Killers of the Flower Moon, nový projekt Martina Scorseseho, má finančné problémy

Nenechajte si ujsť

Róbert Herda
Róbert Herda
Ahoj, ako si si už mohol prečítať, volám sa Róbert. Videohrám, knihám a hlavne kinematografii ako médiám, ktoré sú určené na rozprávanie príbehov, sa venujem už nejakú tú dekádu (ak si dobre pamätám, tak vlastne od dôb, čo som začal registrovať okolie). Najmä preto sa snažím všetko, čo z týchto oblastí prichádza skúmať a nezriedka analyzovať. Momentálne pracujem aj na vlastnej tvorbe a popritom sprostredkúvam čitateľom rôzne novinky, dojmy a recenzie z týchto oblastí.

Filmové legendy v kulisách dobovej detektívky Killers of the Flower Moon 

Len málokedy vídame situáciu, kedy sa v rámci jednej snímky stretne takéto množstvo filmových ikon, ktoré nielenže priniesli početným štúdiám miliónové zárobky, dokázali svojimi projektami zažiariť na mnohých ceremóniách, prípadne festivalových súťažiach.

Killers of the Flower Moon je však práve tým filmom, kde sa stretne legendárny režisér Martin Scorsese s dvomi hereckými ikonami, konkrétne Leonardom DiCapriom a Robertom De Nirom. S oboma hercami cenami ovenčený režisér niekoľkokrát v minulosti spolupracoval.

S Robertom najmä v ranných dobách svojej kariéry, pričom výsledkom ich práce boli projekty ako Mafiáni (Goodfellas), Zúriaci býk (Ragging Bull) alebo Taxikár (Taxi Driver). Minulý rok sa po dlhých desaťročiach opätovne stretli pri mafiánskom epose Ír (The Irishman), ktorý vychádzal z knihy Charlesa Brandta.

Naopak diváckeho miláčika Leonarda začal takmer pravidelne obsadzovať do svojich snímok po štarte nového milénia. V tomto prípade možno spomenúť kolaborácie ako Letec (The Aviator), Na druhej strane (The Departed) alebo Prekliaty ostrov (Shutter Island)

Budúci rok by sme sa mali dočkať detektívky Killers of the Flower Moon, kde sa objavia zmienení herci vedení talentovaným, skúseným a stále režijne nápaditým Martinom Scorsesem. Zdá sa však, že ďalší z ambicióznych projektov to nemá vôbec jednoduché. Podľa všetkého má byť drahší než Ír, ktorý sa vzhľadom na žáner dočkal astronomického rozpočtu. Podľa informácií potrebuje režisér na relatívne komorný príbeh viac ako dvesto miliónový rozpočet.

Killers-of-the-Flower-Moon-filming
Zdroj: slashfilm.com

Paramount prehovoril jasne 

Distribučné štúdio Paramount Pictures sa malo postarať o financovanie i následné kino premiéry a všetky ďalšie náležitosti, ktoré s plnohodnotným dokončením filmu súvisia. Problém je v tom, že zástupcovia štúdia nechcú investovať gigantickú sumu do snímky, ktorá pri požadovanom rozpočte nemá nádej na finančný úspech.

Nejde o to, že by niekto neveril schopnostiam prítomného štábu, režisérovi, prípadne hercom, ale na názornom príklade môžeme demonštrovať rozpočty, v ktorých sa žánrové záležitosti pohybujú. Napríklad Zodiac z roku 2007 stál niečo málo nad šesťdesiat miliónov amerických dolárov a celosvetovo zarobil „len“ osemdesiat. A to za ním stálo meno Davida Finchera a ostrieľaných hereckých elít.

Martin Scorsese teda vyžaduje takzvaný „marvelovský“ rozpočet, v ktorých plávajú projekty z MCU univerza, prípadne minulé, ale aj nadchádzajúce filmy vizionára Jamesa Camerona (ak sa teda niekedy pokračovania Avatar vôbec dočkáme).

