatenie. A aj keď sa niektoré vtipy zdajú byť trápne či príliš očividné – ako Dwayne Johnson neustále poukazujúci na svoje svaly – celková charizma zručných hercov situáciu zachraňuje.

Zdroj: nytimes.com

Práve to, že snímku si viac užijete vďaka skvelej chémii hercov, ako nepodstatnému námetu, je vidieť hlavne počas scén, v ktorých vystupujú Dwayne Johnson a Kevin Hart. Dvojica hercov už spolu v minulosti pracovala a bez výčitiek by sa dala nazvať zohratým duom. Či už fyzicky, alebo vyjadrovaním, The Rock a Hart pôsobia ako perfektné, dopĺňajúce sa protiklady. Ich herectvo je však v tomto prípade ešte zaujímavejšie. Svalnáč teraz hrá postavu nerda, a zasa naopak výbušný Hart hrá charakter mohutného futbalistu.

Herný film nie je hračka

Len s troma životmi pre každého, príbeh spočíva v tom, že štvorica teenagerov musí spolupracovať, aby hru prešli a vrátili sa do reálneho sveta. A práve s týmto jednoduchým konceptom prichádza mnoho a mnoho nekonečne zúfalých pokusov, ako sa filmári posnažili ospravedlniť lenivý scenár; respektíve uľahčiť si prácu na úkor hĺbky príbehu. Áno, niekoho môžno práve neustály výklad toho, čo sa práve deje z úst hlavnej postavy zaujal. Mne to však naznačilo, že ako je v dnešných komédiach moderné, aj pri Jumanji: Vitajte v džungli sa filmári snažili využiť seba-povedomie na ospravedlnenie nedostatkov. „Keď poukážeme na to, čo je zlé, nemôžu nás z tohto neskôr viniť.“

Zdroj: inhdw.com

Nanešťastie sa Jumanji často odkláňa práve od toho, čo mu ide najlepšie. Nesmierne vtipné, ľahké a akčné chvíle neustále pozastavuje preto, aby sa príbeh mohol zamerať na vývoj vzťahov medzi postavami. Drvivá väčšina týchto dialógov uši drása do krvi. No práve vo chvíli, keď som pozoroval jednu z týchto suchších scén, som si uvedomil, aký veľmi dobrý je zvyšok filmu. Samotné jadro Jumanji je farebné, vtipné, múdre aj hlúpe zároveň a vizuálne neskutočne uspokojivé.

Privítanie, ako sa má

Na povrchu sa zdá, že zasadenie tohto príbehu do hry, ktorá pohlcuje svojich hráčov, je len jednoduchá cesta, ako ospravedlniť plytký dej. Opak je však pravdou. V kontexte s pôvodným Jumanji (1995) natočeným podľa knižnej predlohy je novinka originálna, no stále nezabúda na ikonickú snímku. Dokonca jej niekoľkokrát vzdá hold, čo fanúšikov nesmierne poteší.

Zdroj: inhdw.com

Za najlepšiu stránku filmu s nulovými výčitkami považujem práve hviezdne herecké obsadenie, ktoré príbehu vdýchlo život. Je zrejmé, že bez veľkého talentu a zreteľnej chémie by výsledok pôsobil skôr ako nezaujímavá dobrodružná komédia, ktorá sa nikdy nemala dostať do kín. Takto však ide naopak o síce nie serióznu, no za to veľmi uspokojivú a vtipnú snímku. Môžeme tak zhodnotiť, že tentokrát sa hercom samotným podarilo zachrániť lenivú prácu scenáristov, pričom vo väčšine prípadov majú pád herca na vine práve oni.

Na Jumanji: Vitajte v džungli sa fenomenálne pozerá vďaka skvelej práci s kamerou, hudobnému spracovaniu a vizuálnym efektom, ktoré sú základom väčšiny scén. No a práve akčné sekvencie prepletené humorom sú tým, čím som dúfal, že budú. Na samotnom príbehu tak v skutočnosti nezáleží a na vynútený a naozaj bizarný zvrat ľahko zabudnete. Zapamätáte si však veľkolepú a vtipnú akčnú jazdu.

Zdroj: 7wallpapers.net

Zhrnutie

Novinka Jumanji: Vitajte v džungli je originálnym pokračovaním, ktoré síce priamo nenadväzuje na pôvodný príbeh, no novou formou mu vzdáva hold. Snímka najviac ťaží z humorných interakcií medzi hercami, ktorí stvárňujú postavy teenagerov, ktorí sa do ich tiel vôbec nehodia. Výsledkom je mnoho vtipov, ktoré rovnako, ako všetko ostatné, trpia prehnanou jednoduchosťou scenáru. Príbeh sám o sebe zaujímavý nie je, no vďaka skvelému talentu hereckých hviezd ide o zábavnú, úžasne akčnú a uspokojivo vtipnú jazdu. Ak by som mal prejsť Jumanji sám, hru by som si veľmi neužil. No film samotný dostáva hodnotenie 7/10.

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Príbeh trpí jednoduchosťou a lenivosťou scenáristov, no vizuálna krása a herecký talent zaisťuje, že z nového Jumanji sa stala skvelá akčná jazda.Vdýchli populárne herecké hviezdy život do klasického rodinného príbehu úspešne? | Jumanji: Vitajte v džungli RECENZIA