Buď aj ty ako Thor, daj si ďalšiu a ďalšiu! | Káva, ktorá chutí (aj bohom)

Nenechajte si ujsť

Branislav Petrus
Branislav Petrus
Keby mi povieš aby som dobil svet a na výber mi dáš nôž a slovo, vyberiem si slovo. Pretože ak sa ho naučíš správne používať, pochopíš, že práve slovo je tá najsilnejšia zbraň.

Káva a filmy idú ruka v ruke. Predstav si, že po dlhom dni prídeš konečne domov, vonku je stále ešte celkom chladno a chystáš sa oddychovať. No všetci dobre vieme, ako taký poobedný nap môže vyzerať. Namiesto nevinných 20 minút si z dňa odkrojíš pokojne aj dve hodiny. Áno, poznáme to všetci. Ale prečo spánok, keď ti môže život osviežiť, v mojom prípade aj štvrtá, šálka obľúbenej kávy a využiť pár hodín pre seba?

Alebo, čo tak si pozrieť film? Ak nemáš chuť ani na kvalitný kinematografický zážitok, vyriešim to za teba. Choď si spraviť kávu, ktorá vždy povzbudí a nakopne, čo určite potvrdí aj samotný boh hromu a blesku.

Thor pije kávu

Rozbiť pohár po dopití samozrejme nikomu neodporúčam, ale Severania majú predsa len trochu iné tradície. Čo sa im však musí uznať, okrem piva prišli na chuť aj káve. Takéto správy sú potešujúce a kto to má rovnako, dnešný „kávový špeciál“ je určený pre teba.

Ocenenia nielen zo sveta filmov

V roku 1995 dostal režisér Quentin Tarantino cenu Akadémie za najlepší pôvodný scenár pri filme Pulp Fiction: Historky z podsvetia. Vincent Vega a Jules Winnfield sa v ňom rozprávajú o tom, ako majú v Holandsku najlepšiu kávu. Ale títo dvaja páni pravdepodobne ešte neochutnali kávu praženú na Slovensku, pretože po nej by tých Oscarov z celkovo siedmich nominácií bolo určite viac.

Pulp Fiction film - pitie kávy scéna
zdroj: maxim.com

Nič sa nedá robiť, jeden Oscar je taktiež skvelý úspech. Rovnako, ako sa dá za úspech považovať výberová kávová zmes ocenená 1 hviezdou na prestížnej súťaži Great Taste Awards. Ovocná ako pôvabná Mia Wallace, horkastá ako jednanie Vincenta Vegu a acídna ako správanie Butcha.

Takýmito slovami by som opísal kávovú zmes Moonlight, ktorú som ochutnal a právom sa radí medzi ocenené a popredné kávy na Slovensku. Ideálna na espresso a cappuccino s chuťovým profilom kakaa, čučoriedoklesných plodov. Aj keď, chuťových profilov z radov ovocia môže byť viac ako nábojov vo Vincentovom hrudnom koši.

Raňajky u Tiffanyho - pitie kávy
zdroj: hauteliving.com

Z Tarantinovky teraz preskočíme do romantickej komédie, kultového filmu Raňajky u Tifannyho. V ňom si taktiež Holly a Paul pochvaľujú fakt, že práve káva ich drží pri živote. S týmto tvrdením musím niekedy súhlasiť, rovnako ako súhlasím s hudobným vkusom skladateľa Henryho Manciniho.

Ten k filmu zložil niekoľko úžasných skladieb a za skvelú prácu si vďaka nemu film zo 70. rokov odniesol dve sošky – najlepšia hudba a najlepšia pôvodná pieseň. Dve ocenenia si na svoje konto pripísala aj káva z pražiarne Ready After, kde okrem spomínaného Moonlightu zažiarila káva Cuba Serrano Lavado s 1 hviezdou Great Taste Awards.

Káva, ktorá chutí

Britská herečka Audrey Hepburn vystúpi z taxíka v ikonických čiernych šatách s perlami, upravenými vlasmi a nasadenými slnečnými okuliarmi, aby si pri pohľade do výkladu plného nádherných šperkov odpila zo svojej šálky kávy.

Úvodná scéna z filmu, ktorý preslávil Tiffanyho. A aj ty si podobne, ako hlavná postava, môžeš zobrať vlastnú šálku kávy a vychutnať si ju kdekoľvek, nie len pri pohľade do výkladu.

Ale akú kávu zvoliť? V roku 1961, kedy táto romantická komédia zazrela svetlo sveta, nebol k dispozícii až taký široký výber káv, aký máme dnes. Či už preferuješ sladšie tóny, horkejšie, alebo si potrpíš na miernu aciditu, 21. storočie a doba digitalizácie nám z pohodlia domova poskytuje kúpu všetkého… máš už vybraté? Ak áno, ostáva posledné – vybrať si ten správny kávový nápoj.

Cappuccino alebo espresso?

Aj ty sa môžeš cítiť ako vo filme Klub Bitkárov, v ktorom takmer každý charakter siahol po káve s logom Starbucksu. Jedna z najpopulárnejších svetových značiek úradovala celým filmom, ale musím uznať, že také mandľové cappuccino je určite neodolateľné. Pri cenovke sa však niekomu môže zastaviť mozog, ale samozrejme vždy sú aj lacnejšie spôsoby, ako si dopriať kvalitnú kávu. Stačí kliknúť sem a môžeš objavovať „bitku tých najlepších“.

Klub Bitkárov - Starbucks - pitie kávy
zdroj: screenrant.com

Nadarmo sa hovorí, že Klub bitkárov je Fincherovo psychologické umelecké dielo, ktoré si musíš pozrieť minimálne dvakrát. To isté platí aj o výberovej káve, ktorú raz ochutnať nestačí. Hlavný charakter filmu to potvrdil slovami, pretože podľa Tylera mu káva slúži na „podporu“ využitia plného potenciálu svojho mozgu.

Či to tak funguje v skutočnosti zaručiť neviem, ale jedno potvrdiť môžem. Kofeín ti dodá náboj energie a reálne slúži na podporu mozgovej aktivity, ale určite nie ako v prípade Tylera, ktorý to v hlave nemal úplne v poriadku.

Hlavného hrdinu trápi Insomnia a v jej dôsledku sa jeho život začne javiť ako nekonečný sen s imaginárnym kamarátom. Porucha osobnosti tak predstavuje veľký problém a moja otázka na teba je jasná. Dáš si espresso alebo cappuccino?

Ak by si sa podobnú otázku opýtal Tylera, chvíľu by chcel malé espresso a o minútu neskôr zase cappuccino s dôrazom na latte art. Pri kvalitnej a dobre upraženej káve je však úplne jedno či máš schizofréniu alebo nie. Ak si totiž vyberieš zo širokej ponuky káv na espresso, môžeš si z neho pokojne urobiť aj cappuccino. Dostaneš tak „dva v jednom“, podobne, ako to mal Tyler vo svojej chorej hlave. Pomiešané, ale záživné a uspokojujúce pre každého diváka filmu.

Ty však žiadny divák byť nemusíš, vyber si jednu z káv ešte dnes, a začni deň každý jeden deň s triezvou hlavou, nie psychickými problémami. Na zdravie.

Tento článok vznikol v spolupráci s pražiarňou Ready After

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -