Ako sa Juraj Bača pripravoval na hlavnú úlohu v slovenskom filme Amnestie o rozpade komunizmu?

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Volám sa Andrej, mám 21 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Práve v týchto dňoch prebieha na Slovensku nakrúcanie nového detektívneho politického thrilleru Amnestie z dielne tvorcov filmu Kandidát. Vo filme o kontroverzných Havlových amnestiách, o veľkej väzenskej vzbure v Leopoldove, ktorá vyústila do najkrvavejšieho masakru v najprísnejšom väzení s tvrdými podmienkami, si zahrajú viacerí známi herci. Hlavnú mužskú úlohu stvárni populárny mladý herec Juraj Bača. Dnes sa pozrieme na to, ako sa na príbeh pripravoval, a čo vlastne nám slovenský film Amnestie prezradí.

Juraj Bača a slovenský film Amnestie

Drahomír Lupko vo filme vystupuje ako tréner karate. Preto sa Juraj v prvom kroku začal venovať práve tomuto športu. Do svojej postavy sa Juraj vžíva aj po mentálnej stránke. Pre lepšiu predstavu, ako sa mohlo v leopoldovskej väznici cítiť jeho herecké dvojča, väzeň Lupko, sa Juraj stretol osobne s bývalým väzenským dozorcom z leopoldovskej väznice, ktorý vzburu zažil na vlastnej koži. Absolvoval aj stretnutie s priateľkou bývalého väzňa.

Psychologickú prípravu na svoje konkrétne úlohy absolvovali herci s dramaturgičkou Majou Hriešik:

„Pri naštudovaní role je pre hercov síce bežné psychologicky a dramaturgicky postavu budovať s dramaturgom, ale pri Jurajovej postave to bol trošku iný typ práce. Súbežne s čítačkami totiž navštevoval intenzívne tréningy, učil sa karate, stával sa zo dňa na deň oveľa fyzickejším, vyšportovanejším mužom, jednoducho silákom. Preto sme sa zameriavali na to, aby si napriek vyšportovanému telu zachoval zraniteľnosť, citlivosť, aby to nebol typický grobián. Je to pre Juraja určite veľká herecká výzva – zahrá si postavu, ktorá veľa nerozpráva, ocitla sa na druhej strane zákona, no napriek tomu by nám malo byť jeho chovanie zrozumiteľné a dokonca sympatické.“

juraj bača slovenský film amnestie
Zdroj: continental-film.sk

Havlova amnestia, ktorá rozpútala peklo

Slovenský film Amnestie sa venuje vzbure väzňov v Leopoldove, ktorá si vyžiadala vojenský zákrok. Hromadnej vzbure väzňov predchádzali amnestie Václava Havla. Udelil ju 1. januára 1990, len pár dní po svojom zvolení za československého prezidenta. Snímka vzniká v dielni produkčnej spoločnosti Azyl Production v koprodukcii s RTVS a českou produkčnou spoločnosťou Endorfilm. Predlohou k filmu bola kniha Radovana Dunaja Amnestia, ktorá rozpútala peklo. Režisérom snímky je Jonáš Karásek v tandeme s kameramanom Tomášom Juríčkom. Táto dvojica je vo filmovom prostredí známa okrem mnohých sólových projektov aj vďaka úspešnému filmu Kandidát.

Premiéra filmu Amnestie je plánovaná v čase osláv 30. výročia Nežnej revolúcie v roku 2019. Dramatický príbeh troch rodín sa odohráva na pozadí veľkých spoločenských zmien, rozpadu komunizmu a vytvorenia demokratického Československa. Ich osudy sú vzájomne prepletené, spájajú ich práve Havlove amnestie a následné udalosti v leopoldovskej väznici.

juraj bača slovenský film amnestie
Zdroj: continental-film.sk

Ak vás aspoň z časti zaujíma história našej krajiny, alebo sa jednoducho tešíte na ďalší kvalitný slovenský thriller, určite sa tešte na 30. výročie Nežnej revolúcie v roku 2019. Práve vtedy je naplánovaná premiéra filmu Amnestie, ktorý do našich kín prinesie spoločnosť Continental film. Viac sa dočítate na oficiálnej facebookovej stránke.

Zdroj: Tlačová správa

Mohlo by sa ti páčiť

Pridaj komentár

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -