Nakupovali ste tu? Na Slovensku oficiálne spojili dvoch veľkých predajcov s elektronikou

Nenechajte si ujsť

Andrej Cvik
Andrej Cvik
Mám 23 rokov a moje 4 najobľúbenejšie veci na svete sú káva a moje dve mačky. A tá štvrtá je tajná.

Datart a NAY sa chcú spojiť, úrady súhlasia

Dvojica známych sietí maloobchodných predajní elektroniky možno bude čoskoro fungovať pod jednou firmou. Ešte počas minulého roka materské spoločnosti Datart a NAY vyjadrili záujem o zlúčenie. Spoločnými diskusiami sa už dohodli na podmienkach fúzie, vďaka ktorej získajú výhody pri podnikaní v maloobchode s elektronikou. Teraz dostali aj požehnanie od českého Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže, informuje inštitúcia prostredníctvom tlačovej správy.

Skupina HP Tronic sa zaoberá maloobchodným a veľkoobchodným predajom elektroniky v Českej republike, na Slovensku, v Maďarsku, Poľsku a Nemecku. U nás prevádzkuje sieť pod značkami Datart a ETA. Okrem kamenných predajní má HP Tronic aj e-shopy pre svoje značky.

Skupina NAY taktiež pôsobí v oblasti maloobchodného a veľkoobchodného predaja elektroniky a tiež v oblasti poskytovania fotografických služieb a vývoja softvérových aplikácií a služieb v Slovenskej republike, Českej republike a v obmedzenej miere v Nemecku. Na Slovensku poznáte jej predajne ako NAY, v Českej republike pôsobí prostredníctvom značky Electro World.

nay predajna
Zdroj: NAY

Posudzovaná fúzia dostala zelenú

Spojenie takto veľkých spoločností je potrebné prešetriť, pretože môže mať vážny dopad na trhovú situáciu a princíp hospodárskej súťaže. Český úrad preto analyzoval model, kedy by značky Datart a NAY, respektíve Datart a Electro World fungovali pod jednou firmou.

ÚOHS dal fúzii zelenú, pretože ich spoločný trhový podiel nepresiahne 25 %. „To je hranica, pod ktorou sa koncentrácia považuje za koncentráciu, ktorá nemá za následok podstatné narušenie hospodárskej súťaže,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Výsledná holdingová spoločnosť teda nebude mať dostatočný trhový podiel na to, aby poškodil hospodársku súťaž a mohla byť označovaná za monopol. Úrad sa zaoberal najmä segmentmi, v ktorých Datart a NAY predávajú najviac výrobkov – spotrebnou elektronikou, veľkými domácimi spotrebičmi, telekomunikačnými zariadeniami a podobne.

V niektorých z týchto kategórií trhový podiel spojeného subjektu presahuje hranicu 25 %. Úrad však podľa oficiálneho vyhlásenia tvrdí, že tu „existuje viacero významných konkurentov,“ napríklad OKAY a FAST. V sfére internetových predajcov menovali konkurenciu v podobe Alza, Mironet, TS Bohemia či skupinu MALL.

Pri posudzovaní fúzie nevznikli žiadne vážne obavy z narušenia hospodárskej súťaže.

V dôsledku rozhodnutia je povolené spojenie subjektov. HP Invest a.s. získa kontrolu nad spoločnosťami HP TRONIC-prodejny elektro a.s. a NAY a.s., ktoré prevádzkujú predajne jednotlivých značiek. Materská spoločnosť Datartu a ETY tým získa výlučnú kontrolu nad značkami NAY a Electro World.

Mohlo by sa ti páčiť

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- REKLAMA -

Najnovší obsah

- REKLAMA -