streda, 4 decembra, 2024
Reklama

KEVIN FEIGE – Príbeh muža, ktorý vytvoril Marvel Cinematic Universe

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 24 rokov a moje 3 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moja mačka. A tá tretia je tajná.
Reklama

Kevin Feige, nar. 1973, je americký producent filmov, ktorý je od roku 2007 prezidentom Marvel Studios. V skratke je to človek, ktorý má hlavné slovo pri tvorbe celého Marvel Cinematic Universe. Filmy, na ktorých pracoval, zarobili dokopy už viac ako 25 miliárd dolárov, niet teda divu, že jeho meno sa stalo ikonou producentského úspechu. Kým vlastne Kevin Feige je a ako sa mu podarilo vytvoriť najväčší filmový vesmír v histórii?

kevin feige
Zdroj: timesunion.com

Ako Kevin Feige vytvoril MCU?

Feige má filmárčinu v krvi. Ešte jeho starý otec Robert E. Short pracoval ako producent televíznych programov v 50. rokoch 20. storočia. Ten síce natáčal telenovely, čo môže pre niekoho byť neúctyhodný žáner, no konkrétne tie jeho zaznamenávali veľký úspech. Úspech, ktorý sám Kevin o pár desaťročí niekoľkonásobne prekonal.

Reklama

Už ako mladý bol veľkým fanúšikom kinematografie. Aj preto sa ešte pred začiatkom štúdia na strednej škole rozhodol podať prihlášku na Univerzitu Južnej Kalifornie filmárskeho umenia. Prečo si vybral konkrétne túto univerzitu? Nuž, šlo o rovnakú školu, ktorú študovali aj Feigeho vzory – najobľúbenejší filmoví režisériGeorge Lucas, Ron Howard a Robert Zemeckis.

Reklama
Steven Spielberg, John Williams a George Lucas na USC; Zdroj: briankingmusic.biz

Na univerzitu ho však neprijali. Feige sa však nezdal, pretože veľmi dobre vedel, čo ho v živote napĺňa a čím raz chce vynikať. Tak podal aj druhú prihlášku, no tá bola taktiež zamietnutá. Aj tá tretia. A dokonca ho neprijali ani na piaty raz. Až šiesty pokus sa mu podaril, keď ho na univerzitu konečne prijali, čo mu dovolilo vydať sa na cestu, po ktorej dnes kráča.

Začiatky v Marvel Studios

Čerstvo vyštudovaný Feige nemal ani zďaleka na to, aby ihneď prevzal kontrolu nad štúdiom s masívnym potenciálom. Ešte skôr, teda predtým, než v roku 2000 začal pracovať v Marvel Studios, pracoval na filmoch ako Sopka (1997) či Láska cez internet (1998). Bolo to práve až na začiatku druhého milénia, kedy sa mu konečne otvorili dvere v Marvel.

Reklama

Štúdio v tomto čase fungovalo mierne odlišným spôsobom. Práva na ich postavy boli poväčšine rozpredané a požičané iným produkčným spoločnostiam, čo znamenalo, že samotný Marvel z nich zarobil len „drobné,“ resp. ani zďaleka nie toľko, koľko by mohli zarobiť, keby ich produkovali sami. Kým sa však štúdio pustilo do tohto ambiciózneho rozhodnutia, boli tu iné, celkom úspešné filmy.

Reklama
lauren shuler donner
Lauren Shuler Donner; Zdroj: John Salangsang/BFA/REX/Shutterstock

Lauren Shuler Donner, s ktorou Kevin Feige spolupracoval na vyššie spomenutých filmoch Sopka a Láska cez internet, bola producentkou vôbec prvého X-Men filmu z roku 2000. Hľadala si vtedy výpomoc a keďže už s Feigem dávnejšie pracovala, pričom bol navyše zažraný do komiksového sveta Marvel, priviedla ho k tomuto projektu ako spolupracujúceho producenta.

Pri práci na filme X-Men (2000) si Feigeho schopnosti všimol Avi Arad, zakladateľ a vtedajší šéf Marvel Studios (vtedy Marvel Films). Arad z Feigeho ešte v tom istom roku spravil svoju pravú ruku.

avi arad
Avi Arad; Zdroj: vulture.com

Veľkolepá vízia

Spoločnosti Marvel Films, ako vieme, sa vcelku darilo, no nie všetkými projektmi a už vôbec nie tak, ako sa im dariť mohlo. Po X-Men prišiel Spider-Man, na ktorom Feige opäť pracoval ako spolupracovník-producent. Pri ďalších projektoch v roku 2003 (Daredevil a X2) už pôsobil ako koproducent, pričom pri Hulkovi v tom istom roku si vyskúšal pozíciu výkonného producenta.

Reklama

Do roku 2005 stihol pracovať už na 11 jednotlivých filmoch, z ktorých niektoré famózne uspeli, no iné zasa katastrofálne zlyhali. Nespokojnosť s malým dielikom koláča zisku začala stúpať, až Avi Arad a Kevin Feige oficiálne pretransformovali Marvel Films na dnes dobre známe Marvel Studios, prvé hollywoodske nezávisle štúdio od roku 1994, kedy bolo založené DreamWorks.

marvel films
Pôvodné logo Marvel Films; Zdroj: en.wikipedia.org

Aký bol teda plán s novým Marvel Studios? Nuž, Kevin Feige mál ambiciózny nápad. Uvedomil si, že zatiaľ čo práva na známe postavy ako Spider-Man či X-Men vlastnili iné štúdiá (Sony a Fox), Marvel mal stále v zálohe menej obľúbené, no aspoň vlastné charaktery – Avengers. A práve s nimi to malo všetko začať.

Kevin Feige ako prezident Marvel Studios

Feige je samozvaný fanboy. Jeho vízia bola skopírovať to, čo Stan Lee a Jack Kirby spravili s komiksmi v 60. rokoch, akurát na filmovom plátne. Aby to však dokázal, potreboval niekde začať. Tu do hry vo veľkom štýle vstúpil Avi Arad, ktorému sa Feigeho stratégia vydania sólových filmov a konečné spojenie do väčšej tímovky nepozdávala, no aj tak mu veril.

Reklama

Arad vďaka svojej skvelej reputácii vybavil 7-ročnú pôžičku pre Marvel Studios o výške 525 miliónov dolárov. Zohnal kapitál pre Feigeho šialený nápad a rok nato sám rezignoval z postu CEO. A práve vtedy prišiel čas na prirodzenú postupnosť.

Kevin Feige
Zdroj: slashfilm.com

Ako pravá ruka bývalého šéfa bol jasnou voľbou pre nového vedúceho produkcie. V marci roku 2007 bol Kevin Feige menovaný prezidentom Marvel Studios, čo je post, ktorý hrdo drží až dodnes.

Oficiálny začiatok

V tom istom čase, kedy sa Feige stal šéfom, sa začal nakrúcať film Iron Man. Príbeh Tonyho Starka sa už pokúšali previesť na strieborné plátno rôzne štúdiá, až kým Marvel Studios v rámci príprav na začiatok vlastnej produkčnej spoločnosti neodkúpil späť práva na túto postavu. Iron Man bol prvý titul, ktorý celý financoval Marvel, niesol teda veľké bremeno. Práve na otázke jeho úspechu totižto stála celá budúcnosť Feigeho veľkolepého plánu.

Reklama
kevin feige robert downey jr.
Robert Downey Jr. a Kevin Feige; Zdroj: vanityfair.com

Z filmu sa stal masívny úspech, keďže 140-miliónový rozpočet premenil na celosvetové tržby 585 miliónov dolárov. Navyše ho chválili aj kritici a čo je najdôležitejšie, fanúšikovia komiksov si ho zamilovali. Iron Man potvrdil, že nápad Kevina Feigeho nie je až tak šialený a nereálny, ako sa mohlo zdať. Dvere už boli otvorené a stačilo len pokračovať, čo Marvel úspešne robí dodnes.

V decembri roku 2009 bola spoločnosť Marvel Entertainment, pod ktorú spadá aj filmová divízia, odkúpená spoločnosťou The Walt Disney Company. Nezmenilo sa prakticky nič, akurát teraz mal Kevin Feige k dispozícii ešte väčšie finančné prostriedky a ešte viac nezávislú distribúciu, ktorú odvtedy zastrešuje samotné Disney.

marvel mcu
Zdroj: thetechnews.com

Dnešný úspech

Marvel Cinematic Universe sa ku dnešnému dňu skladá z 23 celovečerných filmov.

Samozrejme, za všetkým nestojí len Kevin Feige, no môžeme si byť istí, že nebyť jeho, MCU by dnes neexistovalo. Teda aspoň nie v tak úspešnej forme, v akej existuje.

Reklama

Feige za svoj masívny úspech obdržal mnoho prestížnych ocenení a medzi hollywoodskymi producentmi a filmármi je rešpektovanou osobou. Jeho MCU dodnes zarobilo takmer 22 miliárd amerických dolárov. Nič však nedokazuje jeho masívny úspech tak ako milióny nadšených fanúšikov po celom svete, ktorí sú vďační za to, čo sa mu podarilo vytvoriť.

Prezident Marvelu, Kevin Feige
Zdroj: movieweb.com

Ak chcete ukázať na niekoho konkrétneho, kto stojí za najväčšou filmovou sériou v histórii kinematografie, je to práve Kevin Feige.

Zdroj: imdb.com, wikipedia.org

Reklama
Reklama

Mohlo by sa ti páčiť

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -
Reklama