Narozdiel od Killers of the Flower Moon majú vyššie spomínané filmy šancu na obrovské zárobky, keďže sú určené pre mainstream publikum. To sa o temnom detektívnom príbehu, ktorý bude zrejme reflektovať tvár Spojených štátov, poukazovať na spojitosť násilia a Ameriky, podarí len ťažko. Nehovoriac o tom, že Martin Scorsese vidí na celom príbehu silnú westernovú tematiku, ktorá rovnako terajšieho nenáročného diváka príliš neláka a plne ju pravdepodobne nedocení.

Killers of the Flower Moon
Zdroj: timesofindia.indiatimes.com

Má Martin Scorsese a jeho Killers of the Flower Moon nádej v digitálnej distribúcii? 

Samozrejme, dá sa pochopiť, na čo by Martin a celý produkčný tím peniaze využili. Príbeh je zasadený do roku 1920, zaoberá sa brutálnym vyvraždením kmeňa pôvodných amerických obyvateľov. Taktiež skúma nedostatočné vyšetrovanie vedené J. Edgar Hooverom, zakladateľom FBI – toho by si mimochodom mohol pokojne zahrať Leonardo DiCaprio, ktorý ma s rolou skúsenosti zo snímky J. Edgar.

Navodiť pritom kulisy vtedajšej Ameriky je neľahkou a nákladnou úlohou, no režisér je očividne odhodlaný. Vzhľadom na predchádzajúcu tvorbu si približne vieme vyvodiť ako si výsledok predstavuje. Ostatne, stačí si pozrieť ľubovoľný záber z Gangov New Yorku, v ktorých nájdeme prekrásne, vierohodne pôsobiace a poctivo pripravené interiéry i exteriéry, ktoré doslova dýchajú z každého záberu.

Niet teda najmenších pochýb, že vzhľadom na tematiku a prípadné spracovanie pôjde o výnimočný film. Najmä preto Paramount odporučil režisérovi, aby skúsil nájsť iné štúdio, ktoré by zafinancovalo produkciu. Martin sa preto skúša obrátiť na digitálne platformy ako Netflix alebo Apple TV.

S Netflixom sa mu to naposledy podarilo pri Írovi. Na gangsterke tiež pôvodne pracoval v rámci štúdia Paramount, no projekt sa stal finančne náročným. Jedná sa teda o takmer identickú situáciu, ktorá sa môže dočkať rovnakého rozuzlenia. Spomínané štúdio je pritom stále v hre, keďže do filmovania už peniaze investovalo. Preto sa Killers of the Flower Moon kino distribúcie dočká. S najväčšou pravdepodobnosťou ale bude výrazne obmedzená.

Killers of the Flower Moon
Zdroj: movieweb.com

Má to jeden veľký háčik

Obrovským problémom je nepochybne súčasná svetová situácia. Je úplne jasné, že po skončení pandémie to nebude najlepšie so svetovou ekonomikou. Môže dôjsť k neželaným hodnotám inflácie i veľkej kríze. Podobné správy pre filmárov znamenajú to, že sa budú rozpočty uťahovať a uťahovať. Niektorí kreatívni autori budú zrejme musieť hľadať alternatívne cesty k získaniu žiadaných prostriedkov.

Na druhej strane je pravdou, že Netflix je neuveriteľný gigant, ktorý sa nebojí riskovať a investovať. Jeho zástupcom a majiteľom ide primárne o prestíž, aby sa dostali k ďalším významným menám, ktoré následne vytvoria film exkluzívne pre ich platformu. Samozrejme, na oplátku dostanú autori kreatívnu slobodu a v podstate ľubovoľný rozpočet.

Najmä preto sa filmy z produkcie Netflixu čoraz častejšie objavujú na Cenách Akadémie, pričom ich počet bude len stúpať. Koniec koncov, digitálna platforma je momentálne centrom autorskej nezávislosti, kde sa realizujú vysnívané projekty, s ktorými veľké štúdia nechcú riskovať. Bude to tak aj s Killers of the Flower Moon? To sa zrejme dozvieme až časom.

Myslíte, že sa podarí Martinovi Scorsesemu získať prostriedky pre Killers of the Flower Moon a úspešne dokončiť projekt, na ktorom chcel pracovať tak dlho? Pokojne nám dajte vedieť svoj postoj na celú situáciu prostredníctvom komentárovej sekcie. 

Zdroj: slashfilm.com

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -